YAZARLAR

Tüm Yazarlar

Avrupa Cerrahi ve Ameliyathane Hemşireleri Günü Kutlaması 2015Prof. Dr. Meryem YAVUZ
Türk Cerrahi ve Ameliyathane Hemşireleri Derneği Önceki Başkanı
Prof. Dr. Meryem YAVUZ

06.04.2015, Pazartesi

Tüm Yazıları

 

Değerli Medimagazin Okuyucuları,

 

Bu yazımda sizlere, derneğimizin bu yıl yaptığı ve yapacağı faaliyetlerden bahsetmek istiyorum.

 

Avrupa Ameliyathane Hemşireleri Derneği [European Operating Room Nurses Association (EORNA) (www.eorna.eu)], cerrahi ve ameliyathane hemşirelerinin yaptıkları işin daha görünür olmasını sağlamak amacıyla 2006 yılından beri 15 Şubat gününü Avrupa Cerrahi ve Ameliyathane Hemşireleri Günü olarak kutlamaktadır. Ülkemizde dördüncü kez kutlanan 10. Avrupa Cerrahi ve Ameliyathane Hemşireleri Günü’nün teması “Kesici Delici Alet Güvenliği Seninle Başlar (Sharps Safety begins with you)” olarak belirlenmiştir.

 

Türk Cerrahi ve Ameliyathane Hemşireleri Derneği bu özel günü, 18 Şubat 2015 tarihinde içeriği temaya uygun olarak hazırlanan İzmir Ekonomi Üniversitesi Toplantı Salonu’nda düzenlenen yarım günlük toplantı ile kutladı. Bu konularda neler yapabileceğimizi meslektaşlarımızla paylaştık.  Avrupa Cerrahi ve Ameliyathane Hemşireleri Günü’nün kutlaması Trabzon Karadeniz Teknik Üniversitesi Sağlık Uygulama Araştırma Merkezi Farabi Hastanesinde de dört yıldır düzenli olarak gerçekleştiriliyor. Bu konuda katkısı olan tüm meslektaşlarımıza teşekkür ediyor, diğer illerimizde de kutlamanın aktif olarak yapılmasını diliyoruz.

 

EORNA ulusal dernekleri, cerrahi ve ameliyathane hemşirelerini yıl boyunca bu girişimi geliştirmeye yardım etmek için davet etmektedir. Ameliyathanede kesici-delici alet güvenliği konusunda yaptığınız veya yıl boyunca yapacağınız girişimler hakkında derneğimize geri bildirim göndermek için  bir dakikanızı ayırmanız mesleğimize katkı sağlayacaktır.

 

Derneğimiz, Cerrahi Enfeksiyon Derneği ile 5-7 Mart 2015 tarihleri arasında İstanbul’da “Cerrahi Enfeksiyon Buluşması”nı düzenlendi ve katılım sağladı. Bu yılki Cerrahi ve Ameliyathane Hemşireliğinde Güncel Yaklaşımlar Toplantısı’nın ilki 21 Mart 2015 tarihinde Trabzon’da yapıldı. İkincisi 25 Nisan 2015 tarihinde Kayseri’de yapılacaktır.

 

Ege Üniversitesi Hemşirelik Fakültesi Cerrahi Hastalıkları Hemşireliği Ana Bilim Dalı, Türk Cerrahi ve Ameliyathane Hemşireleri Derneği, Ege Üniversitesi Tıp Fakültesi Hastanesi Hemşirelik Hizmetleri Yönetimi ve klinik başhemşireleri ile 3-4 Nisan 2015 tarihleri arasında İzmir’de “Ege Üniversitesi Cerrahi Hemşireliği Günleri 2015” bilimsel toplantısı düzenlenecektir.  Toplantının teması “Herkes İçin Güvenlik” olarak planlandı. Toplantıda 34 konuşmacı ile güvenlik konularında hemşirelik yaklaşımları incelenecektir.

 

EORNA2015 Kongresi 7-10 Mayıs 2015 tarihleri arasında Roma’da yapılacaktır. Ülkemizden kongreye 13 farklı şehir, 30 kurumdan toplam 84 bildiri kabul edilmiştir.  Kongre ana oturumlarında ülkemizden yedi meslektaşımız tarafından sunum yapılacak olması hem ülkemiz, hem de mesleğimizi görünür kılmada önemli bir rol oynayacaktır.

 

Ege Üniversitesi Hemşirelik Fakültesi Cerrahi Hastalıkları Hemşireliği Ana Bilim Dalı, Türk Cerrahi ve Ameliyathane Hemşireleri Derneği, Yüzüncü Yıl Üniversitesi, Van Sağlık Yüksekokulu ve Yüzüncü Yıl Üniversitesi Hastanesi Hemşirelik Hizmetleri Yönetimi ile 11-12 Haziran 2015 tarihleri arasında Van’da  “Hemşirelik Günleri 2015” bilimsel toplantısı düzenlenecektir. 

 

Türk Cerrahi ve Ameliyathane Hemşireleri Derneğinin 9. Kongresi, 12-15 Kasım 2015 tarihleri arasında Dalaman-Sarıgerme de gerçekleştirilecektir. 

 

Toplantılarımızın amacı, cerrahi ve ameliyathane hemşireliği konularında güncel uygulamaların gözden geçirilmesini sağlamak ve bu konularda deneyimleri olan meslektaşlarımızın görüşlerini paylaşmak için ortam yaratmaktır. Tüm toplantılarımız siz sayın meslektaşlarımızın katılımı ve katkıları ile değer kazanmaktadır.

 

Tüm faaliyetlerde sizleri aramızda görmek dileklerimizle.

 

Sevgi ve saygılarımla

 

 

Yorum yazmak için tıklayınız

Bu sayfalarda yer alan okur yorumları kişilerin kendi görüşleridir. Yazılanlardan Medimagazin veya medimagazin.com.tr sorumlu tutulamaz.

Bu konuya yorum yazılmamıştır.
Yazarlar
SON HABERLER
#MedimagazinHİT (HAFTALIK)
#MedimagazinHİT (AYLIK)
ETKİNLİKLER
TarihEtkinlikKategoriYer