YAZARLAR

Tüm Yazarlar

Sağlıkta neler olacak?Dr. Mehmet DEMİR
Dr. Mehmet DEMİR

03.09.2007, Pazartesi

Tüm Yazıları
Seçimlerin sonuçlanması ile yeni meclis teşekkül ederek çalışmalarına başladı. Sizler bu yazıyı okurken yeni hükümet kurulmuş ve sağlık bakanımız da belli olmuş olacak. Meclis, hükümet ve bakanlık çalışmaya başlayarak önümüzdeki 4-5 yılın sağlık alanına yön verecek.

Aslında önümüzdeki yıllarda sağlık ile ilgili gelişmelerin önceki dönemlere göre çok da sürpriz olmayacağını söyleyebiliriz. Kasım 2002 seçimlerinden sonra sağlık alanında meydana gelen gelişmeler birçok yenilik getirmiş ve sürpriz olmuştu. Bakanlık Sağlıkta Dönüşüm Programı ile önceki dönem yapacaklarını tane tane yazarak topluma deklare etmiş ve bu hedeflere yönelik çalışmıştı. Bir yol haritası olan Sağlıkta Dönüşüm Programı kitapçığındaki hedefler o dönem neler olabileceği konusunda çok da alışık olmadığımız kavramları ve projeleri içeriyordu. Bu dönem ise az çok neyin nereye gideceğini tahmin etmek zor gözükmüyor. Bu konudaki ilk işaretler tekrar yönetim sorumluluğunu alan Ak Parti seçim bildirgesinde görülüyor. Seçim bildirgesinde “Önümüzdeki dönemde, ‘Sağlıkta Dönüşüm Programı’nı kararlılıkla sürdüreceğiz ve 2013 yılı itibariyle büyük ölçüde gerçekleştirmiş olacağız” ifadesi vurgulanıyor. Bildirgede programın ana bileşenlerine atıflar ile bazı detay uygulamalar konusunda verilen sözler yer alıyor. Benzer şekilde önümüzdeki hafta açıklanacak hükümet programı da bu çerçevede olacaktır. Bu şekilde önümüzdeki yılların sağlık politikalarının ana ilkeleri belli olmuş olacak. Bu aşamada herkese Sağlıkta Dönüşüm Programını bir kez daha okumayı önermek istiyorum.

Geçen dönem insan merkezli, sağlık hizmetlerinde hakkaniyet unsurunu önemseyen, sağlığa ulaşımı kolaylaştıran ve kamu kaynaklarını verimli kullanmayı başaran bir süreç yaşandı. Bundan sonra bu kazanımlara ilave olarak daha fazla birey odaklı, kaliteli sağlık hizmet sunumunu amaçlayan ve toplum katılımının sağlandığı desantralize uygulamaların ön planda olacağını söyleyebiliriz.

Bu teorik çerçeve okurların belki de çok ilgisini çekmeyebilir. Tabiî ki herkes bundan sonraki dönemde kendisine yönelik olacak yansımaları daha çok merak ediyordur. Bu açıdan bu yazıda en azından bir konuya değinmekte yarar var. Bunların en çok merak edilenlerinden birisi sanırım muayenehanecilik. Bakanlığın performans uygulaması sonucu zaten uzman hekimleri yüzde 60’ının gönüllü olarak muayenehanelerini kapattığı bir ortamda, yeni bir düzenleme ile yasal olarak serbest meslek icrasının yasaklanması çok da uzak görünmüyor. Yeni dönemin halka yönelik en şık ve ses getiren uygulamalarından birisi de bu olacaktır. Alt yapısı zaten hazırdır. Uygulamanın sadece yalın bir yasaklamadan ziyade bazı uygulamaları da beraberinde getirmesi beklenebilir. Bu açıdan performans sisteminde bazı iyileştirmeler yapılması gerekebilir. Kapsamının üniversite ve asker hastanelerini kapsayıp kapsamayacağı da bütünlük açısından önemli olacaktır.
Yorum yazmak için tıklayınız

Bu sayfalarda yer alan okur yorumları kişilerin kendi görüşleridir. Yazılanlardan Medimagazin veya medimagazin.com.tr sorumlu tutulamaz.

Bu konuya yorum yazılmamıştır.
Yazarlar
SON HABERLER
#MedimagazinHİT (HAFTALIK)
#MedimagazinHİT (AYLIK)
ETKİNLİKLER
TarihEtkinlikKategoriYer