YAZARLAR

Tüm Yazarlar

EORNA’ya Üye Olduk Prof. Dr. Meryem YAVUZ
Türk Cerrahi ve Ameliyathane Hemşireleri Derneği Önceki Başkanı
Prof. Dr. Meryem YAVUZ

19.12.2011, Pazartesi

Tüm Yazıları

Değerli Medimagazin Okuyucuları, Avrupa Birliği günümüzde uluslararası birlikteliğin en belirgin örneğidir. Avrupa Birliği’ne aday ülkelerden biri olan ülkemizde, Avrupa Birliği’ne uyum sürecinde, birlik düzeyinde gerçekleştirilmesi amaçlanan, belirli ölçütlere dayalı ortak yapılar dikkate alınmaktadır. Avrupa Birliğinin ekonomik öngörülerinden birisi olan iş gücünün serbest dolaşımı amacı kapsamında, üye ülkelerde akademik ve mesleki-teknik yükseköğretimde niteliği artırma amaçlı iş birliğine ve ortak yapılara önem verilmektedir.

 

Avrupa Ameliyathane Hemşireleri Derneği [European Operating Room Nurses Association (EORNA) (www.eorna.eu)] ameliyathane hemşirelerinin profil, rol ve mesleklerini geliştirmek için kurulmuş bir birliktir. EORNA 1980 yılında Avrupalı cerrahi hemşireleri tarafından kurulmuş ve çalışmalarına resmen 1992 yılında Kopenhag’da başlamıştır. EORNA Avrupa’da cerrahi hasta bakımını geliştirmek için çaba harcamaktadır. Bunu; cerrahi hastasının bakımını yüksek standartlara ulaştırmak için Avrupa ve uluslararası birliklerle iş birliği yaparak, Avrupa’da cerrahi hemşirelerinin etkili sesi olarak yapmayı hedeflemektedir. EORNA pozitif hasta sonuçlarını geliştirmek, güvenliği yükseltmek ve uzmanlık alanının genişlemesini desteklemek için çalışmaktadır. Cerrahi ve ameliyathane hemşiresinin değer ve profilinin güçlendirilmesi ile ilgilenen birlik üyelerinin eğitim ve gelişimi için platformlar oluşturarak üye dernekler arasında bilgi ve deneyim paylaşımını arttırmaktadır. Birliğin  Avrupa Uzman Hemşireler Birliği [European Specialist Nurses Organization (ESNO),  Orta Avrupa Norm/Standartları [Central European Norms/Standards (CEN) ve Uluslararası Cerrahi Hemşireler Federasyonu [International Federation of Perioperative Nurses (IFPN)]’nu içeren diğer dernekler ile bağlantı ve işbirlikleri vardır. EORNA yönetim kurulu en fazla her üye ülkenin iki resmi dernek temsilcisinden oluşur. EORNA yönetim kurulu yılda iki kez farklı üye ülkelerde yapılmaktadır. EORNA’nın resmi dili İngilizce’dir.

 

Türk Cerrahi ve Ameliyathane Hemşireleri Derneği olarak EORNA’ya üyelik başvurusu ve dernek tanıtımı için 17-20 Kasım 2011 tarihleri arasında Helsinki’de yapılan toplantıya katılım sağlandı. Helsinki’de yapılan toplantıda başvuru için gereken belgeler ve dernek tanıtımı ile ilgili sözel sunum yapıldı. Aynı toplantıda, diğer başvuru yapan Sırbistan da sunumu yaptıktan sonra üye ülkelerin kendi aralarında yapılan oylama sonucu her iki ülke de üyeliğe kabul edildi (18 Kasım 2011). Yönetim kurulu üyeliğe kabul edilen yeni üyeler ile olağan toplantı yürütüldü. Yirmi dört üye dernek bulunan birliğin üye sayısı yeni üyeler ile 26’ya ulaştı.

 

Derneğimizin uluslararası meslek birlikleri ile ortak çalışmalar yapacak olması mesleğimize ve meslektaşlarımıza olumlu deneyim ve paylaşımlar yaşatacaktır. Bu paylaşımlardan ilkini 15 Şubat 2012 tarihinde tüm Avrupa ile yaşayacağız (http://www.eorna.eu/15th-February-2012-Celebrate-European-Perioperative-Nursing-Day_a363.html). EORNA 15 Şubat’ı Avrupa Cerrahi Hemşireler Günü olarak kutlamaktadır. Ülkemizde de bugün ile ilgili çalışmalar yapılmaktadır. EORNA Kongresi her üç yılda bir yapılan bu eğitim, gelişim ve “network” forumu sağlayan çok başarılı bir etkinliktir. EORNA Kongresi 26-29 Nisan 2012 tarihleri arasında Lizbon’da yapılacaktır (http://www.eorna.eu/Welcome-to-the-updated-6th-EORNACongress-website_a361.html).

 

Yeni bir yıl yaklaşıyor. Önümüzdeki haftalarda 2012’nin karşımıza getirdiği temaları, fırsatları paylaşacağız. Beklentilerinizin gerçeğe dönüşeceği, sağlık ve huzur dolu yeni bir yıl dilerim.

Sevgi ve saygılarımla.

Yorum yazmak için tıklayınız

Bu sayfalarda yer alan okur yorumları kişilerin kendi görüşleridir. Yazılanlardan Medimagazin veya medimagazin.com.tr sorumlu tutulamaz.

Bu konuya yorum yazılmamıştır.
SON HABERLER
#MedimagazinHİT (HAFTALIK)
#MedimagazinHİT (AYLIK)
ETKİNLİKLER
Tarih Etkinlik Kategori Yer
21/09-24/09 Dünya Gastroenteroloji Kongresi 2019 GASTROENT... İSTA
25/09-27/09 4. Ulusal Çocuk Genetik Kongresi ÇOCUK... ANKA
27/09-28/09 1. Marmara Radyasyon Onkolojisi Günleri RADYOLOJİ İSTA
24/09-28/09 28. Ulusal Dermatoloji Kongresi DERMATOLOJİ ANTA
27/09-28/09 TUSYAD 9. Bahar Toplantısı DİĞER İSTA
26/09-29/09 6. KBB de Dört Mevsim Kongresi KULAK-BUR... NEVŞ
26/09-29/09 Uluslar arası Anne ve Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Kongresi KADIN... İZMİ