YAZARLAR

Tüm Yazarlar

15 . Dünya Afet & Acil Tıp Kongresi Uz. Dr. Ülkümen RODOPLU

Avrupa Acil Tıp Derneği II. Başkanı

Uz. Dr. Ülkümen RODOPLU

04.06.2007, Pazartesi

Tüm Yazıları
www.wcdem2007.org Giriş 15. Dünya Afet ve Acil Tıp Kongresi - World Congress on Disaster and Emergency Medicine bu yıl 13-16 Mayıs 2007 tarihleri arasında Amsterdam’da yapıldı. İki yılda bir yapılan bu kongre, afet tıbbı alanında dünyadaki en önemli bilimsel toplantıdır. Dünya Afet ve Acil Tıp Birliği - World Association for Disaster and Emergency Medicine tarafından düzenlenen bu kongrenin bu yılki ana teması “Hazırlık: Bilgi, Eğitim ve İşbirliği” olarak planlanmıştı. Tüm kongre boyunca özellikle işbirliği - network konusunda, ülkeler ve kıtalararası bilgi alışverişi konusunda büyük çaba olduğunu gözlemledim.

Kongre konu başlıkları 130 oturumda ve 285 poster sunumunda aşağıdaki konu başlıkları tartışıldı:
- Afet epidemiyolojisi
- Afetler ve halk sağlığı uygulamaları
- Kalite yönetimleri
- Hastane öncesi acil sağlık hizmetleri
- Terör
- Toplu yaralanmalar
- Toplu yaralanmalarda yanık
- Mayınlar
- Hastane afet planları
- Katrina Kasırgası’ndan alınacak dersler
- Depremler ve afet tıbbı
- Sel
- Yangınlar
- Triaj
- Salgın hastalıklar
- Kuş gribi
- Etik ve uluslararası yasalar
- Güneydoğu Asya’da yaşanan Tsunami ve dersler
- Psikososyal olgular
- Afetlere halkın hazırlanması

Kongre’ye kimler katıldı?
Kongre’de 1000’in üzerinde kayıtlı katılımcı vardı. 60’tan fazla ülke temsil edildi. Kongreye, afet tıbbı ile ilgili hekimler, hemşireler, psikologlar, ambulans tekniker ve teknisyenleri, sağlık teknisyenleri, halk sağlığı uzmanları, yöneticiler, hastane yöneticileri, il-ilçe belediye yetkilileri, itfaiye görevlileri, arama-kurtarma görevlileri katıldı.

Kongre’yi destekleyen kurumlar
Hollanda Sağlık Bakanlığı
Hollanda İçişleri Bakanlığı
Hollanda Ulaştırma Bakanlığı
Hollanda Savunma Bakanlığı
Hollanda VU Üniversitesi Tıp Fakültesi
Dünya Sağlık Örgütü
Pan-American Sağlık Örgütü
Yale Üniversitesi
Avrupa Afet Tıbbı Master Programı

Kongre Açılış Konuşmaları
Kongrenin açılışını Hollanda Prensesi Margriet yaptı. Ardından sırasıyla Lokal Organizasyon Komitesi Başkanı Dr. Joost Bierens ve Dünya Afet ve Acil Tıp Birliği Başkanı Dr. Marvin Birnbaum konuştu.
Konuşmacıların üçü de benzer konuya değindi: Gerek doğal afetlerin ve gerekse insan eliyle gerçekleşen afetlerin sınır tanımadığı ve ülkelerin ekonomik gelişmişlik seviyelerine bakmadan, sınırları tanımadan vurabileceği ileri sürüldü. Bu afetlerle baş edebilmenin tek yolunun işbirliği ve bilgi alışverişi olduğu vurgulandı.

Kongre Bilimsel Programı
Gerek posterlerde ve gerekse sözlü sunumlarda en çok dikkatimi ve ilgimi çeken konular, afetlerden sonra halk sağlığı uygulamaları, post travmatik stres sendromu olguları ve afetlere halkın hazırlanması oldu.

Daha önceki yıllarda katıldığım Dünya Afet Tıbbı kongrelerinde bu konular daha az işlenir ve daha az çalışma yeralırdı. Oysa, bu yıl başta psikiyatrlar, psikologlar olmak üzere, halk sağlığı uzmanlarının daha fazla ilgilenmeye başladığını fark ettim. Özellikle de Amerika Birleşik Devletleri’nde (ABD) iki yıl önce yaşanan Katrina Kasırgası’nın ardından yaşanan sorunlar ve dersler ile ilgili konuşmaların oldukça hararetli geçtiğine tanık oldum. Bu sunumlarda bazı ABD devlet görevlilerinin yeralması, oturumları oldukça eğitici ve zevkli hale getirdi. Bazı hekim konuşmacılar, devlet kurumlarının yardım konusunda ne kadar geciktiğini ve acz içinde olduğunu vurgularken, aynı oturumda bir sonraki konuşmacının devletin zamanında müdahale ettiğini savunmaya çalışması bana Marmara Depremi’ni ve sonrasındaki tartışmaları anımsattı.

Kongre’de Türkiye
Türkiye’den toplam 14 katılımcı vardı. Bunların arasında gerek poster ve gerekse sözlü sunumları ile Opr. Dr. Mehmet Eryılmaz ve arkadaşlarının yaptığı çalışmalar oldukça başarılıydı. Sevgili Mehmet Eryılmaz’ın hazırladığı ve geçtiğimiz yıl Gülhane Askeri Tıp Akademisinde yapılan TRİAJ TATBİKATI ile ilgili sunum, çok ilgi çekti.

Dünya Kongresi’nde Ben
Bu Kongre’ye Avrupa Acil Tıp Birliği - European Society for Emergency Medicine Başkanvekili sıfatımla katıldım. Ayrıca kongreyi destekleyen Avrupa Afet Tıbbı Master Programı mezunu olduğumdan, bu konudaki çalışmalara da iştirak ettim. Birliği temsilen katıldığım bazı oturumlarda yaptığımız çalışmaları ve afet tıbbı konusundaki deneyimlerimizi aktardım.

Dünya Afet ve Acil Tıp Birliği - World Association for Disaster and Emergency Medicine tarafından bu yıl oluşturulan Avrupa bölüm başkanlığına seçildim.

Son söz
Dünya Afet Tıbbı son yıllarda kasırgalar, sel, deprem gibi doğal afetler yanında terör, trafik kazaları, yangınlar gibi insan eliyle oluşan afetlerle de uğraşıyor. Önceleri sadece hekimlerin ilgi duyduğu bu alanda son yıllarda artık her meslekten katılımcıyı görebiliyoruz. Ülkemizde gerek deprem ve gerekse sel gibi doğal afetler yanısıra, terör, kazalar, salgın hastalıklar sıklıkla uğraştığımız konulardır. Bu konularda deneyimlerimizi paylaşmak ve dünya ile işbirliği yapmak çok önemlidir. Dünya Kongresi, bu konudaki en büyük zemindir. Öğreneceklerimizden çok, öğreteceklerimizin olduğunu düşünmekteyim.
Yorum yazmak için tıklayınız

Bu sayfalarda yer alan okur yorumları kişilerin kendi görüşleridir. Yazılanlardan Medimagazin veya medimagazin.com.tr sorumlu tutulamaz.

Bu konuya yorum yazılmamıştır.
SON HABERLER
#MedimagazinHİT (HAFTALIK)
#MedimagazinHİT (AYLIK)
ETKİNLİKLER
Tarih Etkinlik Kategori Yer
19/09-22/09 14. Ulusal Genç Yaşam ve 4.Klinik Romatoloji Kongresi ROMATOLOJİ KIBR
19/09-22/09 16. Ege Romatoloji Günleri ROMATOLOJİ İZMİ
19/09-22/09 16. Metabolik Sendrom Sempozyumu BESLENME... MUĞL
20/09-22/09 5. Klinik Embriyoloji Derneği Kongresi HİSTOLOJİ... İZMİ
21/09-24/09 Dünya Gastroenteroloji Kongresi 2019 GASTROENT... İSTA
25/09-27/09 4. Ulusal Çocuk Genetik Kongresi ÇOCUK... ANKA
27/09-28/09 1. Marmara Radyasyon Onkolojisi Günleri RADYOLOJİ İSTA