YAZARLAR

Tüm Yazarlar

Ulusal Sağlık Veri SözlüğüDr. Mehmet DEMİR
Dr. Mehmet DEMİR

02.07.2007, Pazartesi

Tüm Yazıları
Geçen hafta Sağlık Bakanlığı tarafından Bakanlık internet ana sayfasında Ulusal Sağlık Veri Sözlüğü yayınlanmıştı. Ancak kısa süre sonra dosyanın ana sayfadan kaldırılmış olduğunu gördüm. Çok gündeme gelmese de bu çalışma önemli bir yenilik. İnternetten, Bilgi İşlem Daire Başkanlığına ait bölümün haberler kısmından dokümana ulaşmak mümkün olsa da sanırım Bakanlığın bu yeni çalışmayı bir süre daha gündemde tutmasında fayda olacaktır.
Ulusal Sağlık Veri Sözlüğü, ülkemizde sağlık ve sosyal güvenlik kurumları ile sağlık eğitim kurumlarında kullanılmakta olan bilgi sistemlerinin referans olarak kullanacağı bir sözlük çalışması. Veri Sözlüğü ile sağlık alanında üretilen ve kullanılan her verinin belirlenmiş standartlar doğrultusunda toplanması, analizi ve değerlendirilmesi sağlanmış olacak. Sözlük ile belirlenen standartlar ve kurallar çerçevesinde sağlık kurumlarından veri toplama konusunda verim artarken, tekrarlayan ve hatalı veriler azalacak ve toplanan verinin amacına daha uygun bir şekilde kullanılmasına imkân sağlanmış olacaktır. Kodlanmış ve hesaplanabilir standart veri sağlayabilecek böyle bir veri sözlüğü ile kullanıcıların farklı bilgisayar sistemleri ile veri alış-verişi yapmaları, farklı sistemlerden gelen verileri anlayabilmeleri, karşılaştırabilmeleri ve sorgulamalar yaparak raporlar üretebilmeleri mümkün olacaktır.
Dünyada birçok gelişmiş ülke tarafından uzun yıllardır başarılı bir şekilde kullanılan veri sözlüklerinin örnek alınarak ülkemizin ihtiyaçlarına ve sağlık iş süreçlerine uygun olarak bu çalışmanın ortaya konulabilmesi önemli bir gelişme. Özellikle Sosyal Güvenlik Kurumu tarafından her platformda dile getirilen MEDULA sisteminin başarısı ve sağlık hizmetlerinin sürdürülebilir finansmanı için bu çalışma ile getirilen veri standartlarının kullanılması bir zorunluluk olacak.
Sözlük ile doğru, güncel, güvenilir, eksiksiz, kullanılabilir ve amaca uygun bir veri tabanı oluşmuş olacak. Bu veri tabanı sağlık alanının doğru yönetimi için bir zorunluluk. Bilişim donanım alt yapısının bu kadar geliştiği bir ortamda binlerce kullanıcı tarafından oluşturulan milyonlarca hastaya ait bilgilerin bir standardının ve kuralının olmaması tabiî ki düşünülemez. Aksi durumda bir bilgi çöplüğünden söz etmemiz gerekir.
Sözlük’te yüzlerce verinin standardı açıklamalı ve kodlu bir şekilde tanımlanıyor. Sözlük’ten bir örnek verecek olursak, hastanın sağlık kurumundan çıkış şekline de bir standart getirilmiş. “Çıkış şekli” verisinin sağlık harcamalarının planlanmasında, verilen sağlık hizmetlerinin ve hastaların tedavi süreçlerinin başarısının analizinde oldukça önemli bir veri olduğu ifade ediliyor. Hastanın çıkış şeklinin ancak beş şekilde olabileceği ve bunun uygun şekilde kodlanması gerektiği belirtiliyor.
Sözlük incelendiğinde gülümseten hususlarda yer alıyor. Sözlük’te “Cinsiyet” verisine ulusal bir standart getirilmekte biraz zorlanıldığı görülüyor. Bu nedenle bu veri ikiye ayrılmış. Cinsiyet standardı yanında bir de resmi cinsiyet standardı yer alıyor. Cinsiyet veri kapsamı içinde “Her iki cinsiyet/Belirsiz” ve “Belirtmedi” seçenekleri yer alırken resmi cinsiyet tanımında sadece erkek ve kadın seçeneği yer alıyor.
Birçok sağlık uygulaması için taban oluşturan birinci sürümü yayınlanan Sözlük’ün, bundan sonra eksiklikleri giderilerek ortaya çıkacak yeni veri ihtiyaçlarına göre geliştirilmesi gerekecektir.
Yorum yazmak için tıklayınız

Bu sayfalarda yer alan okur yorumları kişilerin kendi görüşleridir. Yazılanlardan Medimagazin veya medimagazin.com.tr sorumlu tutulamaz.

Bu konuya yorum yazılmamıştır.
Yazarlar
SON HABERLER
#MedimagazinHİT (HAFTALIK)
#MedimagazinHİT (AYLIK)
ETKİNLİKLER
TarihEtkinlikKategoriYer