YAZARLAR

Tüm Yazarlar

MEDULA Sistem Hatalarına Çözüm Getirilmeli Prof. Dr. Tevfik ÖZLÜ

Karadeniz Teknik Üniversitesi Tıp Fakültesi Göğüs Hastalıkları Anabilim Dalı Başkanı

Prof. Dr. Tevfik ÖZLÜ

10.05.2010, Pazartesi

Tüm Yazıları
MEDULA ile çalışan herkes çok sıklıkla sistem hatasıyla karşı karşıya gelmektedir. Medula kullanıcılarını bizar eden sistem hataları, sadece sağlık kurumlarını ve kurum çalışanlarını değil, hastaları da mağdur etmektedir. Bazen MEDULA sisteminde yavaşlama olmakta; arızalar yaşanabilmekte; bir iki saat, bazen daha uzun süre sistem hata vermekte, çalışmamaktadır. SGK İl Müdürlüğü görevlileriyle yapılan görüşmelerde bu durumun teyidi bir iki saat alabilmektedir. Bu teyit alınmadan da SGK İl Müdürlüğü MEDULA dışı hasta faturası ödememektedir.

Sistem çalışmadığı zaman müstahaklık sorgulaması yapılamamaktadır. Bu süre içinde MEDULA üzerinden resmi işlem yapılamadığından dolayı hastaları mağdur etmemek için zorunlu olarak MEDULA dışı kabul işlemi yapılarak hastaların tedavisinin sağlanması gerekmektedir. Ancak, aynı günün ilerleyen saatlerinde MEDULA'nın aktif duruma dönüşmesi üzerine, sistemden yapılan geriye dönük sorgulamada Kurumunuza borcu bulunanlar, aktivasyonsuz olanlar ile kimlik kaydı bulunmayanlara provizyon alınamamaktadır. Yine, MEDULA'nın çalışmadığı süre içinde muayene ve tetkik işlemlerini tamamlayarak hastanemizden ayrılan ve eczanelerden ilacını alıp katkı payı kesilen hastalara, daha sonra aynı gün için provizyon alınması da mümkün olmamaktadır.

MEDULA sistemindeki yavaşlama ve hatalarda "sistemin çalışmadığı ve manüel fatura düzenlenebileceği" uyarısının gecikmeden sağlık hizmeti sunucularına iletilmesi gerekmektedir.

Ayrıca, gerek MEDULA sisteminden gerekse hastanemiz otomasyonundan kaynaklanan sorunlar nedeniyle provizyon alınamayarak, zorunlu olarak MEDULA dışı manüel hazırlanan tedavi faturalarının SGK tarafından ödenmesi gerektiği kanaatindeyiz.

Aksi takdirde, bu tür hastaların bekletilmesi lazım gelecek, sekreterlik önlerinde uzun kuyruklar oluşacak ve hastalarımız mağdur olacaktır. Bu konuda gerekli değerlendirmenin yapılarak ivedilikle sorunun çözülmesi gerekmektedir.

Konuyla ilgili uygulamaya esas teşkil edecek SGK açıklamasının, mümkün olan en kısa süre içinde sağlık hizmet sunucularına yapılmasını bekliyoruz.
Yorum yazmak için tıklayınız

Bu sayfalarda yer alan okur yorumları kişilerin kendi görüşleridir. Yazılanlardan Medimagazin veya medimagazin.com.tr sorumlu tutulamaz.

Bu konuya yorum yazılmamıştır.
SON HABERLER
#MedimagazinHİT (HAFTALIK)
#MedimagazinHİT (AYLIK)
ETKİNLİKLER
Tarih Etkinlik Kategori Yer
28/10-31/10 6. Ulusal Bağırsak Mikrobiyotası ve Probiyotik Kongresi ENDOKRİNO... ANTA
28/10-01/11 5. Ulusal Klinik Mikrobiyoloji Kongresi MİKROBİYO... İZMİ
31/10-02/11 Türkiye Maternal Fetal Tıp Derneği Ultrasonografi Kursu KADIN... İSTA
30/10-03/11 63. Türkiye Milli Pediatri Kongresi PEDİATRİ KIBR
23/11-23/11 TMFTP Tıbbi Uygulamalar ve Hukuk Kongresi TIP... ANKA
21/11-24/11 15. Türkiye Acil Tıp Kongresi ACİL TIP ANTA
26/11-30/11 3. Uluslarası – 21. Ulusal Halk Sağlığı Kongresi HALK SAĞLIĞI ANTA