YAZARLAR

Tüm Yazarlar

Bakımın Kalite Göstergeleri Prof. Dr. Meryem YAVUZ
Türk Cerrahi ve Ameliyathane Hemşireleri Derneği Önceki Başkanı
Prof. Dr. Meryem YAVUZ

11.03.2013, Pazartesi

Tüm Yazıları

 

Değerli Medimagazin Okuyucuları,

 

Ülkemizde ikincisinin kutlandığı 8. Avrupa Cerrahi ve Ameliyathane Hemşireleri Günü’nde konunun “Ameliyathane Hemşireliği-İnsancıl bir Meslektir (Perioperative Nursing-A Humane Profession)”olarak belirlendiğini bir önceki yazımda belirtmiştim.

 

Derneğimiz bu günü 15 Şubat 2013 tarihinde İstanbul’da tüm günlük bir bilimsel faaliyet ile kutladı.

 

Ameliyathane hemşireliğinin insani boyutu, hasta ve personel güvenliği temasının işlendiği bilimsel faaliyette, yedi konuda sekiz konuşmacı ve 200 meslektaşımızın katılımı ile güzel bir ortamda paylaşımlar gerçekleştirildi. EORNA Ulusal Dernekleri, cerrahi ve ameliyathane hemşirelerini yıl boyunca bu girişimi geliştirmeye yardım etmek için davet etmektedir. Bu temayı yıl boyunca tüm faaliyetlerinizde ön planda tutabilirsiniz.

 

Sizlere, Derneğimizin bundan sonraki faaliyeti konusunda bilgi vermek istiyorum. Ege Üniversitesi Hemşirelik Fakültesi Cerrahi Hastalıkları Hemşireliği Ana Bilim Dalı, Türk Cerrahi ve Ameliyathane Hemşireleri Derneği, Ege Üniversitesi Tıp Fakültesi Hastanesi Hemşirelik Hizmetleri Yönetimi ve 14 cerrahi klinik başhemşiresinin katılımıyla 5-6 Nisan 2013 tarihleri arasında, İzmir’de “Ege Üniversitesi Cerrahi Hemşireliği Günleri 2013” bilimsel toplantısı düzenlenecektir.  Toplantının teması “Bakım Kalite Göstergeleri” olarak planlanmıştır. Toplantıda 26 konuşmacı ile bakım kalitesini değerlendirmede hemşireliğe yönelik kullanılan göstergeler incelenecektir. Bu faaliyet ile ilgili bilgilere dernek web sitemizden (www.tcahd.org) ulaşabilirsiniz.

 

Bakım kalitesi, Florance Nightingale’in sağlık kalitesinde hemşirelerin rolünü tanımlaması ve hasta sonuçlarının ölçümü ile başladı. Yıllar geçtikçe sağlık bakımında kalite ölçümü gelişti. Amerikan Hemşireler Birliği tarafından 1970’li yıllarda sağlık bakımında kalitenin değerlendirilmesi için Donebedian modeli kullanıldı. 1994 yılında Amerikan Hemşireler Birliği “Hasta Güvenliği ve Kalite Girişimi” başlattı. Amerika Birleşik Devletleri genelinde, Amerikan Hemşireler Birliği tarafından finanse edilmiş bir dizi pilot çalışma ile hemşirelik ve kaliteli bakım arasındaki ilişki incelendi. Bu çalışmalarda, çalışan hemşire özellikleri ile hasta sonuçları karşılaştırılmış; daha fazla sayıda lisans mezunu hemşirenin çalıştığı kurumlarda hastaların daha az komplikasyon deneyimlediği, hastanede daha kısa süre kaldığı, ölüm oranının azaldığı, maliyetin düştüğü gösterilmiştir. Benzer şekilde, hemşire çalışanlar ve üriner sistem enfeksiyonu, pnömoni, hastanede kalma süresi gibi hasta sonucu arasında güçlü ve sürekli bir ilişki bulunduğu belirtilmiştir.  Hemşire çalışanların eğitim düzeyleri yükseldikçe daha az yan etki görülmektedir. Bu çalışmalar sonucunda, hasta bakım kalitesinin değerlendirilmesinde kullanılabilecek 10 hemşirelik bakımı göstergesi belirlenmiştir.  Hemşirelik göstergeleri hemşireliğe özgüdür ve tıbbi bakım kalitesi göstergelerinden farklıdır. Örneğin; her hasta için günde verilen hemşirelik bakım saati, basınç yaraları, hasta düşmeleri hemşireliğe yönelik bakım kalitesi göstergelerinden bazılarıdır. Hemşirelik göstergelerinde bakım sonuçları hemşirelik bakımından etkilenmektedir. 

 

Günümüzde hemşirelik bakımına yönelik incelenen göstergeler:

 

·        Günlük hasta başına hemşire çalışma saati

·        Hemşirelik nöbet değişimi

·        Hastane enfeksiyonları

·        Hasta düşmeleri

·        Hasta düşmelerine bağlı yaralanmalar

·        Basınç yarası oranı

·        Pediatrik ağrı değerlendirme

·        Pediatrik periferal intravenöz infiltrasyon

·        Psikiyatrik fiziksel/cinsel saldırı

·        Hemşire eğitimi/sertifikasyon

·        Hemşire araştırması  (iş doyumu ölçeği; uygulama ortamı ölçeği)

·        Kısıtlamalar olarak belirtilmektedir.

 

 (Kaynak:http://www.nursingworld.org/MainMenuCategories/ThePracticeofProfessional

Nursing/PatientSafetyQuality/Research-Measurement/The-National-Database/Nursing-Sensitive-Indicators_1)

 

Hemşireler sağlık bakımı sunumunun ayrılmaz bir parçasıdır. Hemşirelik uygulamaları, hemşirelerin bakım kalitesini sağlamak için ne yaptığını göstermektedir. Bu, sağlık kaynaklarının tahsisinde önemli bir adımdır ve hemşirelik uygulamalarını sağlık bakımı içinde görünür kılmaktadır. Toplantımızın amacı, bu konudaki en son yeniliklerin gözden geçirilmesini sağlamak, bu konularda deneyimleri olan meslektaşlarımızın görüşlerini paylaşmak için ortam yaratmaktır. Düzenleme komitemiz adına siz değerli meslektaşlarımızı güzel paylaşımlar için toplantımıza davet ediyor, saygılar sunuyoruz.

Yorum yazmak için tıklayınız

Bu sayfalarda yer alan okur yorumları kişilerin kendi görüşleridir. Yazılanlardan Medimagazin veya medimagazin.com.tr sorumlu tutulamaz.

Bu konuya yorum yazılmamıştır.
SON HABERLER
#MedimagazinHİT (HAFTALIK)
#MedimagazinHİT (AYLIK)
ETKİNLİKLER
Tarih Etkinlik Kategori Yer
20/09-20/09 7. Geriatri Günleri GERİATRİ İZMİ
19/09-22/09 14. Ulusal Genç Yaşam ve 4.Klinik Romatoloji Kongresi ROMATOLOJİ KIBR
19/09-22/09 16. Ege Romatoloji Günleri ROMATOLOJİ İZMİ
19/09-22/09 16. Metabolik Sendrom Sempozyumu BESLENME... MUĞL
20/09-22/09 5. Klinik Embriyoloji Derneği Kongresi HİSTOLOJİ... İZMİ
21/09-24/09 Dünya Gastroenteroloji Kongresi 2019 GASTROENT... İSTA
25/09-27/09 4. Ulusal Çocuk Genetik Kongresi ÇOCUK... ANKA