YAZARLAR

Tüm Yazarlar

Tam Zamanlı Çalışma, Son On Yılın Kısa ÖzetiDr. Mehmet DEMİR
Dr. Mehmet DEMİR

10.09.2012, Pazartesi

Tüm Yazıları

Son on yılda, sağlık alanında beklenenin dışında bir değişime tanık olduk. Sağlık personelinin çalışma alanı, bu değişimin en dikkat çekici konu başlıklarından biri oldu.

 

Sağlık hizmetinin emek yoğun bir alan olması, iş gücündeki arz-talep dengesi, ertelenemez bir hizmetin verilmesi ve ortaya konulan sağlık reform programının bir performans artışını hedeflemesi sonucu, “sağlık hizmetlerinde çalışma” değerleri, ahlakı ve şekli üzerinde bazı önemli değişimler yaşandı.

 

Değişimin tabii bir süreç içinde gerçekleşmeyip, planlı ve programlı bir şekilde, siyasi ve etik kararlar neticesinde şekillendirildiğini söyleyebiliriz.

“Sağlıkta çalışma” üzerine yapılan müdahaleler başlangıçta teşvikler yolu ile olurken, daha sonra mevzuat değişiklikleri ile güçlendirildi.

Sağlık çalışanları, doğal olarak bu süreçte sağlıkta çalışma hayatına abartılı bir şekilde dokunulduğunu düşünüyor.

fiüphesiz sağlık hizmetinin odak noktası hekimlik hizmetleri. Bu açıdan “hekim çalışma” değerleri, ahlakı ve şekli birçok açıdan sağlık alanının belirleyicisi olmakta.

 

Geçmişte “yarı zamanlı” çalışma şekli olarak ifade edilen ve bu çalışma şeklinin sembolleşen “muayenecilik” kavramı, yerini “tam zamanlı” çalışmaya bıraktı. Bu değişimin karar vericiler tarafından sağlıktaki dönüşümün en çok önemsenen konu başlıklarından biri olduğunu söylemek yanlış olmayacaktır.

 

Bu konu neden bu kadar önemsenmiştir? “Yarı zamanlı” çalışma şeklinin verimsiz, sağlığa erişimde adaletsiz, kayıt dışı, hastaları finansal riske sokan ve hekim çalışma ahlakını zorlayıcı ortamı barındıran bir sistem olduğu otoriteler tarafından birçok kez ifade edilmiştir. Bu ifadeler konunun önemine yeterince işaret etmektedir.

 

Çeşitli yargı kararlarıyla “sağlıkta tam gün çalışma” gel-gitler yaşasa da geriye veya eskiye dönüş çok mümkün görünmüyor.

 

2002 yılında tıp fakültesine giren binlerce öğrenci bugün uzman olarak göreve başlamak üzere. Gen haritasında zaten “yarı zamanlı çalışma” diye bir yer yok. Bu zamana kadar hiç muayenehanesi olmayan “yarı zamanlı çalışmanın” tadını hiç almamış hekimlerin oranı artık çok daha yüksek. 2012’deki üniversiteye giriş sınavında en yüksek puan alan ilk on bin öğrencinin sekiz bini bir tıp fakültesine bir gelecek gördüğü için yerleşmiş durumda. Bu tercihin en önemli sebebi “hekimlik çalışma” maddi ve manevi değerleri olsa gerek.

 

Birçok veri, 2002 yılında sağlıkta çalışma şekline yönelik alınan siyasi ve etik kararın doğru olduğunu göstermekte. Ancak tabip odaları ve üniversitelerdeki doktorlar başta olmak üzere bazı doktorlar çalışma şeklindeki bu değişime şüphe ile bakıyor ve karşı çıkıyor. Bu kaygıların değerlendirilmesi, verimli, adaletli ve ahlaki bir çalışma şekli olduğunu düşündüğümüz tam gün çalışmayı tüm hekimlerin ortak paydası haline getirebilecektir. Sağlıkta daha iyi bir çalışma ahlakının geleceğe miras bırakılabilmesi için tam gün çalışmaya yönelik gerekli düzeltmelerin de yapılması gerekiyor.

Yorum yazmak için tıklayınız

Bu sayfalarda yer alan okur yorumları kişilerin kendi görüşleridir. Yazılanlardan Medimagazin veya medimagazin.com.tr sorumlu tutulamaz.

Bu konuya yorum yazılmamıştır.
Yazarlar
SON HABERLER
#MedimagazinHİT (HAFTALIK)
#MedimagazinHİT (AYLIK)
ETKİNLİKLER
TarihEtkinlikKategoriYer