YAZARLAR

Tüm Yazarlar

Yeni Yıla Girerken Prof. Dr. Meryem YAVUZ
Türk Cerrahi ve Ameliyathane Hemşireleri Derneği Önceki Başkanı
Prof. Dr. Meryem YAVUZ

10.01.2011, Pazartesi

Tüm Yazıları

Değerli Medimagazin Okuyucuları,

Yeni bir yıla girerken hepimiz ister istemez geçirdiğimiz bir yılın muhasebesini, özeleştirisini, sevinçlerimizi, üzüntülerimizi, kayıplarımızı ve kazançlarımızı, bunların nedenlerini düşünüyoruz. Geçen yıl neredeydim, nereye gitmek istiyorum ve şu an istediğim yerde miyim, gibi sorular sorarız. Böylece geride bıraktığımız yılın muhasebesini yapmış oluruz.

Biz de derneğimizin 29 Aralık 2010’da olağan genel kurulunu yaptık.  Bu genel kurul öncesinde iki yıllık süreçte yapabildiklerimizi değerlendirdik. Bunları sizlerle paylaşmak istiyorum. Göreve başladığımızda ilk önceliklerimizden biri derneğimizin web sayfasına sahip olmasını sağlamak idi.  Dernek web sitemiz Ocak 2009 tarihinde hizmete girdi. Web adresimiz www.tcahd.org’ dur.

 

Dernek tanıtım broşürü oluşturuldu.

Eski başkanımız merhum hocamız Sayın Prof. Dr. Alev Dıramalı zamanında başlanan “Türkiye’deki Ameliyathanelerin Mevcut Durumları ve Uygulamalarının İncelenmesi” konulu proje tamamlandı. Proje sonuçları dernek web sitesinde verildi.

Bültenlerimiz internet sitesi üzerinden yayınlanmaya başlandı.

IV. Türk Cerrahi ve Ameliyathane Hemşireliği Kongresi 3-6 Mayıs 2009 tarihleri arasında Kuşadası/Aydın’da düzenlendi. Kongrenin tam metin kitabı basıldı.

Meslektaşlarımızın profilini oluşturmak üzere “Ameliyathane Hemşirelerinin Profili” konulu araştırma başlatıldı. Bu ankete dernek web sitemizden ulaşılabilir.

 “Ameliyathanelerde Güvenli Cerrahi, Cerrahi Duman ve Yangın Konusundaki Uygulamaların İncelenmesi” konulu proje başlatıldı.

İzmir ilinde değişik hastanelerde 13 farklı konuda eğitim yapıldı.

İstanbul’da bir eğitime iki konu ile destek verildi.

Derneğimizi temsilen altı farklı kongreye katılım sağlandı.

Sivil toplum kuruluşları ile ilgili dört farklı toplantıya katılım sağlandı.

 

Sağlık Bakanlığı Sertifikalı Eğitim Yönetmeliği’nin yayınlanması ile derneğimizin ameliyathane hemşireliği sertifika programlarının hazırlanmasında yapılan çalışmalara hız verildi. Ameliyathane hemşireliği konusunda meslektaşlarımızın ulusal sağlık politikaları doğrultusunda, güncel, bilimsel ve uluslararası standartlara uygun olarak sağlık insan gücünün bilgi, beceri, tutum ve davranışlarına yeterlilik kazandırılması konusunda derneğimiz çalışmalarını sürdürmektedir.  Yapılan çalışmalarda tüm meslektaşlarımızın mağdur olmadan sertifika sahibi olmaları konusunda gerekli titizlikle uluslararası normlara göre yapılması için özen gösterilmektedir.

Dünya Sağlık Örgütünün Güvenli Cerrahi Kontrol Listesinin 2009 sürümü Türkçe'ye çevrildi. İnternet sitemizde sunuldu.

 

Amerikan Cerrahi ve Ameliyathane Hemşireler Derneği [Association of Perioperative Registered Nurses (AORN)]’nin 57. Kongresi’nde (11-13 Mart 2010 Denver- Colorado) yapılan uluslararası ameliyathane hemşireliği zirvesinde ülkemizi temsil ettik. Tüm dünyadan pek çok dernek başkanının bulunduğu bu zirvede cerrahide hasta güvenliği konularındaki sorunlar ve öncelikler tartışıldı.

Amerikan Cerrahi ve Ameliyathane Hemşireler Derneği (AORN)”nin ve  “People to People Citizen Ambassodor Programme” iş birliği ile Güney Afrika’da (8-17 Kasım 2010) yapılan toplantısına dernek olarak katılım sağlandı. Bu toplantıda Dünya Sağlık Örgütünün güvenli cerrahi kontrol listesinin kullanımı konusu incelendi.

 

7. Ulusal Türk Cerrahi ve Ameliyathane Hemşireliği Kongresi’nin 5-8 Mayıs 2011 tarihleri arasında Çeşme Altınyunus Hotel’de yapılması konusunda hazırlıklara başlandı. Kongre ile ilgili bilgilere http://www.dalyatur.com/tcahd2011/ adresinden ulaşılabilir.

Bu genel kurul sonrasında dernek yönetim kurulumuz aynı şekilde yeniden seçildi. Bu dönemde temel önceliğimiz meslektaşlarımız için büyük önem taşıyan sertifika programı konusundaki çalışmaları en kısa sürede sonuçlandırmaktır.

2011 yılının hepimiz için beklentilerimizin üstünde güzel ve pozitif bir yıl olmasını diliyorum.

Sevgi ve saygılarımla

Yorum yazmak için tıklayınız

Bu sayfalarda yer alan okur yorumları kişilerin kendi görüşleridir. Yazılanlardan Medimagazin veya medimagazin.com.tr sorumlu tutulamaz.

Bu konuya yorum yazılmamıştır.
SON HABERLER
#MedimagazinHİT (HAFTALIK)
#MedimagazinHİT (AYLIK)
ETKİNLİKLER
Tarih Etkinlik Kategori Yer
19/09-22/09 14. Ulusal Genç Yaşam ve 4.Klinik Romatoloji Kongresi ROMATOLOJİ KIBR
19/09-22/09 16. Ege Romatoloji Günleri ROMATOLOJİ İZMİ
19/09-22/09 16. Metabolik Sendrom Sempozyumu BESLENME... MUĞL
20/09-22/09 5. Klinik Embriyoloji Derneği Kongresi HİSTOLOJİ... İZMİ
21/09-24/09 Dünya Gastroenteroloji Kongresi 2019 GASTROENT... İSTA
25/09-27/09 4. Ulusal Çocuk Genetik Kongresi ÇOCUK... ANKA
27/09-28/09 1. Marmara Radyasyon Onkolojisi Günleri RADYOLOJİ İSTA