YAZARLAR

Tüm Yazarlar

Kamu İlaç Harcamalarının 2016 Yılı Gelişimi ve 2017’den Beklentiler Murat Uğurlu

Maliye Bakanlığı Bütçe ve Mali Kontrol Genel Müdürlüğü
Genel Müdür Yardımcısı

 Murat Uğurlu

17.10.2016, Pazartesi

Tüm Yazıları

Son çeyreğine girdiğimiz 2016 yılı, bir daha yaşanmamasını dilediğimiz üzücü olaylarla hatırlanacak. Bu vesileyle ülkemizin birlik ve bütünlüğüne yönelik dışarıdan ve içeriden gelen her türlü saldırıyı, kalkışmayı lanetliyor, teröre kurban giden insanlarımıza rahmet, milletimize sabır ve başsağlığı diliyoruz.

Ne yazık ki bulunduğumuz coğrafyanın büyük bir bölümünde son yıllarda yaşanan siyasi istikrarsızlıklar bir domino etkisiyle ekonomimizin kırılganlığını artırmış, beklentileri de olumsuz etkilemiştir. Nitekim ekonomi yönetimimiz tarafından son çeyrek döneme girilirken bu yıl ve gelecek yıl için öngörülen büyüme hedeflerinde aşağı yönlü revizyona gidilmiştir. Bu tahminler 2016 için yüzde 4,5’ten 3,2’ye, 2017 yılı için de yüzde 5’ten 4,4’e düşürülmüştür. Bununla birlikte, 2017-2019 dönemlerine ilişkin tahmin ve hedefleri içeren ve geçtiğimiz günlerde yayımlanan Orta Vadeli Program (OVP)’da daha önce 65’inci Hükümet Eylem Planı’nda açıklanmış olan “tüketerek değil, üreterek büyüyen ekonomi”yi esas alan yapısal dönüşüm hedeflerinden vazgeçilmediğini görüyoruz. Bu yılki OVP’de geçmiş yıllarda da olduğu gibi kamunun gelirlerinin artırılması ve harcamaların kısılması yoluyla mali disiplinin korunması esası korunurken, ülkemiz ekonomisinin katma değeri yüksek teknolojilere dayalı üretim kabiliyetini yükseltmesi amacıyla vergisel teşviklere önem verileceği hususuna özel vurgu yapılmıştır. Bu ifadeden de küresel gelişmelere duyarlı esneklikte istikrarlı ve yüksek bir ekonomik büyüme ve kalkınma hızı yakalanması hedefinden herhangi bir sapma olmayacağı anlaşılıyor.

Sağlık, eğitimle birlikte OVP’de hükümetin öncelikli sosyal politikaları arasındaki önceliğini korumaya devam etmektedir. İlk üç çeyrekteki gerçekleşmelere bakıldığında; sağlık harcamalarında 2016 yılında sürpriz bir gelişme olmayacağı, bununla birlikte yıl sonu hedeflerinin biraz üstünde kalınacağı anlaşılıyor. Grafik 1’de de görüleceği üzere ülkemiz sağlık harcamalarındaki artış eğiliminin kuvvetli şekilde önümüzdeki yıllarda da devam edeceği, bununla birlikte ilaç harcamalarında daha ılımlı bir artış olacağı beklenmektedir.

Akılcı ilaç kullanımına yönelik tedbirler orta ve uzun vadede sürdürülebilirlik için önemini korumaktadır. Örneğin; antibiyotikler, uygulanan fiyat politikaları ve yerli üretim imkânlarının da gelişmesi sayesinde ilaç bütçesi üzerinde değer bazında belirgin bir rahatlama sağlarken, Grafik 2’te de görüleceği üzere hâlen en çok reçete edilen ikinci ilaç grubu olma özelliğini korumaktadır. Dolayısıyla 2017’de ve sonraki yıllarda gereksiz ilaç kullanımı sorununa odaklanılmaya devam edilmesi gerekiyor. Son yedi yıl içinde reçete başına uygulanan sabit ücret ve katkı payları, düşük fiyatlı soğuk algınlığı ilaçlarına cepten yapılan harcamaları artırmıştır. Nitekim bu gruptaki ilaçların kutu bazında satış paylarının yüzde 9,4’ten 8,1’e gerilediği görülüyor.

Grafik 1: Kamu sağlık harcamaları (ilaç dâhil) ile ilaç harcamalarının gelişimi (milyon TL).         

 

          

                

 

 

 

 

Kaynak: Maliye Bakanlığı.

       

 

 

 

 

 Grafik 2: Kutu sayısı ölçeğinde ilaç pazarının gelişimi (%).

 

 

 

 

 

 Kaynak: İlaç Endüstrisi İşverenler Sendikası (İEİS),   “Intercontinental Marketing 

   

 

 

   

 Grafik 3: Değer bazında ilaç pazarının ürün gruplarına göre dağılımı (%).

 

 

 

 

Kaynak: İlaç Endüstrisi İşverenler Sendikası (İEİS),   “Intercontinental Marketing Services (IMS)”. 

 

 

 

İlaç harcamalarındaki söz konusu ılımlı seyrin de etkisiyle ekonomimizdeki durağan, hatta aşağı yönlü harekete rağmen son çeyrekte sağlık giderleri üzerinde ilave kısıtlayıcı tedbirlere gidilmeyeceği, bununla birlikte 2017 yılında da kaynak kullanımında etkinliğin artırılması amacıyla geri ödeme politikalarındaki ileriye dönük yeni arayışların ve uygulamaların devam edeceği tahmin edilmektedir. İlk defa bu yılın Şubat ayındaki düzenlemeyle hayata geçirilen Alternatif Geri Ödeme Komisyonuna firmaların gösterdiği ilginin 2017 yılında ve önümüzdeki yıllarda artarak devam edeceği beklenmektedir.

İlaç harcamalarında etkinliğin artırılması için geri ödeme politikasını belirleyen kurumların küresel düzeyde teknolojik gelişmeleri yakından izlemeleri ve uygulamalarına gerekli esnekliği kazandırmaları gerekiyor. Örneğin; IMS verilerine göre ülkemizde onkoloji ilaçları giderek daha fazla reçete edilmektedir (Grafik 3). Ayrıca, nadir hastalıkların tedavisine yönelik ruhsatlanmış veya ruhsat aşamasında olan yenilikçi ilaçların da sayısı artış göstermektedir. Biyoteknolojik ürünler üzerinde küresel firmalar büyük AR-GE yatırımlarına yönelmişlerdir. Bu gelişmelerin yakından izlenmesi ve ülkemizin yenilikçi teknolojilerle ilgili işbirliği stratejilerine yönelmesi için gerekli yasal ve kurumsal adımları atabilmesi gereklidir. 2016 yılında yabancı sermayeli ilaç şirketlerinin ilaç cari açığımızda önemli hacim tutan ithal ürünlerini yerli ilaç sanayimiz ile işbirliği yaparak veya tamamen kendi sabit yatırımları ile ülkemizde üretmeleri yönünde çok önemli adımlar atılmış olup, ilaç harcamalarında tasarruf ve etkinlik için önem arz eden yatırımların en kısa sürede tamamlanması ve üretime geçilmesi en büyük dileğimizdir.

 

 

Yorum yazmak için tıklayınız

Bu sayfalarda yer alan okur yorumları kişilerin kendi görüşleridir. Yazılanlardan Medimagazin veya medimagazin.com.tr sorumlu tutulamaz.

Bu konuya yorum yazılmamıştır.
Yazarlar
SON HABERLER
#MedimagazinHİT (HAFTALIK)
#MedimagazinHİT (AYLIK)
ETKİNLİKLER
TarihEtkinlikKategoriYer