YAZARLAR

Tüm Yazarlar

Uyku Tıbbında Güncel EtkinliklerDoç. Dr. Sadık ARDIÇ

S.B. Dışkapı Yıldırım Beyazit Eğitim ve Araştırma Hastanesi Göğüs Hastalıkları ve Tüberküloz Klinik Şefi

Doç. Dr. Sadık ARDIÇ

03.05.2010, Pazartesi

Tüm Yazıları
Bugünlerde Türk Uyku Tıbbı Derneği (TUTD) olarak yoğun bir etkinlik trafiğimiz var. İki önemli toplantıya ev sahipliği yapıyoruz. Bunlardan birincisi Avrupa Uyku Araştırmaları Derneği, Ulusal Uyku Dernekleri Topluluğu (ESRS-NSSA) toplantısı, ikincisi ise Türk Japon uyku tıbbı derneklerinin birlikte düzenlediği “Türk-Japon Uyku Formu (Turkish-Japanese Slepp Forum).”

ESRS-NSSA toplantısı 30 Nisan-2 Mayıs 2010 tarihleri arasında Antalya’da yapılacak. Neden önemli bir toplantı? Çünkü ESRS-NSSA, Avrupa Birliği (AB)’nin uyku tıbbı alanındaki tek muhatap kuruluşu. Bu toplantıda alınan kararlar doğrultusunda AB uyku tıbbı konusunda yönetmelikler ve bu alandaki çalışma kriterlerini oluşturuyor. Hekim, teknisyen ve yardımcı personel eğitimi, bunların görevleri, sorumlulukları ve çalışma koşullarını tanımlıyor. Ayrıca hastanın tanı ve tedavisinin yapılacağı uyku tıbbı merkezlerinin asgari standartlarını tanımlıyor, burada hizmetin yürütülmesi aşamasında sevk ve idaresinin neler olduğunu karar altına alıyor. Bu, toplantıda alınan kararlar AB nin bu alandaki standartları oluyor.

Biz TUTD olarak ESRS’nin yaklaşık altı yıldır tam üyesiyiz. Bu toplantılarda, bu süreç içinde yer aldık, alınan tüm kararlarda dernek olarak imzamız var. Ülkemizde bu kararların uygulanması için yıllardır uğraş vermekteyiz. Sağlık Bakanlığına her başvurumuzda, Avrupa bu konuda ne yapıyorsa biz de ona uyarız, denildi bugüne kadar. Umut ediyorum bu toplantı, Sağlık Bakanlığının bu konuda yönetmelikler oluşturması için vesile olur, uyku tıbbı alanındaki kontrolsüz gidiş, bir düzene girer.

İkinci toplantımız, bu yılın “Türkiye’de Japon Yılı” kabul edilmesi olayının akla getirdiği bir sempozyum. Japon Uyku Araştırmaları Derneği [Japanese Society of Sleep Research(JSSR)] ile ilişkimiz Değerli Hocamız Prof. Dr. İsmet Karacan aracılığı ile hocanın öğrencisinin 2008 yılında TUTD’nin Ulusal Uyku Tıbbı Kongresi’ne davetiyle başladı. Prof. Dr. Masako Okawa Japon Uyku tıbbının önderlerinden, dünya çapında ünlü bir bilim insanı. Aynı zamanda Asya uyku Araştırmaları Derneği [Asian Sleep Research Society (ASRS)] Başkanı. Bu davetle başlayan ilişki, bilim insanlarının gidip gelmesiyle daha da yakınlaştı.

Geçen yıl kayıb ettiğimiz Değerli Hocamız Dr. Karacan’ ın da anısına olmak üzere Japon ve Türk uyku tıbbı bilim insanlarının konuşmacı olacağı, yoğun bilgi ve deneyim alışverişinin yapılacağı iki günlük bir sempozyum düzenleme fikrinde anlaşıldı. Yer olarak İzmir ve tarih olarak Mayıs ayı tercih edildi. Sempozyuma yirmiye yakın Japon bilim adamı davet edildi. Bizden de yaklaşık o kadar bilim adamı ve çok sayıda Türk genç araştırmacı sempozyuma davet edildi.

Sempozyumun dili konusunda önce ortak dil İngilizce olabilir, diye düşünüldü, ancak her ulusun kendi ana dilinde sunu yapmasının doğru olacağı, tercüman aracılığı ile çeviri yapılmasının daha uygun olacağına karar verildi.

Japonların bilim dünyasında yerleri, bilimsel araştırma için sınırsız imkânları biline gelmektedir. Bu forum genç bilim insanlarının Japon bilim dünyasıyla tanışmaları ve onların sunacağı fırsatlardan yararlanmaları amacıyla önemli. Genç bilim insanlarına yeni ufuklar açacağı için önemli diye düşünüyorum.

Her iki toplantının iyi geçeceğini ve Türk Uyku Tıbbı camiasına katkıları olacağını umut ediyorum. Bir diğer umudum ise bu toplantıların ivmesiyle Sağlık Bakanlığının da konun sahibi olarak uyku tıbbı alanında düzenlemelere başlaması. Her şeyin gönlünüzce olmasını diliyor, saygılar sunuyorum.
Yorum yazmak için tıklayınız

Bu sayfalarda yer alan okur yorumları kişilerin kendi görüşleridir. Yazılanlardan Medimagazin veya medimagazin.com.tr sorumlu tutulamaz.

Bu konuya yorum yazılmamıştır.
Yazarlar
SON HABERLER
#MedimagazinHİT (HAFTALIK)
#MedimagazinHİT (AYLIK)
ETKİNLİKLER
TarihEtkinlikKategoriYer