YAZARLAR

Tüm Yazarlar

Yeni Eğitim-Öğretim Yılı Başlarken Prof. Dr. Meryem YAVUZ
Türk Cerrahi ve Ameliyathane Hemşireleri Derneği Önceki Başkanı
Prof. Dr. Meryem YAVUZ

15.10.2012, Pazartesi

Tüm Yazıları

Değerli Medimagazin Okuyucuları,

Yazdan sonraki bu ilk yazımda sizlerle, eylül ayında yaptığımız güncel yaklaşımlar 2012 toplantılarımız ve hemşirelik lisans eğitimi ile ilgili bu yılki durum hakkındaki bilgileri paylaşmak istiyorum.

 

Daha önceki yazımda, derneğimizin bahar döneminde gerçekleştirdiği bilimsel faaliyetleri paylaşmıştım. Sonbahar döneminde yapılacak olan toplantıları, siz değerli meslektaşlarımızla yaz aylarında web sitemizden (www.tcahd.org) paylaşacağımızı belirtmiştim. Yaz aylarında web sitemiz ve “facebook” sitemizi takip eden meslektaşlarımıza eylül ayındaki güncel yaklaşımlar toplantılarımızı duyurduk.

 

 “Cerrahi ve Ameliyathane Hemşireliğinde Güncel Yaklaşımlar 2012” konulu toplantımız, en son yeniliklerin gözden geçirilmesini sağlamak, deneyimli olan meslektaşlarımızın konuya ilişkin görüşlerini paylaşmak için ortam yaratmak amacıyla gerçekleştirilmiştir.

 

Sonbahar dönemi toplantılarımızın ilkini, Ege Üniversitesi Hemşirelik Fakültesi Cerrahi Hastalıkları Hemşireliği Ana Bilim Dalı öğretim üye ve elemanlarının katkıları ile 12 Eylül tarihinde İzmir’de yaptık. İkincisini, Abant İzzet Baysal Üniversitesi Sağlık Yüksekokulu Cerrahi Hastalıkları Hemşireliği Ana Bilim Dalı öğretim üyelerinin ve İzzet Baysal Devlet Hastanesinin katkıları ile 14 Eylül’de Bolu’da yaptık. Üçüncü toplantımızı ise 29 Eylül’de Ankara’da gerçekleştirdik. Tüm gün olarak planlanan bu toplantılarda İzmir’de üç, Bolu’da altı, Ankara’da yedi konuşmacımız ile toplam 600 meslektaşımızla güzel paylaşımlarda bulunduk. Bu toplantılarda cerrahi ve ameliyathane hemşireliği ile ilgili olarak hasta, çalışan ve çevre güvenliği konularının önemi tartışıldı.

 

Geçtiğimiz eğitim-öğretim yılında olduğu gibi bu yıl da, ülkemizde hemşirelik mesleğine adım atan öğrenciler ile ilgili bazı verileri paylaşmak istiyorum. Geçen eğitim-öğretim yılında (2011-2012) hemşirelikte lisans eğitimine; 19 sağlık bilimleri fakültesi, 11 hemşirelik yüksekokulu, 56 sağlık yüksekokulu, iki sağlık bilimleri yüksekokulu olarak dört farklı okul türü ile 88 okulda mesleki fakültelerimize 7 bin 468 yeni aday öğrenci alınmıştır.

 

Her şeyin hızla değişip geliştiği ortamda, bizler de meslek olarak 57 yıldır özlemle beklediğimiz hayallerimize kavuştuk. Önce üç büyük okulumuzda hemşirelik fakültesi açıldı. Bu sayı geçtiğimiz günlerde Hacettepe Üniversitesi Hemşirelik Fakültesi ile dörde yükseldi.

 

Bu eğitim-öğretim yılında (2012-2013) hemşirelikte lisans eğitimine; üç hemşirelik fakültesi, 27 sağlık bilimleri fakültesi, sekiz hemşirelik yüksekokulu, 63 sağlık yüksekokulu, dört sağlık bilimleri yüksekokulu, bir sağlık hizmetleri yüksekokulu olmak üzere, altı farklı okul türü ile 106 okulda mesleki fakültelerimize 10 bin 950 yeni aday öğrenci alınmıştır. Beş üniversitede ise hemşirelikte ikinci öğretim programı açılmıştır. 

 

Hemşirelik eğitiminde kalitenin sağlanması için; eğitim verenlerin sayı ve nitelik olarak yeterlilikleri, eğitim ve klinik uygulamalarının niteliği, amaca uygunluğu, verilen eğitimin öğrencilerin beklentilerini karşılaması, mesleğin gelişimine katkısı, mezuniyet sonrası bakım kalitesini arttırmasına etkisi unutulmaması gereken noktalardan bazılarıdır.

 

Tüm topluma sağlık hizmeti sunacak olan meslektaşlarımızı yetiştirirken, eğitim-öğretimin uygun koşullarda yapılması için hemşirelik bölümlerinde gereksinim duyulan altyapı ve öğretim üyesi eksikliklerinin en kısa zamanda tamamlanması gelecekteki hasta bakımı kalitesine önemli katkılar sağlayacaktır.

 

 Yeni eğitim-öğretim yılının, ülkemizdeki tüm öğrenciler ve hemşirelikte okuyan meslektaşlarımız için başarılı, verimli ve güzel geçmesini dilerim.

 

Sevgi ve saygılarımla.

Yorum yazmak için tıklayınız

Bu sayfalarda yer alan okur yorumları kişilerin kendi görüşleridir. Yazılanlardan Medimagazin veya medimagazin.com.tr sorumlu tutulamaz.

Bu konuya yorum yazılmamıştır.
SON HABERLER
#MedimagazinHİT (HAFTALIK)
#MedimagazinHİT (AYLIK)
ETKİNLİKLER
Tarih Etkinlik Kategori Yer
28/10-31/10 6. Ulusal Bağırsak Mikrobiyotası ve Probiyotik Kongresi ENDOKRİNO... ANTA
28/10-01/11 5. Ulusal Klinik Mikrobiyoloji Kongresi MİKROBİYO... İZMİ
31/10-02/11 Türkiye Maternal Fetal Tıp Derneği Ultrasonografi Kursu KADIN... İSTA
30/10-03/11 63. Türkiye Milli Pediatri Kongresi PEDİATRİ KIBR
23/11-23/11 TMFTP Tıbbi Uygulamalar ve Hukuk Kongresi TIP... ANKA
21/11-24/11 15. Türkiye Acil Tıp Kongresi ACİL TIP ANTA
26/11-30/11 3. Uluslarası – 21. Ulusal Halk Sağlığı Kongresi HALK SAĞLIĞI ANTA