YAZARLAR

Tüm Yazarlar

48 Saat içinde Van'da olacaksın Uz. Dr. Ülkümen RODOPLU

Avrupa Acil Tıp Derneği II. Başkanı

Uz. Dr. Ülkümen RODOPLU

14.06.2004, Pazartesi

Tüm Yazıları
Cuma günü. Saat 11:15. Dr. Gökalp, devlet hastanelerinden birisinin dahiliye polikliniğinde çalışıyordu. Kayıtlı hasta sayısı 63 idi. Tüm bu hastalara bakacak ve tanı koymaya çalışacaktı. Aralarından önemli olanları, ciddi olabilecekleri seçmeye çalışıyordu. Zamanı çok iyi kullanması gerekirdi.
Sabah evden çıkarken 4 yaşındaki oğlu ateşlenmişti. O'nu öylece bırakmıştı. Ali'yi alt katta oturan Neriman Teyze"ye bırakırken;
"-Hafif ateşi var. Bir şeyler yedikten sonra şu şuruptan bir ölçek verirseniz sevinirim" demişti. Eşi öğretmendi ve O da okula yetişmek için erkenden çıkmıştı.
Hastaları muayene ederken aklı da oğlundaydı. Acaba, ateşi yükselmiş miydi? Kusuyor mu ya da öksürüğü var mı? Öğlen arasında çıkıp gitmeye karar verdi. Yanında bazı ilaçlar da götürecekti. Belki alıp hastaneye getirir, çocuk hastalıkları uzmanına muayene ettirirdi. Bunları düşününce biraz olsun rahatladı. Şunun şurasında sadece 45 dakika sonra öğlen arası olacak ve eve gidip, oğlunu görebilecekti.

Telefon çaldı. Başhekim sekreteri arıyordu:
"- Doktor Bey, Başhekimliğe hemen gelir misiniz lütfen?" Acaba, sorun neydi? Başhekimin hastası mı vardı, ya da bir şikayet? Koşar adımlarla Başhekimlik katına çıktı. Kapıda bekleyen birkaç meslektaşı daha vardı. İyice heyecanlandı,
"-Ne oldu?" diye sordu.
Geçici görev çıkmıştı. Oysa, daha geçen yıl bir aylığına sahil kasabalarından birine gitmişti. Kendisinin dışında, hastaneden 12 uzman hekime Doğu ve Güneydoğu Anadolu"da farklı il ve ilçelere geçici görev çıkmıştı. Görev yazısı faks ile gelmişti. Başhekim, gelen yazıları hemen imzalamaları ve pazartesi günü yeni görev yerinde olmaları gerektiğini söylüyordu.
"-Görevlendirme Bakanlıktan geldi. Yapılacak fazla bir şey yok."
Yukarıda yaşanan olay ve benzerleri son aylarda, başta İzmir olmak üzere birçok büyük ilde yaşanmaktadır. Sağlık Bakanlığı'na bağlı Devlet Hastanelerinde çalışan uzman hekimlere 45 gün süreyle geçici görevlendirmeler çıkıyor.
Ülkemizde hekimlerin doğru ve gereksinimlere göre dağılmadığı kesindir. Bırakın ilçeleri, uzman hekimi olmayan birçok il vardır. Bunun sorumluluğu yaklaşık 20 yıldır uygulanan yanlış politikalardır ve sorumluluğu hepimize aittir. Bu haksız ve bilimsel olmayan dağılımın tek nedeni, ulusal sağlık politikamızın olmamasındandır. Yapılan tüm politikalar ve çalışmalar "günlük"tür.
45 gün süreyle herhangi bir sağlık sorunu çözülemez. Giden hekim, evinden, işinden, ailesinden koparılmaktadır ve gönül rızası olmadan gönderildiği için verim alınamamaktadır.
Ameliyathanesi olmayan, yoğun bakım ünitesi olmayan hastanelere genel cerrahi uzmanları gönderilmektedir. Giden hekim günlerce hastanede ameliyat yapmadan, sadece poliklinik hizmeti vermektedir.

Bu bölgelere gidip, uzun süreli çalışmaya hazır olan hekimler vardır. Gerek pratisyen hekimler arasında ve gerekse uzmanlar arasında geri kalmış bölgelerimizde çalışmaya hazır olanlar vardır. Yapılması gereken tek değişiklik, bu bölgede çalışan sağlık görevlileri için çalışma koşullarının iyileştirilmesidir. Maddi olarak cazip hale getirilebileceği gibi, mesleki gelişim için de ayrıcalıklar sağlanabilir. Tıpta Uzmanlık Sınavı"nda ya da kadro - derece ilerlemesinde ek puan verilebilir. Ya da bu bölgelerde bir yıl süreli çalışma, daha uzun hizmet süresi olarak kabul edilebilir.
Son söz:
Dr. Gökalp Bey, geçici görevlendirme telaşı içinde akşama kadar evine gidemedi. Akşam, Ali'yi gördüğünde, hafif bir burun akıntısı dışında başka sorunu olmadığını görünce rahatladı.

Yorum yazmak için tıklayınız

Bu sayfalarda yer alan okur yorumları kişilerin kendi görüşleridir. Yazılanlardan Medimagazin veya medimagazin.com.tr sorumlu tutulamaz.

Bu konuya yorum yazılmamıştır.
SON HABERLER
#MedimagazinHİT (HAFTALIK)
#MedimagazinHİT (AYLIK)
ETKİNLİKLER
Tarih Etkinlik Kategori Yer
21/09-24/09 Dünya Gastroenteroloji Kongresi 2019 GASTROENT... İSTA
25/09-27/09 4. Ulusal Çocuk Genetik Kongresi ÇOCUK... ANKA
27/09-28/09 1. Marmara Radyasyon Onkolojisi Günleri RADYOLOJİ İSTA
24/09-28/09 28. Ulusal Dermatoloji Kongresi DERMATOLOJİ ANTA
27/09-28/09 TUSYAD 9. Bahar Toplantısı DİĞER İSTA
26/09-29/09 6. KBB de Dört Mevsim Kongresi KULAK-BUR... NEVŞ
26/09-29/09 Uluslar arası Anne ve Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Kongresi KADIN... İZMİ