YAZARLAR

Tüm Yazarlar

Karadeniz Eylül’de Çok Güzeldir Prof. Dr. Tevfik ÖZLÜ

Karadeniz Teknik Üniversitesi Tıp Fakültesi Göğüs Hastalıkları Anabilim Dalı Başkanı

Prof. Dr. Tevfik ÖZLÜ

13.09.2010, Pazartesi

Tüm Yazıları

Sağlık, herkes için her şeyden öncedir ve önemlidir. Herkes, eldeki imkânlar ölçüsünde sağlıklı olma, sağlıklı kalma, sağlığını koruyup geliştirebilme ve hastalandığında en kısa sürede ve en konforlu biçimde sağlığını olabildiğince geri kazanma, bu mümkün olmadığında insan onuruna yakışır şekilde gereken her türlü desteği sonuna kadar alma hakkına sahiptir.

 

Sağlık hizmetlerine ulaşım, sağlık hakkının önemli bir parçasıdır. Çağdaş toplumlarda, kişilerin ihtiyacı olan sağlık hizmetlerine ulaşmaları, kendi güç ve imkânlarına bırakılmayıp, toplumun güvencesi altına alınmıştır. Herkesin ihtiyacı olan sağlık hizmetine zamanında, nitelikli ve onurlu biçimde ve kolayca ulaşabilmesinin önünü açık tutmak gerekmektedir.

 

Bu amacı gerçekleştirmeye yönelik olarak, hukuki, idari, sosyal, kültürel ve ekonomik mekanizmalar etkinleştirilmelidir. Sağlık hizmetlerinin planlanması, sunumu ve finansmanı ile bireylerin ihtiyacı olan hizmete ulaşmaları sürecinde hizmeti üretenler, sunanlar ve finanse edenler arasındaki karşılıklı hak ve sorumluluklar ile yaşanan sorunları her üç tarafın en geniş katılımıyla ve yetkin isimlerle tartışmak üzere, Karadeniz Teknik Üniversitesi (KTÜ) Hasta Hakları Uygulama ve Araştırma Merkezi (HAHUM) olarak Sağlık Bakanlığının desteği ve Hasta Hakları ve Sağlıklı Yaşam Derneği (HAKSAY)’nin iş birliği ile ilk kongremizi 21-25 Eylül 2010 tarihleri arasında “SAĞLIKTA HAKLAR, SORUNLAR VE SORUMLULUKLAR” temasıyla düzenlemiş bulunuyoruz.

 

HAHUM, ülkemizde hasta hakları alanında faaliyet gösteren ilk ve bildiğim kadarıyla halen tek akademik kurum. HAKSAY ise bugüne kadar, bu alanda faaliyetleriyle çok mesafe almış bir sivil toplum örgütü. Bu iki kurum yanında, ülkemizde sağlığın planlanması, yürütülmesi ve denetlenmesinden sorumlu ve son yıllarda hasta hakları kavramının sağlık hizmeti sunumunda temel parametrelerden biri olarak yer almasını sağlayan Sağlık Bakanlığımızın katkı ve katılımıyla kongreyi gerçekleştiriyoruz.

 

Kongre programına baktığınızda, sağlıkta sacayağının her üç tarafı temsil eden yetkin isimlerin, temel sorun ve sorunları birlikte tartışacaklarını görebileceksiniz. Kongre programına ve kongreye katılımla ilgili her türlü bilgiye www.hahumkongre.com adresinden ulaşabilirsiniz.

 

Ülkemizin folkloru, kültürü, doğası ve tarihi zenginlikleriyle çok özgün bir yöresi olan Trabzon'da; Türkiye'nin 4. üniversitesi olan Karadeniz Teknik Üniversitesinin modern tesislerinde ve bölgenin en güzel ayı olan Eylül’de sizleri Trabzon'da ağırlamak istiyoruz.

 

Sağlıktaki tüm tarafları buluşturacak; ele alınan konular ve sunulan bildirilerle ülkemizde sağlık hakkının kullanımına ciddi katkı sağlayacağına inandığımız bu kongre, eşlik eden zengin ve çok seçenekli sosyal programıyla da belleklerinizde unutulmaz anılar bırakacaktır.

 

Kongremizde görüşmek dileğiyle.

Yorum yazmak için tıklayınız

Bu sayfalarda yer alan okur yorumları kişilerin kendi görüşleridir. Yazılanlardan Medimagazin veya medimagazin.com.tr sorumlu tutulamaz.

Bu konuya yorum yazılmamıştır.
SON HABERLER
#MedimagazinHİT (HAFTALIK)
#MedimagazinHİT (AYLIK)
ETKİNLİKLER
Tarih Etkinlik Kategori Yer
20/09-20/09 7. Geriatri Günleri GERİATRİ İZMİ
19/09-22/09 14. Ulusal Genç Yaşam ve 4.Klinik Romatoloji Kongresi ROMATOLOJİ KIBR
19/09-22/09 16. Ege Romatoloji Günleri ROMATOLOJİ İZMİ
19/09-22/09 16. Metabolik Sendrom Sempozyumu BESLENME... MUĞL
20/09-22/09 5. Klinik Embriyoloji Derneği Kongresi HİSTOLOJİ... İZMİ
21/09-24/09 Dünya Gastroenteroloji Kongresi 2019 GASTROENT... İSTA
25/09-27/09 4. Ulusal Çocuk Genetik Kongresi ÇOCUK... ANKA