YAZARLAR

Tüm Yazarlar

Mecburi Hizmetle Gelen Diğer Bir Sorun: Hekim İsrafı Prof. Dr. Özkan ÜNAL

Van Hakkari Tabip Odası Başkanı

Prof. Dr. Özkan ÜNAL

01.11.2010, Pazartesi

Tüm Yazıları

Mecburi hizmet sonrası ülkemizin diğer kısmına olduğu gibi doğu bölgemize de çok sayıda pratisyen, uzman ve üst ihtisas yapmış hekimler atanmaya devam ediyor. Zorunlu olması sevimsiz olsa da ve her eğitimin ardından ayrı ayrı mecburi hizmet sürelerinin bulunması yanlış bir uygulama olsa da, bu süreçte bölgenin hekime önemli oranda doyduğu bir gerçek.

 

Mecburi hizmet uygulamalarının geçtiğimiz yıllarda ciddi sıkıntıları oldu. Özellikle bu bölgeye gelen hekimlerin, hizmetini tamamladıktan sonra nakillerinin yapılabilmesi ilk dönemlerde neredeyse imkânsız haldeydi. Bu sıkıntı tam olarak çözülemediyse de bir nebze olsun yeni düzenlemelerle azaltıldı.

 

Uzmanlıklarını veya üst ihtisaslarını bitiren uzman hekimlerden bir kısmının yaşadığı sorun ise şu ana kadar pek de gündeme gelmedi. Bu da bazı branş ve üst ihtisasların mecburi hizmete geldikleri hastanelerde kendi alanlarında çalışma yapamamaları konusudur. Son birkaç yıl içerisinde bildiğim bazı branşlarda hekimlerin bilgi ve tecrübeleri bu nedenle boşa gitmiştir.

 

Anatomi uzmanı doktor pratisyen hekim olarak çalışmış, nükleer tıp uzmanı hastanede sintigrafi cihazı olmadığı için yalnızca kemik dansitometri ile idare etmiş, radyasyon onkolojisi uzmanı hastanenin kalite performans bölümünde, farmakoloji uzmanı faturalama bölümünde çalıştırılmış, histoloji-embriyoloji uzmanı 1.5 yıl spermiyogram yapmayı beklemiş, onu da yapamamıştır vs.

 

Üst ihtisasların bir kısmında da benzer durum mevcuttur. Örneğin; çocuk onkoloğu geldiği doğum ve çocuk hastanesinde bütün eğitimini bir yana bırakarak normal çocuk polikliniği yapmaktadır. Çocuk kardiyoloğu, çocuk nefroloğu yine benzer bir durumda çalışmaktadır, altyapıları yeterli olmadığı halde bu hastanelere atanmaktadırlar.

 

Yılların emekleri ve birikimleri bu bölgelerde israf olmaktadır. Bu hekimlerin zorunlu hizmete gitmeme veya bu görevden imtina etme diye bir yaklaşımları olmadığını, tam tersine hizmet etmek için koşulları zorladıklarını müşahade etmekteyiz. Özellikle üst ihtisaslı arkadaşlarımızın ülkemize daha faydalı olabileceği ortamların, şartların oluşturulması gerekiyor. Bu şartları ve altyapıları kendiler oluştursun, yaklaşımı her zaman doğru ve gerçekçi bir yaklaşım olmuyor maalesef. Bir pediatrik onkolog 1.5 yıl normal çocuk polikliniğinde çalışıyorsa bir yerlerde bir sorun var demektir. Böyle özellikte bir hekim Afrika’nın birçok ülkesinde bir tane bile bulunamazken bizim bu değerleri daha verimli kullanmamız gerekmez mi?

 

Hizmet ihtiyacı olmayan veya altyapıları bulunmayan hastanelere bu tür atamaların yapılmaması gerekiyor. Evet belki yüzlerce atama yapılıyor, teker teker incelenemiyor, gibi bir argüman sunulabilir. Ama gerekirse teker teker incelenerek emek israfı, hekim israfının giderilmesi gerek. Ülkemiz bu kadar lüksü kaldıracak kadar zengin değil.

Yorum yazmak için tıklayınız

Bu sayfalarda yer alan okur yorumları kişilerin kendi görüşleridir. Yazılanlardan Medimagazin veya medimagazin.com.tr sorumlu tutulamaz.

People
0
1) mehmet (doktor)
07.11.2010 20:18:17
Yavuz bey sıkınıtınızı anlıyorum ancak sunduğunuz argüman, verdiğiniz örnekler yanlış. Vanın nüfusu 200 000 değil, il nüfusu 1 milyonun üzerinde;merkez nüfusu 400 bin civarında. İnternette bir arama yapsaydınız dahi bunu bulabilirdiniz. Mecburi hizmet sıkıntınızda haklısınız ancak vana ve muğlaya aynı sayıda hekim verilmesi muğlaya değil van'a haksızlık.
People
0
2) Çağatay Çağlar (Doktor)
07.11.2010 02:20:57
Van'ın nüfusu ilçeleriyle birlikte 1 milyon olup hizmet verdiği çevre iller ve ilçelerle hasta potansiyeli 1 buçuk-2 milyon civarındadır. Göz doktoru sayısı ilçelerle birlikte devlet hastanalerinde 14'tür. Üniversitede 4'ü uzman-hoca, 7'si asistan 11 yani il genelinde toplamda 25 göz hekimi bulunmaktadır. Orta ve batı anadolunun bir çok ilçesinde göz hekimi bulunmaz ve il merkezlerinde sayıca az iken doğudaki bu doktor enflasyonu artık had safhadadır. Ayrıca özellikle benim hastanemde birçok üst ihtisaslı doktor bulunmakta ve makalede belirtildiği gibi performans için olmadık-alakasız işler yaptırılmaktadır. Ameliyathanesi olmayan yere anestezist, endoskopisi olmayan yere gastroenterelog, sadece direkt grafisi olan hastabeye radyolog atanması gibi ilginç uygulamalar vardır.
People
0
3) yavuz aydeniz (serbest meslek-göz doktoru eşi)
03.11.2010 21:26:45
24 haziran 2006 atama nakil yönetmeliğinde 'stratejik personel'konumundan dolayı mecburi hizmet kurasına tabi tutularak VAN DEVLET HASTANESİ GÖZ POLİKLİĞİNE eşim tayin oldu. hem baba hemde eş olarak işimi bırakıp eşimin bu kutsal görevi yapması içi VAN a gittik.ama kriz öncesi işimin geleceği daha ağır bastı ve devletimiz bu kadar af çıkarıyor; ilerde bizim durumuzl ilgili de değişiklik olur düşüncesi ile istifa ettik.ama hala durummuzda bir gelişme olmadı.ben muğlada yaşıyorum.muğla ili ilçeleri ile 500 000 nüfuslu yazın turimle beraber 1 milyon üzerine hizmet veren bir il;ki ülkemizin turizmde dünya markası bir ilde kaç adet göz doktoru hizmet vermekte?oysaki 200 000 nüfuslu Vanda 7 adet göz doktoru vardır.yani doktor sayısı muğla ile aynı adettir.neden bizim gibi serbest meslek sahibi SGK üyelerinin işlerinin,aile yapısının geleceğini ve ekonomiye katkılarımızdan dolayı bunları göz önüne alınarak atamada biz işverenlerin geleceğini,aile yapısının sağlığını ve yapısı göz önüne alınarak gerekli düzenlemeler neden yapılmıyor.ülkemizin doğusunun doktora ihtiyacı olduğu kadar batısınında ihtiyacı vardır.bu ülkenin benim gibi istihdam yaratan ve vergi veren işverene de ihtiyacı vardır.bu dengeler korunarak ortak bir yol çok rahatlıkla bulunabilinir.evet ülkemiz bu kadar zengin değil.ama ülkemizin değerlerini elimizin tersiyle çok rahatlıkla ve düşünülmeden itiliyor.çok ama çok üzgünüm!!!! saygılar
SON HABERLER
#MedimagazinHİT (HAFTALIK)
#MedimagazinHİT (AYLIK)