YAZARLAR

Tüm Yazarlar

Bilimsel Faaliyetlerimizin Ardından Prof. Dr. Meryem YAVUZ
Türk Cerrahi ve Ameliyathane Hemşireleri Derneği Önceki Başkanı
Prof. Dr. Meryem YAVUZ

11.06.2012, Pazartesi

Tüm Yazıları

Değerli Medimagazin Okuyucuları,

 

Daha önceki yazılarımda, bahar dönemindeki bilimsel faaliyetlerimizi duyurmuştum. Bu yazımda sizlerle, yaptığımız faaliyetlerle ilgili bilgileri paylaşmak istiyorum. “Cerrahi ve Ameliyathane Hemşireliğinde Güncel Yaklaşımlar 2012” konulu toplantılarımızın ilkini 31 Mart’ta Adana’da, ikincisini Trakya Üniversitesi Sağlık Bilimleri Fakültesi Hemşirelik Bölümü Cerrahi Hastalıklar Hemşireliği öğretim üyelerinin katkıları ile 6 Nisan’da Edirne’de yaptık. Toplantılarımızın amacı, son yeniliklerin gözden geçirilmesini sağlamak, bu konularda deneyimleri olan meslektaşlarımızın görüşlerini paylaşmak için ortam yaratmaktı. Tüm gün olarak planlanan bu toplantılarda Adana’da yedi, Edirne’de sekiz konuşmacımız ve toplam 300 meslektaşımızla güzel paylaşımlar gerçekleştirdik. Bu toplantılarımızda, cerrahi ve ameliyathane hemşireliği ile ilgili olarak hasta, çalışan ve çevre güvenliği konularının önemi tartışıldı. 

 

6. EORNA Kongresi (European Operating Room Nurses Association (www.eorna.eu)- Avrupa Ameliyathane Hemşireleri Derneği), 20. kuruluş yılında 26-29 Nisan 2012 tarihleri arasında Portekiz, Lizbon’da yapıldı. Ülkemizi ve derneğimizi temsil etmek üzere dernek yönetim kurulumuzdan iki kişi ile EORNA yönetim kurulunun olağan bahar toplantısı ve kongreye katılım sağlandı. EORNA üyesi olarak Türkiye ve dernek ve tanıtımımızı içeren video sunumu eşliğinde ülkemizin bayrağı ile görkemli açılışta yerimizi aldık. Kongrede 47 ülkeden katılımcı ile çok verimli bilgi paylaşımları oldu. Kongrede panel moderatörü,   sunum değerlendirme kurulu üyesi, EORNA standında tanıtım görevlerinde yer alarak ülkemizi en iyi şekilde temsil etmenin haklı gururunu yaşadık.

 

“Güncel Yaklaşımlar 2012” toplantılarımızın üçüncüsünü “12 Mayıs Hemşirelik Haftası”nda İstanbul’da gerçekleştirdik. Günümüzde kanıta dayalı uygulamalar tüm alanlarda olduğu gibi, cerrahi ve ameliyathane hemşireleri için de üzerinde önemle durulan alanlardan birini oluşturmaktadır.  ICN’nin 2012 yılı için belirlediği “(Closing the gap: from evidence to action), Eksikliği (boşluğu) kapatma: Kanıttan eyleme” temasını cerrahi ve ameliyathane hemşireleri açısından 180 meslektaşımız ve sekiz konuşmacımız ile irdeledik. Hemşireler yalnızca kanıta nasıl ulaşacaklarını değil, aynı zamanda bu bilginin günlük kullanıma nasıl konulacağı konusunda da kendilerini geliştirmektedirler. “Güncel Yaklaşımlar 2012” toplantılarında yapılan konuşma metinlerini ve fotoğrafları dernek web sitesinde en kısa sürede yayımlamayı planlıyoruz. “Güncel Yaklaşımlar 2012” toplantılarında yaptıkları özverili çalışmalardan dolayı dernek yönetim kurulu üyelerine, Ege Üniversitesi Hemşirelik Fakültesi Cerrahi Hastalıklar Hemşireliği Ana Bilim Dalı öğretim elemanlarına, katılımlarından dolayı meslektaşlarımıza ve endüstri temsilcilerine katkıları için çok teşekkür ederim.

 

İzmir’de 23-27 Mayıs tarihleri arasında, deneyimlerimizi paylaşalım sloganı olan 18. Ulusal Cerrahi Kongresi 13.  Cerrahi Hemşireliği Kongresi başarılı bir şekilde gerçekleştirildi. Kongre öncesi 4 hekim-hemşire ortak faaliyeti, bir hemşirelik kursu, 13. Cerrahi Hemşireliği Kongresi’nde 14 panel, 5 konferans, forum, sözel ve poster bildiriler, 3 yabancı konuk, 53 konuşmacı, ülkemizin tüm bölgelerinden meslektaşlarımızın katılımı ve katkılarıyla çok güzel paylaşımlar yaşandı. Cerrahi hemşireliğine desteklerinden dolayı başta Türk Cerrahi Derneği Başkanı Sayın Prof. Dr. Cem Terzi ve Dernek yönetim kurulunun sayın üyelerine, ekip çalışmasının en güzel örneklerinden birini sunan 18. Ulusal Cerrahi Kongresi Başkanı Sayın Prof. Dr. Sadettin Çetiner paşamıza, kongre düzenleme kurulunun çok değerli üyelerine, derneğimiz ve meslektaşlarımız adına saygı ve şükranlarımı sunuyorum. Ulusal cerrahi kongrelerinde 1985 yılından beri hemşirelik kongrelerini saygıdeğer cerrahi hemşireliği hocalarımız ile başlatan 13.  Cerrahi Hemşireliği Kongresi Başkanı Hoca’mız Sayın Prof. Dr. Deniz Şelimen’e ve tüm değerli hocalarımıza mesleğimize yaptıkları katkılardan dolayı saygılarımı sunuyorum.

Sonbahar döneminde yapılacak olan toplantılarımızı siz değerli meslektaşlarımızla yaz aylarında web sitemizden (www.tcahd.org) paylaşacağız.

Gönlünüzce güzel bir yaz geçirmeniz dileklerimle,

Sevgi ve saygılarımla.

Yorum yazmak için tıklayınız

Bu sayfalarda yer alan okur yorumları kişilerin kendi görüşleridir. Yazılanlardan Medimagazin veya medimagazin.com.tr sorumlu tutulamaz.

Bu konuya yorum yazılmamıştır.
SON HABERLER
#MedimagazinHİT (HAFTALIK)
#MedimagazinHİT (AYLIK)
ETKİNLİKLER
Tarih Etkinlik Kategori Yer
19/09-22/09 14. Ulusal Genç Yaşam ve 4.Klinik Romatoloji Kongresi ROMATOLOJİ KIBR
19/09-22/09 16. Ege Romatoloji Günleri ROMATOLOJİ İZMİ
19/09-22/09 16. Metabolik Sendrom Sempozyumu BESLENME... MUĞL
20/09-22/09 5. Klinik Embriyoloji Derneği Kongresi HİSTOLOJİ... İZMİ
21/09-24/09 Dünya Gastroenteroloji Kongresi 2019 GASTROENT... İSTA
25/09-27/09 4. Ulusal Çocuk Genetik Kongresi ÇOCUK... ANKA
27/09-28/09 1. Marmara Radyasyon Onkolojisi Günleri RADYOLOJİ İSTA