YAZARLAR

Tüm Yazarlar

İlaç Fiyatlandırmasında Yeni Karar ve Belirsizlikler Prof. Dr. Tevfik ÖZLÜ

Karadeniz Teknik Üniversitesi Tıp Fakültesi Göğüs Hastalıkları Anabilim Dalı Başkanı

Prof. Dr. Tevfik ÖZLÜ

26.10.2009, Pazartesi

Tüm Yazıları
18 Eylül 2009 tarih ve 27353 sayılı Resmi Gazete'de yayımlanan 2009/15434 sayılı Bakanlar Kurulu Kararı ile 12/6/2007 tarihli ve 2007/12325 sayılı Bakanlar Kurulu Kararı ile yürürlüğe konulan Beşeri İlaçların Fiyatlandırılmasına Dair Kararın 2. maddesinde önemli değişiklikler yapılmıştır.

Söz konusu kararda geçen: "Halen piyasada satışta olan, Sağlık Bakanlığınca onaylanmış fiyatı bulunan veya ilk defa fiyat müracaatı yapılan ürünlerden; orijinal ürünlerin "depocuya satış fiyatı" jenerikleri piyasaya çıkıncaya kadar referans fiyatı geçemez; jeneriğine ruhsat verilen orijinal ürünün "depocuya satış fiyatı" Sağlık Bakanlığı veri tabanında kayıtlı referans fiyatın en fazla yüzde 60'ıdır; ilk jenerikten itibaren tüm jenerik ürünlere de orijinal ürüne ait referans fiyatın en fazla yüzde 60'ı kadar "depocuya satış fiyatı" verilebilir." hükmü gereğince ilaç fiyatlarında önemli ölçüde düşme olacaktır.

Bu karar, stoklu çalışan eczacıları ve kurumları olumsuz olarak etkileyecektir. Kararda uygulama için 45 günlük bekleme süresi öngörülmesi, büyük hastaneleri/kurumları rahatlatmayacaktır. Örneğin; Anadolu'nun İstanbul ve Ankara'dan uzak bir ucunda bölge referans merkezi konumunda çalışan bir büyük üniversite hastanesi olarak, istediğimiz ilacı istediğimiz zaman temin etmekte büyük güçlükler yaşamaktayız. Hizmette sürekliliği sağlamak ve hastalarımızı riske atmamak için stoklu çalışmak zorundayız. Bu karar ile elimizde yüksek fiyatlardan ihaleyle alınmış olan ilaçları SGK'ya, kişilere veya diğer kurumlara yeni ve düşük fiyatlarla satmak durumunda mı kalacağız? Önceki uygulamada yüzde 80-yüzde 80 olan fiyatlandırma oranı bu kararda yüzde 60-yüzde 60 olarak değiştirilmiştir. Bu çok ciddi oranda fiyat farkı doğurmaktadır. Buna göre hastanelerde milyonlarca TL açık/zarar oluşabilecektir.

Bir de ihalesi yapılmış ve sözleşme kapsamında ilaç teslimatı devam etmekte olan ihalelerde nasıl hareket edilecektir? Bu karardan sonra, peyderpey mal teslimatı yapan depo, teslimat sonrası yeni düşük fiyatlar üzerinden mi, yoksa ihale kararında mutabık kalınan yüksek fiyatlar üzerinden mi fatura kesecektir? Bir ecza deposunun geçerli depocu fiyatlarını aşan bir fiyatla bir kamu hastanesine ilaç fatura etmesi mümkün müdür? Bir kamu hastanesinin güncel depocu fiyatlarını aşan fiyatla ilaç alması ve ödeme yapması mümkün müdür? Böyle bir ödeme Sayıştay tarafından uygun bulunacak mıdır? Hastanenin yeni fiyatlarla ödeme yapılması, teminatçı firmanın ihaleyle elde ettiği haklarına aykırı mıdır? Mahkeme burada nasıl karar verecektir?

Bakanlar Kurulunun, aldığı yeni fiyatlandırma kararıyla ortaya çıkan bu soruları yanıtlayacak şekilde acilen ek kararname çıkarıp durumu netleştirmesi, hizmeti kesintisiz sürdürebilmek ve hastalarını mağdur etmemek adına stoklu çalışan kamu hastanelerinin büyük zarar görmelerine yol açabilecek bu belirsizlikleri ortadan kaldırması gerekmektedir.
Yorum yazmak için tıklayınız

Bu sayfalarda yer alan okur yorumları kişilerin kendi görüşleridir. Yazılanlardan Medimagazin veya medimagazin.com.tr sorumlu tutulamaz.

Bu konuya yorum yazılmamıştır.
SON HABERLER
#MedimagazinHİT (HAFTALIK)
#MedimagazinHİT (AYLIK)
ETKİNLİKLER
Tarih Etkinlik Kategori Yer
28/10-31/10 6. Ulusal Bağırsak Mikrobiyotası ve Probiyotik Kongresi ENDOKRİNO... ANTA
28/10-01/11 5. Ulusal Klinik Mikrobiyoloji Kongresi MİKROBİYO... İZMİ
31/10-02/11 Türkiye Maternal Fetal Tıp Derneği Ultrasonografi Kursu KADIN... İSTA
30/10-03/11 63. Türkiye Milli Pediatri Kongresi PEDİATRİ KIBR
23/11-23/11 TMFTP Tıbbi Uygulamalar ve Hukuk Kongresi TIP... ANKA
21/11-24/11 15. Türkiye Acil Tıp Kongresi ACİL TIP ANTA
26/11-30/11 3. Uluslarası – 21. Ulusal Halk Sağlığı Kongresi HALK SAĞLIĞI ANTA