YAZARLAR

Tüm Yazarlar

Kongremizin Ardından Prof. Dr. Meryem YAVUZ
Türk Cerrahi ve Ameliyathane Hemşireleri Derneği Önceki Başkanı
Prof. Dr. Meryem YAVUZ

13.06.2011, Pazartesi

Tüm Yazıları

Nisan ve Mayıs aylarındaki kongre yoğunluğu içerisinde biz de Türk Cerrahi ve Ameliyathane Hemşireliği Derneği ve Ege Üniversitesi Hemşirelik Yüksekokulu Cerrahi Hastalıkları Hemşireliği Ana Bilim Dalının iş birliği ile 5-8 Mayıs 2011 tarihleri arasında 7. Ulusal Türk Cerrahi ve Ameliyathane Hemşireliği Kongresi’ni Çeşme’de gerçekleştirdik. Düzenleme Kurulunda İzmir’deki iki üniversite ve bir devlet hastanesinden destek alınmıştır. Kongremizin Düzenleme Kurulunu; derneği, eğitimi ve klinik alanı kapsayan toplam 14 kişilik bir ekip oluşturmuştur. Kongremizin Bilimsel Kuruluna Türkiye’nin 7 bölgesinde yer alan cerrahi hastalıkları hemşireliği ana bilim dalındaki toplam 31 öğretim üyesi katkı sağlamıştır.

Kongremizin ana temasını, hasta güvenliği esas alınarak cerrahi hemşireliğindeki temel konular ve son gelişmelerin tartışılması oluşturdu. Bu doğrultuda mesleki, bilimsel ve sosyal paylaşımın sağlanması hedeflendi. Kongremizde 63 konuşmacı ve oturum başkanı ile zengin bilimsel içeriği, yurt dışından davetli beş konuşmacımızla ülkemizdeki ve dünyadaki gelişmeleri tartışma fırsatımız oldu.

Belli konulara odaklanan beş ayrı bilgi güncelleme oturumu yapıldı. Bu oturumlarda güncel konular klinik uygulamadaki sorunları ve çözüm önerilerini kapsayan bir içerik ile uzmanlar tarafından derinliğine incelendi, katılımcılarla tartışıldı.

Kongremizde mesleki bilgi paylaşımını sağlayan üç oturum yer aldı. Bunlardan;

“Bilimsel ve Sosyal Aktivitelerin Mesleklerin Gelişimine Etkisi” konulu konferasta, sağlık çalışanlarının formal eğitimini tamamladıktan sonra, kaliteli sağlık hizmeti verebilmeleri için bilgi ve becerilerin güncellenmesinin önemi vurgulandı. Yenilenen bu bilgi ve becerilerin meslek üyesinin kendi deneyim ve yaratıcılığıyla da bütünleştirilmesi gereği belirtildi. Bu bağlamda mezuniyet sonrası eğitimleri, kurs, konferans, çalıştay, sempozyum ve kongrelerin mesleki ve sosyal gelişimde önemli rol oynadığı belirtildi. Hemşirelikte özel dal kongresi olarak ilk kez 1985 yılında “Ulusal Cerrahi Derneği” nin önderliğinde, cerrahi hemşirelerinin büyük çabasıyla gerçekleştirildiği ve 26 yıllık süreçte önemli gelişmeler sağlandığı, meslekte var olmak, sağlık disiplinleri içinde vazgeçilmezliğimizi kanıtlamak, çağı yakalamak ve güç birliği oluşturmak için bilimin konuşulduğu her mekânda yer almamızın gerekliliği vurgulandı.

“Cerrahide Hasta Güvenliği” konusu iki konferans ve bir forum olmak üzere üç oturumda tartışıldı.

“Ameliyathanede güvenlik: Küresel bakış” konulu konferansta Dünya Sağlık Örgütünün hazırladığı cerrahi ile veriler incelenip ameliyathanede asla olmaması gereken olaylar ve bunların önlenmesi konusunda yapılması gereken işlemler vurgulandı. 

Kongremizde altı panel yer aldı. Bunlardan; “Hemşirelikte yurt dışı çalışma deneyimlerinin paylaşımı” isimli panelde; Kanada ve İngiltere’de çalışmakta olan iki meslektaşımızın deneyimleri ve bu ülkelerde hemşireliğin durumu aktarıldı.

“Elektronik İmplantı Olan Hastanın Ameliyat Öncesi, Sırası ve Sonrası Bakımı” konulu panelde;  Elektronik implantı olan hastaların yaşamlarının herhangi bir döneminde implant dışı nedenlerden dolayı ameliyat olmaları gerektiğinde, hastaların cerrahi ortama girdiklerinde diğer elektronik cihazlardan veya tıbbi ekipmanlardan etkilenebileceği, bu nedenle bu hastaların ameliyat öncesi, sırası ve sonrasındaki bakımlarında implantın türüne bağlı olarak hemşirenin, hastaların uğrayabileceği potansiyel zararları bilmesi ve hastaların yaralanmasını engelleyecek önlemleri alınması konusunda bilgiler verildi.

“Ameliyathane Hemşireliğinde Güncel Uygulamalar” panelinde; Amerikan PeriOperatif Hemşireler Derneği (AORN)’nin her yıl yayınladığı standartlardan bu yıl yenilenen; cerrahi giyinme, ürün seçimi, yabancı cisim unutulmasının önlenmesi ve güvenli lazer kullanımına ilişkin 2011 önerileri tartışıldı.

“Ameliyathane Hemşireliğinde Kariyer Planlama” konulu panelde ameliyathanede işe alım süreci ve kuruma oryantasyon, oryantasyon ve yetkinlik geliştirme programı, kariyer planlama ve önemi tartışıldı. Ameliyathane hemşirelerine uygulanan oryantasyon değerlendirmeleri ve yetkinlik geliştirme programı sonucunda hemşirelerin performansı doğrultusunda ihtiyaç duyulan pozisyonlarda kariyer planlamasının yapılması gerektiği belirtildi.

Kongremizde katılımcıların katkılarıyla Dünya Sağlık Örgütü Güvenli Cerrahi Kontrol Listesi’nin Kullanımı ile ilgili forumda, ülkemizde Sağlık Bakanlığı ve Toplum Sağlığı Araştırma Merkezinin çalışmaları ile birçok hastanede Güvenli Cerrahi Kontrol Listesi’nin kullanıldığı belirtildi. Kongremize farklı hastanelerden gelen katılımcılar tarafından, bu listelerin uygulanmasında bazı zorluklar ve engellerle karşılaşıldığı, özellikle bu uygulamanın iş akışını yavaşlattığı vb. zorluklar yaşandığı belirtildi.

Endüstrinin katkılarıyla dört uydu sempozyumu ile son gelişmeler tartışıldı ve sözel bildiri oturumu ile araştırma sonuçlarının paylaşımı sağlandı. Kongremize 106 adet bildiri gönderilmiş olup, bilimsel kurulun titiz incelemesi sonucunda 28 adet sözel, 42 adet poster olmak üzere toplam 70 adet bildiri kabul edildi. Bilimsel kurulun seçimi sonucu 3 adet sözel ve 3 adet poster bildiriye Prof. Dr. Alev Dıramalı bildiri ödülleri verildi. Konferans, panel, sözel ve poster bildirilerin tam metinlerinin yer aldığı 455 sayfalık kongre kitabımız katılımcılara dağıtıldı. Kongremize 351 kişi katıldı. Bundan sonraki kongrelerin daha fazla meslektaşımızın katkısı ve katılımı ile daha fazla zenginleşeceğine inanıyoruz. Diğer yandan, kongrelere hemşire katılımcı sayısının arttırılması konusunda yöneticilere önemli bir sorumluluk düşmektedir.

Sosyal programda ise alanında uzman kişiler tarafından üç sosyal içerikli konferans yer aldı. Kongremizin son günü Sakız Adası’na gezi yapıldı.

Kongre Düzenleme Komitesi olarak, meslektaşlarımızın Çeşme’den, zengin ve yararlı bilimsel oturumların yanı sıra, keyifli vakit geçirebildikleri sosyal program ve hoş anılarla ayrılmalarını sağlayan güzel bir kongre düzenlediğimizi umuyoruz. Düzenleme komitesi adına, güzel paylaşımları için tüm değerli meslektaşlarımıza teşekkür ediyor, saygılarımızı sunuyorum.

Yorum yazmak için tıklayınız

Bu sayfalarda yer alan okur yorumları kişilerin kendi görüşleridir. Yazılanlardan Medimagazin veya medimagazin.com.tr sorumlu tutulamaz.

Bu konuya yorum yazılmamıştır.
SON HABERLER
#MedimagazinHİT (HAFTALIK)
#MedimagazinHİT (AYLIK)
ETKİNLİKLER
Tarih Etkinlik Kategori Yer
28/10-31/10 6. Ulusal Bağırsak Mikrobiyotası ve Probiyotik Kongresi ENDOKRİNO... ANTA
28/10-01/11 5. Ulusal Klinik Mikrobiyoloji Kongresi MİKROBİYO... İZMİ
31/10-02/11 Türkiye Maternal Fetal Tıp Derneği Ultrasonografi Kursu KADIN... İSTA
30/10-03/11 63. Türkiye Milli Pediatri Kongresi PEDİATRİ KIBR
23/11-23/11 TMFTP Tıbbi Uygulamalar ve Hukuk Kongresi TIP... ANKA
21/11-24/11 15. Türkiye Acil Tıp Kongresi ACİL TIP ANTA
26/11-30/11 3. Uluslarası – 21. Ulusal Halk Sağlığı Kongresi HALK SAĞLIĞI ANTA