YAZARLAR

Tüm Yazarlar

Dünya Hemşireler Günü Prof. Dr. Meryem YAVUZ
Türk Cerrahi ve Ameliyathane Hemşireleri Derneği Önceki Başkanı
Prof. Dr. Meryem YAVUZ

17.05.2010, Pazartesi

Tüm Yazıları
Değerli Medimagazin Okuyucuları,
Modern hemşireliğin temellerinin 156 yıl önce İstanbul'da atıldığı mesleğimiz, Florence Nightingale'in doğum günü olan 12 Mayıs'ta tüm dünyada Hemşireler Günü olarak kutlanmaktadır. Ülkemizde 46 yıldır kutlanan ve mesleğimiz için önemli olan bu güzel günde sizlere ilk kez merhaba derken, yazıma bu gün ve hafta ile ilgili bazı bilgileri paylaşarak başlamak istiyorum.

Günümüzde küreselleşme ve teknoloji değişime birlikte yön vermektedir. Tüm diğer mesleklerde olduğu gibi hemşirelik mesleği de hem teknolojinin hem de küreselleşmenin meslek üzerinde yarattığı olumlu gelişmeleri yakından izlemektedir.

Uluslararası Hemşireler Konseyi [The International Council of Nurses (ICN)] dünya çapındaki milyonlarca hemşireyi temsil eden, 130'dan fazla ulusal hemşire birliğinin oluşturduğu federasyondur. ICN 1899'dan beri hemşireliğin uluslararası sesidir ve herkes için nitelikli bakım ve küresel olarak sağlam sağlık politikalarının geliştirilmesi için çalışmaktadır.

ICN 2002 yılından itibaren tüm dünyada hemşireler gününde paylaşılmak ve tartışılmak üzere bir konu belirlemektedir. Hemşirelerin bu konuda bilgilenmesi ve yapmaları gerekenler ile ilgili eğitim materyalleri hazırlayarak, kutlamaların daha etkin gerçekleştirilmesini sağlamaktadır. Ülkemizde de hemşireler günü ve haftası içinde planlanan kutlamalar ICN tarafından belirlenen konular paylaşılarak ve tartışılarak kutlanmaktadır.

Bu yılın teması kronik hastalıklar ve hemşireliktir. ICN dünyada kronik hastalıklara bağlı sorunların ve ölümün hızla arttığını, kronik hastalıkların geleneksel olarak gelişmiş ülkelerde büyük oranda yaşlıları ve varlıklı bireyleri etkilediğini, ölümlerin yüzde 60'ının kronik hastalıklara bağlı olduğunu, fakat bunların yüzde 80'inin de düşük ve orta gelirli ülkelerde meydana geldiğini vurgulamaktadır. Gelişmekte olan ülkelerde sağlık kaynaklarının ve dikkatin büyük oranda bulaşıcı hastalıklara yönlendiğini, dünyada kronik hastalıklar incelendiğinde diyabet, kalp-damar hastalıkları, solunum hastalıkları ve bazı kanser türlerinin insan sağlığını tehdit ederek büyük ölümlere yol açtığı belirtilmektedir. Bu hafta boyunca yapılacak etkinliklerde kronik hastalıklara dikkat çekilerek, önleme ve bakımda hemşirelerin rolleri ve yapmaları gereken girişimlerle ilgili hazırlanan eğitim seti tüm dünyada ve ülkemizde de tartışılacaktır.

Tüm meslektaşlarımın Hemşirelik Haftası'nı en içten dileklerimle kutlar, sevgi ve saygılarımı sunarım.
Yorum yazmak için tıklayınız

Bu sayfalarda yer alan okur yorumları kişilerin kendi görüşleridir. Yazılanlardan Medimagazin veya medimagazin.com.tr sorumlu tutulamaz.

Bu konuya yorum yazılmamıştır.
SON HABERLER
#MedimagazinHİT (HAFTALIK)
#MedimagazinHİT (AYLIK)
ETKİNLİKLER
Tarih Etkinlik Kategori Yer
28/10-31/10 6. Ulusal Bağırsak Mikrobiyotası ve Probiyotik Kongresi ENDOKRİNO... ANTA
28/10-01/11 5. Ulusal Klinik Mikrobiyoloji Kongresi MİKROBİYO... İZMİ
31/10-02/11 Türkiye Maternal Fetal Tıp Derneği Ultrasonografi Kursu KADIN... İSTA
30/10-03/11 63. Türkiye Milli Pediatri Kongresi PEDİATRİ KIBR
23/11-23/11 TMFTP Tıbbi Uygulamalar ve Hukuk Kongresi TIP... ANKA
21/11-24/11 15. Türkiye Acil Tıp Kongresi ACİL TIP ANTA
26/11-30/11 3. Uluslarası – 21. Ulusal Halk Sağlığı Kongresi HALK SAĞLIĞI ANTA