YAZARLAR

Tüm Yazarlar

‘Değer’ ÜzerineProf. Dr. Şahin AKSOY

Şanlıurfa Tabip Odası Başkanı

Prof. Dr. Şahin AKSOY

27.02.2012, Pazartesi

Tüm Yazıları

31 Aralık 2007 tarihinde bu köşede “İnsan Hayatının Değeri” üzerine bir yazı yazmış ve “Her hayatın eşit derecede değerli olmadığı” kanaatimi yazıma başlık yapmıştım.  http://www.medimagazin.com.tr/authors/sahin-aksoy/tr-her-hayat-esit-derecede-degerli-degildir-72-60-1428.html

 

Geçen hafta Medimagazin’de çıkan bir yazı üzerine konunun daha derinlemesine ele alınması gerektiği, yoksa yanlış anlaşılmalara neden olabileceği düşüncesi bende hâsıl oldu. Tıp Fakültesi 2. sınıf  öğrencileri ile yaptığımız Biyoetik derslerinin ilk konularından birisi olan bu başlığı tartışmadan önce bazı kavram tanımlamaları yapmak ve sorulara cevap vermek gerekiyor. Örneğin; “Değer nedir?” ve “Bir şeyi değerli kılan şey nedir?” Bu soruların alternatifli cevaplarını dakikalarca, belki de saatlerce konuşmak mümkündür, ancak özetle birkaç kelime söylemek gerekirse; ‘Değer’, ‘Mutlak’ veya ‘Görece’ olabilir. Mutlak değer herhangi bir dış değerlendirmeden bağımsız olarak bir ‘şeyin’ zatında (intrinsic) vardır ve bunun miktarı artıp azalmaz. Bu manada insan hayatı değerlidir ve bir mutlak değeri vardır.  Aslında bu manada bakıldığında evrendeki her şeyin bir ‘değeri’ vardır.

 

Ancak yeryüzüne inip topluma karıştığımızda, yani biyolojik bir varlık olmaktan, sosyal bir varlık olma boyutuna geçtiğimizde karşımıza yeni bir ‘değer’ kavramı çıkar ki, buna biz ‘görece değer’ diyelim. Yani referansını özünden değil, çevresinden alan değer kavramı. ‘Görece değer’ dediğimizde herhangi bir şeyin zatında var olan veya o ‘şeyin’ kendine atfettiği değer değil, dış dünyanın ona atfettiği değer anlaşılmaktadır.

 

Öyleyse, “Herhangi bir varlığı başkası(ları) için değerli kılan şey nedir?” Yani eğer hayat değerliyse onu değerli kılan şey nedir? Her zaman 3 hayat 1 hayattan değerli midir? “Altını kömürden daha değerli kılan özelliği nedir?” Acaba her zaman altın kömürden daha değerli midir? Değer sayılıp ölçülebilen bir şey midir? Ve  bunun ölçüsü nedir?

 

Bu soruları uzun uzun tartışıyor ve kendimizce bir sonuca varıyoruz. Bunların tümünü burada yazmam mümkün değil, ama tartışmanın devamının anlaşılması için şu kadarını yazmak gerekir ki; herhangi bir şeyi başkaları -ve kendi- için ‘değerli kılan şey ona duyulan ihtiyaçtır. Şu anda Van’da sıcak bir soba ve battaniye kadar ‘değerli’ bir şey yok, zira en çok ona ‘ihtiyaç duyuyorlar’, belki yaz olsaydı bunların yerini başka şeyler alacaktı. Aynı şekilde genelde hayatı, özelde de insan hayatını ‘görece değerli’ kılan şey ona duyulan ‘ihtiyaçtır’. Bu kapıdan girerek uzun analiz ve çıkarımlar yapmak mümkün. Bunu da bir sonraki yazıda yapmayı düşünüyorum. Ancak bu yazıda vermek istediğim mesaj: Bazı temel kavram tanımlamaları yapmadan veya ‘derin düşünmeden’ ‘insan hayatının değeri’ üzerine yazılan her yazının ve konuşulan her sözün altı boştur vesselam…

 

Düzeltme: Bir önceki hafta yazdığım yazı ile ilgili olarak TTB Başkanı Dr. Eriş Bilaloğlu arayarak yazıda bir bilgi eksikliği olduğunu ifade etti. Yazımda TTB’nin odalardan üye sayısına göre, odaların bütün üyelerden tahsilat yaptığını var sayarak yıllık aidatların yüzde 10’unu Merkeze istediğini yazmış ve bunu eleştirmiştim. Oysa yapılan, Odanın tahsil ettiğini beyan ettiği rakamın yüzde 10’unu Merkez payı olarak talep etmekten ibaretmiş. Düzeltirim…

Yorum yazmak için tıklayınız

Bu sayfalarda yer alan okur yorumları kişilerin kendi görüşleridir. Yazılanlardan Medimagazin veya medimagazin.com.tr sorumlu tutulamaz.

People
0
1) CEM ARGUN (DOKTOR)
02.06.2012 22:35:46
Anadolu lisesinden ve Ankara Tıptan sınıf arkadaşımdı, çok üzgünüm.Allah rahmet eylesin.
People
0
2) ersin çiçek (dr)
01.06.2012 22:43:25
Çok değerli bilim insanı ŞAHİN HOCAMIZ HAKKIN RAHMETİNE KAVUŞTUĞU HABERİNİ ÜZÜNTÜYLE ALDIM.ÇOK ÜZÜLDÜM MEKANIN CENNET OLSUN.ÇOK KIYMETLİ NURTEN HOCAM ALLAH RAHMET ETSİN ALLAH SABIR VERSİN HAZİRAN ORTALARINDA KENDİSİNİ ZİYARET ETMEK İSTEMİŞTİM.ÇOK ÜZÜLDÜM.
People
0
3) ersin ççk (DR)
03.03.2012 14:35:51
VAN ı yeniden hatırlattığınız için teşekkürler.yazılarınızın devamının sürmesi dileklerimle.
People
0
4) ali aydın (oftalmolog)
28.02.2012 20:18:07
Düzeltecekmiş önce hakaret ettiği adamlardan özür dilesin saydığı yalanları için değersizleşen hoca bu hafta hatasını telafisi için duygusal yazı yazıp millete kinini göstermemiş.
başkan olan birinin yaptığı bu olay geçen yazısından alıntı ile bitireyim
Haşa, sümme haşa…O sosyalist olmayan...
yazısı ile iftira atan hocaya ileride destekli yalan söylemesini ve telafisini beklediğimi belirtirim.
People
0
5) ismail çelik (dr)
28.02.2012 14:19:57
Sayın hocam:
Öncelikle Van konusundaki duyarlılığınız için tşk ederim.Elbette her insanın toplumun bakış açısıyla değeri farlılıklar içeriyor ve zaten toplum da bu farklılıklara göre konum belirliyor insanlara.Fakat insan hayatı üzerine duyulan ihtiyaç ve varlığının anlamı gibi sorgulamalar hem şimdi hem de tarih boyunca büyük yanılgılara neden olmuştur.Bu düşünceyle insanlar katledilmiş toplumsal anlamda ihtiyaç duyulmadıklarına kanaat getirilmiş ve hatta varlıklarının zararlı oldukları bile düşünülmüştür.
Eğer meseleyi insanın hayatına indirgersek her insan kendi yaşamına ihtiyaç duymaktadır ve bu haliyle bir başkasından hiç de farksız değildir.Eğer bir futbol takımından söz ediyor olsaydık elbette değerini yitiren futbol oyuncusunun saha dışına çıkma gerekçeleri üzerine kafa yorardık.Bu yanılgıya düşüp insanları sınıflandırma ve hatta yaşam hakkı konusunda puanlandırma yanılgısına düşülmesi fikri kastınız bu olmamasına rağmen siz değerli hocalarımızın ifadeleriyle cesaret bulacaktır..
Saygılarımla


People
0
6) cemal (op.dr.)
27.02.2012 09:41:09
süper bir yazı.tebrik ederim hocam.3 hayat bazen 1 hayttan değersiz olabilirmi...mükemmel bir felsefi yaklaşım...
People
0
7) Ethem Erginöz (Hekim)
27.02.2012 08:31:42
Sayın hocam, eğer durum belirttiğiniz gibi bilgi eksikliğiyse (Sizin beyanınız yanlış ama TTB açıklaması doğruysa) kusura bakmayın ama bunu mazur görmemiz mümküm değil. Çünkü künyenizde Şanlıurfa Tabip Odası Başkanı yazıyor. Gerçek durumu bir tabip odası başkanı bilmiyorsa bu açıkca görev ihmalidir. Bilgilerinize arz ederim. Saygılarımla.
Yazarlar
SON HABERLER
#MedimagazinHİT (HAFTALIK)
#MedimagazinHİT (AYLIK)
ETKİNLİKLER
TarihEtkinlikKategoriYer