YAZARLAR

Tüm Yazarlar

2015 Yılının Bizler İçin Çok Büyük Bir Önemi Var Uz. Dr. Ülkümen RODOPLU

Avrupa Acil Tıp Derneği II. Başkanı

Uz. Dr. Ülkümen RODOPLU

05.11.2007, Pazartesi

Tüm Yazıları
2015, Çanakkale Savaşı’nın yüzüncü yılıdır.
Türkler için Çanakkale Savaşı çok farklı bir savaştır. 1915 yılında bu toprakları işgale gelen işgalci ordular önce Çanakkale Boğazı’nı geçmeye çalıştı. Ardından Gelibolu’ya asker çıkardı. 25 Nisan 1915’ten 9 Ocak 1916’ya kadar yeryüzünün bugüne kadar görmediği bir yurtseverlik örneği sergileyen Mehmetçik, en olumsuz koşullarda bile yaşadığı toprakları işgalcilere bırakmayacağını gösterdi.

Tüm bu olumsuz havada Mustafa Kemal’i tanıdık. Onun askeri yetenekleri sayesinde savaşın en kritik dönemleri zaferle sonuçlandı.

2015 yılı, bu önemli Savaş’ın yüzüncü yılıdır.

Türkler için bağımsızlık mücadelesinin en önemli savaşı olan Çanakkale Savaşı, yüzüncü yılında yeniden anımsanacaktır. Bağımsızlığın önemi yeniden vurgulanacaktır. Yüzüncü yılda tüm dünyada bu savaş konuşulacak ve sonuçları tartışılacaktır.

Bizler çocuklarımıza, Çanakkale Savaşı’nın önemini yeniden ve daha da büyük bir gururla anlatacağız. 2015 yılının bir başka önemi daha var: EXPO 2015.
EXPO’nun, Türkiye’nin ve İzmir’in kaderini değiştireceği aylardan beri vurgulanıyor. İzmir’e birçok yeni yatırım yapılacağı, altyapı alanında birçok artılar kazandıracağı anlatılıyor.

Bu görüşlere katılıyorum. Türkiye ve İzmir için büyük artıları olacaktır.
Ancak, gözden kaçan ve yeterince vurgulanmayan bir önemli konuya değinmek isterim:
EXPO Türkiye ve İzmir’e büyük katkı sağlayacaktır.
Doğrudur. İzmir’in EXPO’ya sağlayacağı katkı ise çok daha fazla olacaktır. Bu katkı dünyanın gözlerinin Türkiye ve İzmir’e çevrilmesi ile sağlanacaktır. “Sağlık” konusunun işleneceği EXPO 2015’te, dünyanın ilk tıp fakültesinin Bergama’da bundan 2000 yıl önce kurulduğu anımsanacaktır. Bugünkü tıp eğitiminin kurucusu sayılan Galen’in bu topraklarda doğup büyüdüğünü tüm dünya öğrenecektir. Yine Bergama’da ilk toplu terapinin gerçekleştirildiği, müzikle tedavinin başarıyla uygulandığı anlatılacaktır.
EXPO, bir kültür olimpiyatıdır.

Bu olimpiyat sayesinde, tüm dünya yeryüzünün en güzel şehrini ve insanlarını tanıyacaktır.
2015 yılında bizler bir yandan Çanakkale Savaşı ile bağımsızlığımız için ölümü göze alan atalarımızı düşünecek ve onlarla gurur duyacağız.
Bir yandan da 2000 yıl önce dünyanın en gelişmiş sağlık hizmetlerinin sunulduğu topraklarda yaşadığımızı düşünecek ve daha sağlıklı bir geleceğin yollarını arayacağız.
Yorum yazmak için tıklayınız

Bu sayfalarda yer alan okur yorumları kişilerin kendi görüşleridir. Yazılanlardan Medimagazin veya medimagazin.com.tr sorumlu tutulamaz.

Bu konuya yorum yazılmamıştır.
SON HABERLER
#MedimagazinHİT (HAFTALIK)
#MedimagazinHİT (AYLIK)
ETKİNLİKLER
Tarih Etkinlik Kategori Yer
20/09-20/09 7. Geriatri Günleri GERİATRİ İZMİ
19/09-22/09 14. Ulusal Genç Yaşam ve 4.Klinik Romatoloji Kongresi ROMATOLOJİ KIBR
19/09-22/09 16. Ege Romatoloji Günleri ROMATOLOJİ İZMİ
19/09-22/09 16. Metabolik Sendrom Sempozyumu BESLENME... MUĞL
20/09-22/09 5. Klinik Embriyoloji Derneği Kongresi HİSTOLOJİ... İZMİ
21/09-24/09 Dünya Gastroenteroloji Kongresi 2019 GASTROENT... İSTA
25/09-27/09 4. Ulusal Çocuk Genetik Kongresi ÇOCUK... ANKA