YAZARLAR

Tüm Yazarlar

Yeni Yükseköğretim Kanunu Taslağı ve Kamu Üniversite HastaneleriDr. Mehmet DEMİR
Dr. Mehmet DEMİR

12.11.2012, Pazartesi

Tüm Yazıları

Çok şükür, YÖK üniversitelerin bir hastanesi olduğunun farkına varmış oldu. Ama zamanlama geç olmuş olabilir.

Yeni Kanun Taslağı’nda “üniversite” tanımı yapılırken, üniversiteyi oluşturan unsurlar arasında üniversite hastanesi de sayılmış.

Mevcut Kanun’da hastaneler araştırma ve uygulama merkezi kapsamında değerlendirilirken, yeni Taslak, üniversite hastanesi ile araştırma ve uygulama merkezi birimlerini birbirinden ayrıştırmış. 

İyi bir şey gibi kulağa hoş geliyor.

Kamu, vakıf ve özel sektör hastanelerindeki gelişmelere paralellik olması adına kamu üniversitelerine ait hastaneler için birtakım düzenlemelerin yapılması kaçınılmazdı.

Bu konuda biraz zorlama bir değerlendirme yapmaya çalışalım.

Bu yeni Kanun yürürlüğe girdiği anda, araştırma ve uygulama merkezlerinden ayrıştırılmış üniversite hastaneleri kamu hastanesi statüsü gereği o ildeki kamu hastane birliğine devredilebilir mi?

Sağlık Bakanlığı Teşkilat Kanunu’nda bu konuda zayıf da olsa bazı hükümler yok değil. Kamu Hastaneleri Birliklerinin kuruluşuna ilişkin maddede  “… bir ilde Birlik kapsamı dışında sağlık kurumu bırakılamaz.” denilmekte.

 

Yeni Kanun Taslağı üniversite hastanelerine yönelik yeni tanımlar içerse de, aynı kamu rejimine ve ihale mevzuatına tabi olmaları gibi hususlar açısından, üniversite hastanelerinin, şaha kalkmaya hazırlanmış kamu hastane birlikleri yanında yeterince güçlü olamayacakları görünüyor. Kamu Hastane Birlikleri modeli, ölçek ekonomisi avantajları yanında, sağlıkta insan, cihaz ve bina gibi kaynakların etkili ve verimli bir şekilde kullanılmasını sağlarken maliyetlerin aşağıya çekilmesini kolaylaştıracak. Bu durumu etkin bir şekilde izleyen SGK’nın Şyat politikasını buna göre ayarlayacağını beklemek gerekir. Bu durumda, özel hastanelerin esnek yapısına da sahip olmayan tek tek kamu üniversite hastanelerinin bu ortamla mücadelesi zor görünüyor.

 

Bu çerçevede, yeni Tasarı’da geçen “İki ya da daha fazla üniversite hastanesi aralarında işbirliği oluşturmak suretiyle, tıbbi malzemelerle sair sarf malzemelerinin teminine ilişkin işlemlerin bir merkezden yapılmasını sağlayabilirler.” gibi zayıf hükümler yerine daha etkin hükümlerle üniversite hastanelerinin birlikteliklerine zemin oluşturulabilir. İstanbul, Ankara ve İzmir gibi birden fazla üniversite hastanesi olan yerlerde üniversite hastane birlikleri kurulabilir. Üniversite hastanesinin tek olduğu illerde o ildeki kamu hastane birliğine katılım konusunda rektörlere açık kapı bırakılabilir. İsteyen katılır isteyen katılmaz.

 

Daha radikali, YÖK bünyesinde kamu üniversite hastaneleri birliği kurulabilir. Bu şekilde sağlık hizmetlerinde üç sacayağı üzerinde denge daha iyi kurulabilir.

Kamu ve üniversite hastane birlikleri ile vakıf-özel sektör hastaneleri sağlık hizmet sunumunda görev alırken, bunlara eşit uzaklıkta bir Sağlık Bakanlığı ile SGK sağlıklı, zinde ve güvenilir bir görüntü verebilir.

Yorum yazmak için tıklayınız

Bu sayfalarda yer alan okur yorumları kişilerin kendi görüşleridir. Yazılanlardan Medimagazin veya medimagazin.com.tr sorumlu tutulamaz.

Bu konuya yorum yazılmamıştır.
Yazarlar
SON HABERLER
#MedimagazinHİT (HAFTALIK)
#MedimagazinHİT (AYLIK)
ETKİNLİKLER
TarihEtkinlikKategoriYer