YAZARLAR

Tüm Yazarlar

Seçim ve Performans-2Dr. Mehmet DEMİR
Dr. Mehmet DEMİR

21.05.2007, Pazartesi

Tüm Yazıları
Önceki haftaki yazımda, çok daha yakınlaşmış olan milletvekilliği seçimlerinden sonra sağlık alanında olabilecekleri teorik bir bakış açısı ile değerlendirmeye çalışmıştım. Bu hafta biraz daha spesifik bir konuda değerlendirme yapmaya çalışacağım.

Seçim dönemleri gerilimin, stresin, beklentilerin ve merak duygusunun yoğun olduğu zamanlar. Gerilimli ve stresli konular bizim bu haftaki değerlendirmelerimizin dışında olacak. Daha çok merak ettiklerimiz üzerinde durmaya çalışacağım.

Şöyle bir geriye döndüğümüzde, 4,5 yıl önce Kasım 2002 tarihindeki milletvekilliği seçiminden önce, sağlık alanı ile ilgili seçimden sonra “Bundan sonra ne olabilir? Devam eder mi, etmez mi? Yerine bir şey konur mu? diye merakla sorguladığımız bir şeyler de yoktu aslında. Ama bugün Sağlık Bakanlığında çalışmakta olan 300 bine yakın sağlık personeli ve yakınları tarafından bir sorunun cevabı çok merak ediliyor. Soru şu “Performansa göre ek ödeme devam edecek mi, kalkacak mı, değişecek mi…?” Genelde alışık olduğumuz, seçime giren siyasi partilerin daha genel konularda fikirlerinin yer aldığı parti programlarıdır. Bu programlar vasıtasıyla seçildiklerinde yapacakları konusunda fikir ediniriz. Sanırım biraz spesifik bir konu da olsa bu kez bu sorunun cevabınının bu metinlerde yer alması gerektiğini söylemek yanlış olmayacaktır.

Aslında performansa dayalı ek ödeme uygulamasının kalkabileceği konusunda önceleri de bir merak ve endişe dile getirilmekteydi. Özellikle 2007 yılında kamu maliyesi ile ilgili bir kanunda geçen bazı hükümlerin yanlış yorumlanması ile 2007 yılında uygulamanın sona ereceği sanılmıştı. Ancak bu doğru değildi. Süreç de bunu doğruladı. Her yıl bütçe kanunları ile yasal dayanak kazanan uygulamanın kalkabileceği endişesi, 2006 yılından itibaren Anayasa Mahkemesinin kararıyla müstakil kanunun çıkarılması ile giderildi. Sistem 209 sayılı Kanun ile müstakil bir kanuni dayanağa kavuşmuş oldu.

Sağlık kuruluşlarının döner sermayelerinden personele performanslarına göre mevcut sabit maaşlara ilave olarak verilmekte olan değişken ek ödemeler bugün için önemli bir özlük hakkı haline gelmiştir. Bu yıl uygulama ile personele yapılacak ek ödeme tutarının toplam iki buçuk milyar dolara yaklaşması beklenmektedir. Bireysel olarak hekim dışındaki personel neredeyse her ay maaşı üstünde ek ödeme almaktadır. Hekimler daha yüksek ek ödeme almaktalar. Hastaneler ile sağlık ocakları arasındaki farkların giderek azaldığı görülmektedir. Her geçen gün daha fazla sayıda uzman hekim maaş ve ek ödeme toplam miktarını yeterli görerek muayenehanelerini kapatmaktadırlar. Bu çerçevede bir seçim sonrası oluşabilecek her türlü siyasi tablo performans uygulamasının kaldırılmasını güçleştirmektedir. Uygulamanın müstakil bir kanuni düzenlemesi bulunmaktadır. Uygulama dördüncü yılına girmiş ve ödemeler düzenli olarak yapılmaktadır. Uygulama personel tarafından maaş gibi kazanılmış bir özlük hakkı olarak algılanmaktadır. Özellikle muayenehanelerini gönüllü olarak kapatmış sayıları yaklaşık 15 bine ulaşmış uzman hekimlerin tekrar muayenehanelerine dönmelerine kimse vesile olmak istemeyecektir. Bir yılda sağlık kuruluşlarına başvuru sayısı ortalaması beşin üzerine çıkmış halkımız, bu hakkının elinden alınmasına sıcak bakmayacaktır. Kimse ilk defa kamuda verimliliği teşvik eden bu uygulamadan vazgeçmeyecektir. Sistemin iki tarafında bulunanlardan hizmet sunan sağlık personeli ve hizmet alan halkımız açısından uygulamanın bugün geldiği nokta pozitif yöndedir. Bu açıdan sorumluluğu ve yetkiyi alması muhtemel ellerin sistemi kaldırmak yerine mevcut sorunlarını çözerek zaten dinamik bir yapısı olan sistemi daha da geliştirerek devam etireceklerini söylemek yanlış olmayacaktır. Zaten sistemin klinik performans, kurumsal performans, kalite süreçleri ve vatandaş memnuniyeti gibi kriterler ile geliştirilmesi konusunda, uygulamanın mimarı olan Sayın Sağlık Bakanımızca talimatlandırıldığı bilinmektedir.

Performans uygulamasının personel ve halkımız açısından kazanımlarını ikame edecek hatta daha ileriye götürecek bir uygulama icad olmadan sitemin devamından şüphe etmememiz gerektiği kanatindeyim.
Yorum yazmak için tıklayınız

Bu sayfalarda yer alan okur yorumları kişilerin kendi görüşleridir. Yazılanlardan Medimagazin veya medimagazin.com.tr sorumlu tutulamaz.

Bu konuya yorum yazılmamıştır.
Yazarlar
SON HABERLER
#MedimagazinHİT (HAFTALIK)
#MedimagazinHİT (AYLIK)
ETKİNLİKLER
TarihEtkinlikKategoriYer