YAZARLAR

Tüm Yazarlar

Tam Güne DoğruDr. Mehmet DEMİR
Dr. Mehmet DEMİR

12.10.2009, Pazartesi

Tüm Yazıları
Hekimler son birkaç yılı saymazsak, kamudaki görevlerinin yanında özel çalışma konusunda oldukça istekli ve ısrarcıydılar. Bunun en önemli sebeplerinden biri, kamu sağlık sektöründeki yetersiz teşvikler olmuştur. Yetersiz kamu teşvikine karşılık hekimler özel muayenehaneleri vasıtasıyla kendi teşvik ve performans mekanizmalarını oluşturdular. Üst sınırı olmayan bu teşvik mekanizması her geçen gün cazibesini artırarak yeni mezun bir uzman hekim için neredeyse tek seçenek haline geldi. Üstelik bir de mesleki rekabetin olmaması adına ülke insanının ekonomik gücü ile orantısız meslek örgütü tarafından belirlenen asgari ücretler bu teşvik mekanizmasının garantisi oldu. Kamuda çalıştığı anların karşılığını alamadığını düşünen hekimler çalışmalarının karşılığını aldıklarını düşündükleri özel çalışma alanlarını ve bu imtiyazı kutsallaştırarak dokunulmaz kıldılar.

Muayenehaneler bir kısım hekim tarafından adeta tabulaştırıldı. Bu cazip ikili çalışma şekli kamu hastanelerindeki çalışmaların çoğu zaman aleyhine oldu. Kamuya ait olan tesislerin, cihazların ve personelin özel hastalar için öncelikli ve ayrıcalıklı kullanılmasına neden oldu. Ekonomik olarak yetersizlik içinde olanlar özel hasta ayrıcalığına sahip olamadıklarından dolayı kamudan yeterince hizmet alamadılar. Bu da sosyal adaleti, hakkaniyeti ve eşitliği zedeledi. Vicdanları rahatsız etti. Bu durum öyle kanıksanmaya başladı ki, kamu hastanelerinde muayene hastalarının işlerini kolaylaştırmak adına dış poliklinik adıyla kolaylık poliklinikleri açıldı. Her geçen gün hekimler kamudaki varlıklarını küçülterek büyüdüler. Umarım bu değerlendirme bazı meslektaşlarımız için ağır olmamıştır. Bu sadece eskiye ait bir durum tespitidir. Eskiye ait bu olumsuz tablodan asıl sorumlu olanlar, hekimlerin kamuda çalışmalarının karşılığını yeteri şekilde veremeyen ve bu konuda çözüm üretemeyenlerdir.

Bugüne geldiğimizde bu olumsuz tablonun önemli ölçüde düzeldiğini görüyoruz. Bu iyileşmede kamu sağlık alanında uygulanmakta olan teşviklerin önemli etkisinin olduğu görülüyor. Özel sektöre nazaran kamu sektöründe teşviklerin uygulanma zorlukları bulunmakta. Ancak buna rağmen bu konuda bir başarının sağlandığını söyleyebiliriz. Bugün hekimler tarafından sadece kamuda çalışmaya karşılık önerilen sabit maaşa ilave performans ücretleri yeterli görülmekte. Bugün için ikili çalışma konusunda yasal hakkı olmasına rağmen buna yanaşmayan hekimler artık açık ara çoğunlukta. Eskiyle kıyaslanmayacak şekilde kamu tesislerinde kapasite, verimlilik ve kalite artışı görülmekte. Hizmet alanlar da bu değişimden memnunlar.

Bundan sonrası için hem hizmet alanlar hem de hekimler açısından bu olumlu gelişmelerin devamı ve perçinlenmesi gerekiyor. Bu konuda bir fırsat karşımızda duruyor. O da önümüzdeki aylarda yasalaşması beklenen tam gün kanun tasarısı. Her ne kadar ikili çalışmayı tabulaştıranların yüksek sesleri ve kulisleri olsa da Kanun'da yer alan yeni ilave teşvikler hekimlerin büyük çoğunluğunun gönlünü alacak seviyede.
Yorum yazmak için tıklayınız

Bu sayfalarda yer alan okur yorumları kişilerin kendi görüşleridir. Yazılanlardan Medimagazin veya medimagazin.com.tr sorumlu tutulamaz.

Bu konuya yorum yazılmamıştır.
Yazarlar
SON HABERLER
#MedimagazinHİT (HAFTALIK)
#MedimagazinHİT (AYLIK)
ETKİNLİKLER
TarihEtkinlikKategoriYer