YAZARLAR

Tüm Yazarlar

Tam Gün; Bu Hamur Çok Su GötürürDr. Mehmet DEMİR
Dr. Mehmet DEMİR

01.10.2007, Pazartesi

Tüm Yazıları
Tam gün yasası Ekim ayında Meclisin açılması ile birlikte gündemdeki yerini alarak yasalaşma sürecine girecek. Sayın Bakanımız tarafından konunun en üst düzeyde açıklanması ile birlikte konu tartışılmaya başladı.

İstanbul Tabip Odası da geçen hafta düzenlediği bir toplantı ile konuyu değerlendirmiş. Tabip odasının web sayfasında toplantıdan çıkan sonuçlar yazılmış. Toplantıya katılanların ferdi görüşlerinde konuyu anlamanın gayreti ve çözüme yönelik öneriler yer alıyor. Bu sevindirici ve yapıcı bir durum. Ancak yazının devamını okumaya başladığınızda TTB’nin ve İstanbul Tabip Odasının görüşlerinin eski tas eski hamam dedirtecek tarzda olduğunu görerek üzülüyorsunuz. Bir katılımcı “Hasta muayenehaneden geçmeden hastaneye gidemiyor düşüncesini halkın kafasından temizleyelim” derken, sorunun derinlerine inme ve öz eleştiri yapma becerisini gösterebiliyor. Ancak TTB yetkililerinin “Hükümetin çıkarmaya çalıştığı tam gün yasasının bizim savunmaya çalıştığımız sağlık sistemiyle hiçbir ilgisi yoktur. TTB bu yasanın çıkmasını engellemek için elindeki bütün imkanları kullanacaktır.” şeklindeki sözleri top geçer adam geçmez mantığıyla söylenmiş, meseleyi anlamaktan ve çözüm üretmekten uzak olduğu görünüyor.

Tabiî ki hekim olarak güçlerin ayrıştığı bir ortamda mesleki haklarımızın savunulması ve korunması konusunda duyarlı olmalıyız. Ancak bizler hekimiz. Slogan atamaya sesimizin tonu, yürümeye ayaklarımızın gücü yetmez. Eylem yapsak kimse ciddiye almaz. Kas tonusumuz buna yetmez. Geçmiş yıllarda böyle olmadı mı? Güzel bir söz var. “Medeniye galebe ikna ile olur” . Biz ikna ile haklarımızı alabilir ve koruyabiliriz. İkna ise bilgiden çalışmaktan proje ve alternatif üretmekten geçer. Gürültü patırtı ile başkaları sonuç alabilir, biz alamayız. Biz sessiz lobi ve dayanışma ile sonuç alabiliriz. TTB önemli bir güç olabilir. Ancak şu sözü söylememiz gerekiyor. Ya bir yol yap, ya yolu aç ya da yoldan çekil. Toplantıya katılanların yapıcı önerileri ümit verici iken, TTB’nin inadından vazgeçmesi de zor görünüyor. Bu aşamada adında tabip olan odaların, derneklerin ve bu konuda kafa yoracak herkesin bir şeyler üretme çabasında olması gerekiyor. Henüz daha vekilliğe tam alışmamışlarken, meslektaş vekillerimizin de kapısını sık sık çalmamız faydalı olacaktır. Hekim olarak bu kanun çalışmasını bir fırsat olarak değerlendirmeliyiz. Makul geçiş süreleri verilecek olsa da, illaki uygulama başlayacak. Bunu halkın gözündeki imajımızı düzeltmenin fırsatı olarak görüp, kabul görecek detaylar konusunda yapıcı bir rol üstlenmemiz gerektiğini düşünüyorum.

Aslında bir rol üstlenilse de üstlenilmese de Bakanlık devlet olarak gücünü kullanarak gerekli düzenlemeleri yapacaktır. Ayrıca Bakanlıkta bu tür düzenlemeleri yapacak kapasitenin olduğunu son beş yılda yapılanlara bakarak söyleyebiliriz. İstenen sonuç, son derece kararlı görünen iradeye ön yargılı karşı koymaktan ziyade onu anlamakla ve yönlendirmekle alınabilir.
Yorum yazmak için tıklayınız

Bu sayfalarda yer alan okur yorumları kişilerin kendi görüşleridir. Yazılanlardan Medimagazin veya medimagazin.com.tr sorumlu tutulamaz.

Bu konuya yorum yazılmamıştır.
Yazarlar
SON HABERLER
#MedimagazinHİT (HAFTALIK)
#MedimagazinHİT (AYLIK)
ETKİNLİKLER
TarihEtkinlikKategoriYer