YAZARLAR

Tüm Yazarlar

Avrupa Cerrahi ve Ameliyathane Hemşireleri Günü 2014Prof. Dr. Meryem YAVUZ
Türk Cerrahi ve Ameliyathane Hemşireleri Derneği Önceki Başkanı
Prof. Dr. Meryem YAVUZ

05.05.2014, Pazartesi

Tüm Yazıları

Değerli Medimagazin Okuyucuları,

 

Uzun bir aradan sonra, sizlere cerrahi hemşireliğinde 2014 yılının ilk yarısında yapılan faaliyetleri iletmek istiyorum.

 

15 Şubat 2014 tarihinde ülkemizde 3. Avrupa Ameliyathane Hemşireleri Günü kutlandı. Bu yıl Avrupa Cerrahi ve Ameliyathane Hemşireleri Günü’nün teması “Güvenli, Görülen ve Duyulan Ol” idi. Bu konu ile ilgili program Ege Üniversitesi Hemşirelik Fakültesi Cerrahi Hastalıkları Hemşireliği Ana Bilim Dalı ve Türk Cerrahi ve Ameliyathane Hemşireleri Derneği işbirliği ile İzmir’de gerçekleştirildi.

 

European Operating Room Nurses Association(EORNA)” ulusal dernekleri, cerrahi ve ameliyathane hemşirelerini yıl boyunca bu girişimi geliştirmeye yardım etmek için davet etmektedir. Bu temayı yıl boyunca tüm faaliyetlerinizde ön planda tutabilirsiniz.

 

26-28 Mart 2014 tarihleri arasında 10. İspanya Ulusal Cerrahi Hemşireleri Kongresi’nde EORNA’yı temsilen “Avrupa’da Cerrahi Hemşireliğinin Gelişimi” konulu bir konferans verildi. Avrupa cerrahi ve ameliyathane hemşirelerini temsil etmek ülkemize ve mesleğimize olumlu değer katmıştır.

 

Cerrahi hemşireliği kongrelerinin 1985 yılından günümüze kadar hekimlerle ortak kongrelerde yer alması, cerrahide ekip çalışmasının bir göstergesi olarak başarı ile devam etmektedir.

 

Nisan ayında iki büyük faaliyet gerçekleştirildi. Bunlardan ilki, 4-8 Nisan 2014 tarihleri arasında Türk Nöroşirürji Derneği 28. Bilimsel Kongresi kapsamında yapılan ve güzel bir katılım ile gerçekleştirilen 10. Nöroşirürji Hemşireliği Kongresi idi.

 

İkinci olarak, 19. Ulusal Cerrahi Kongresi 14. Cerrahi Hemşireliği Kongresi16-20 Nisan 2014 tarihleri arasında gerçekleştirildi. 14. Cerrahi Hemşireliği Kongresi’nde iki kurs, altı ortak oturum, sekiz panel, 10 konferans, bir yandaş-karşıt görüş oturumu, 118 bildiri, ülkemizin tüm bölgelerinden meslektaşlarımızın katılım ve katkılarıyla verimli paylaşımlar yaşandı. Avrupa Cerrahi ve Ameliyathane Hemşireleri Günü’nün teması olan “Güvenli, Görülen ve Duyulan Ol”, bu kongrede de meslektaşlarımızla paylaşıldı.

 

Cerrahi hemşireliğine desteklerinden dolayı başta Türk Cerrahi Derneği Başkanı Sayın Prof. Dr. Yeşim Erbil ve Dernek yönetim kurulunun sayın üyelerine, 19. Ulusal Cerrahi Kongresi Başkanı Sayın Prof. Dr. Mehmet Faik Özçelik Hocamıza, kongre sekreteri ve düzenleme kurulunun çok değerli üyelerine,  Cerrahi Hemşireliği Kongresi Sekreteri Doç. Dr. Ayfer Özbaş’a, düzenleme, bilimsel kurul üyelerine, oturum başkanları, konuşmacılar ve katılımcılara katkılarından dolayı teşekkürlerimi ve saygılarımı sunuyorum.

 

EORNA yönetim kurulu toplantısı 7-10 Mayıs 2014 tarihleri arasında İsveç Stockholm’de yapılacaktır. Derneğimiz de bu toplantıya katılım sağlayacaktır. EORNA 7. Kongresi 7-10 Mayıs 2015 tarihleri arasında Roma’da yapılacaktır (7th Congress of the European Operating Room Nurses Association  Roma-Italya). Kongreye bildiri gönderimi 30 Haziran 2014 tarihinde sona erecektir. Bu kongre ile ilgili bilgilere http://www.eornacongress.eu/ adresinden ulaşabilirsiniz.

 

Sevgi ve Saygılarımla

Yorum yazmak için tıklayınız

Bu sayfalarda yer alan okur yorumları kişilerin kendi görüşleridir. Yazılanlardan Medimagazin veya medimagazin.com.tr sorumlu tutulamaz.

Bu konuya yorum yazılmamıştır.
Yazarlar
SON HABERLER
#MedimagazinHİT (HAFTALIK)
#MedimagazinHİT (AYLIK)
ETKİNLİKLER
TarihEtkinlikKategoriYer