YAZARLAR

Tüm Yazarlar

Sağlıkta 2010Dr. Mehmet DEMİR
Dr. Mehmet DEMİR

09.11.2009, Pazartesi

Tüm Yazıları
2010 yılı Mali Programı Resmi Gazete’de yayımlandı. Programı incelediğimiz zaman sağlığa yönelik yapılacaklar konusunda bazı ipuçları yakalamak mümkün. 2009 yılında ekonomik krizin etkilerini hep birlikte yaşadık. Gelecek yılın sağlık açısından nasıl geçeceği ise merak ediliyor.

2010 yılı GSYH cari fiyatlarla 1.028.802 (milyon TL) olarak programlanmış. 2009 yılında yüzde 6 oranında daralması beklenen GSYH’nin, 2010 yılında yüzde 3.5 oranında artması hedefleniyor. Hiç değilse geçen yıla göre daha iyi bir yıl geçireceğimiz anlaşılıyor.

2009 yılının, kamu kesimi sabit sermaye yatırımları içinde sağlık sektörünün payının 2008 yılına göre artarak, özel kesim sabit sermaye yatırımları içinde sağlık sektörünün payının ise azalarak kapanacağı tahmin ediliyor. 2010 yılında ise kamu kesiminde sağlık sektörünün payı aynı kalırken, özel kesimde ise sağlık sektörünün payında bir artış beklenmekte.

Programdan, çalışan kamu görevlilerinin sağlık harcamalarının 2010 yılı başında SGK’ya devredileceği, Yeşil Kart sahiplerinin sağlık harcamalarının ise program döneminde SGK’ya devredilmeyeceği anlaşılıyor. Memurların SGK’ya devredilmesinin pratik birtakım yansımaları olacaktır. Kamu hastaneleri açısından büyük bir angarya ortadan kalkacaktır. Yüzlerce kamu kurumu için ayrı ayrı kesilen faturaların takibinde kullanılan çok gözlü dolaplar ortadan kalkmış olacak. Bu angarya özel sektör açısından da geçerliydi. Ayrıca, özel sektör için SGK’nın koymuş olduğu kotaların artıp artmayacağı gündeme gelecektir. SGK’ya devredilen memurların oranı çerçevesinde bir kota artışı beklenebilir. Muhtemelen özel sektörün memur hasta gelirlerinde, BUT’un SUT olmasından ve MEDULA denetimlerinden dolayı bir azalış olabilecektir.

Programda üniversite hastaneleri açısından da önemli bir ifade yer alıyor. 2006 yılından itibaren Sağlık Bakanlığıyla varılan mutabakat kapsamında uygulanmakta olan global bütçe yaklaşımının, 2010 yılından itibaren üniversite hastanelerini de içerecek şekilde genişletildiği kesin bir dille belirtiliyor. Üniversite hastaneleri açısından global bütçe modelinin nasıl uygulanacağı ve bu konudaki teknik detayları önümüzdeki günlerde hep birlikte öğrenmiş olacağız.
Programda katılım payları konusundaki gelişmeler de detaylı bir şekilde anlatılıyor. Görünen o ki, 2010 yılında da birinci basamak sağlık kuruluşları ve aile hekimliği muayenelerinde 2 TL, ikinci ve üçüncü basamak resmi sağlık kurumlarında 8 TL ve özel sağlık kurumlarında 15 TL katılım payı alınmasına devam edilecek.

Programa korsan bir şekilde kaynak yapmış bir hususu anlamakta güçlük çekiyoruz. Programda “2008 yılında, toplam yatak kapasitesinin yüzde 11.2’sine sahip olan özel sektör, büyük ameliyatların yüzde 26’sını ve toplam ameliyatların ise yüzde 48.1’ini gerçekleştirmiştir. Diğer taraftan, özel sektörün yatak devir hızının 2008 yılında yüzde 110.5 olduğu, Sağlık Bakanlığının yüzde 49.9, üniversitelerin ise yüzde 43.1’de kaldığı görülmektedir. Ayrıca, kurumların kendi sahip oldukları yatak sayısına oranla yapılan büyük ameliyatların sayısına bakıldığında ise özel sektörün Sağlık Bakanlığının 2.1 katı, üniversitelerin ise 2.2 katı olduğu görülmektedir.” deniliyor. En sık yapılan FAKO büyük ameliyat olarak kabul edildiyse, normal doğum operasyonu sezaryenden önemli olarak değerlendirilmediyse diyecek bir şey yok. Ayrıca, sağlık hizmetlerine ulaşılabilirliği sağlamaya yönelik kamusal sorumluluk gereği ilçelerde açılan hastanelerin yatak sayılarının hesaba katılması doğru sonucu ortaya koymayacaktır. Özel hastaneler ile üniversite hastaneleri de dahil, kamu hastaneleri bu şekilde kıyaslanmamalıdır.
Yorum yazmak için tıklayınız

Bu sayfalarda yer alan okur yorumları kişilerin kendi görüşleridir. Yazılanlardan Medimagazin veya medimagazin.com.tr sorumlu tutulamaz.

Bu konuya yorum yazılmamıştır.
Yazarlar
SON HABERLER
#MedimagazinHİT (HAFTALIK)
#MedimagazinHİT (AYLIK)
ETKİNLİKLER
TarihEtkinlikKategoriYer