YAZARLAR

Tüm Yazarlar

Acil servisler hastanelerin vitrinidir Uz. Dr. Ülkümen RODOPLU

Avrupa Acil Tıp Derneği II. Başkanı

Uz. Dr. Ülkümen RODOPLU

06.10.2003, Pazartesi

Tüm Yazıları
Acil Servisler, hastanelerin vitrini ve sağlık sisteminin aynasıdır. Burada sunulan hizmetin kalitesi, gelişmişlik göstergeleri ile doğru orantılıdır.
Bir hastane düşünün: Çok temiz; iyi bir teknik donanımı ve zengin kadrosu var; tüm ameliyatların yapılabildiği olanaklara sahip. Aynı hastanede Acil Servis'iniz yok, ya da bilimsel ve mimari anlamda uluslararası standartlara uymuyorsa, "iyi hastane"den söz edilemez.


SALDIRILAR ARTTI
İlkemizde, son yıllarda Acil Servisler'de çalışanlara karşı yapılan saldırı olayları artmıştır. Gerek fiziksel ve gerekse sözlü olarak saldırıyla karşı karşıya kalan hekim, hemşire ve paramedik sayısında artma vardır.


NEDEN SALDIRIRLAR?
Bir yakınınızı kurtarmak için çalışan, çabalayan insana saldırmanın hiçbir gerekçesi olamaz. Sizi veya bir yakınınızı muayene eden, tedavi eden ve iyileştirmek için elinden geleni yapan bir insana neden saldırırsınız? Neden sert davranırsınız? Neden sözel veya fiziksel şiddete başvurursunuz?
İlkemizde, yıllarca emek harcayıp hekim, hemşire ve paramedik olan insanların el üstünde tutulması gerekirken, düşük maaşlar, düşük sosyal statü ile konumları iyice zayıflatılmıştır.

Acil Servisler, hastalar, hasta yakınları ve burada çalışanlar için stresli ortamlardır. Yaralı; korku ve endişe içinde buraya gelmiştir, kolayca saldırgan olabilir. Tedavinin gecikmesi, bekleme süresinin uzaması, tedaviye rağmen hastanın kurtarılamaması gibi nedenlerle hasta yakınları suçlu arayabilir ve bu suçlu da zaman zaman Acil Servis ve burada çalışanlar olabilir.

Bazı sorumsuz yöneticilerin duyarsız demeçlerle, "-Acil Serviste size bakmadıklarında, şikayet edin, onu cezalandıralım" türünden açıklamalar, yukarıdakine benzer saldırıları artırmaktadır.


NASIL KORUNALIM, SİLAHLA MI?
Acil Servis'te çalışan hekim, hemşire ve paramediklerin silahlanması düşünülemez. Bu konuda son haftalarda yapılan açıklamaların büyük bir hata olduğunu düşünüyorum. Hekimin eline yakışan, steteskopu ve neşteridir.
Her türlü bulaşıcı hastalık riskine karşı nasıl önlem alıyorsak, saldırılara karşı da önlem alabiliriz. Saldırı olabileceğini düşündüğümüzde, yardım istemeliyiz. Saldırmaya hazırlandığını düşündüğünüz kişiyi, kendinize yaklaştırmayın ve aranızda güvenlik mesafesi bırakın. Tehlike anında kaçmaya hazır olun.

Acil Servislere girişlerin denetlenmesi, kontrol edilmesi de çok önemlidir. Güvenlik görevlilerinin sürekli hazır olması gerekmektedir. Bir diğer önlem de Acil Servis içinde bulunan tedavi alanlarına çok sayıda hasta yakınının girip çıkması önlenerek alınabilir.

Yorum yazmak için tıklayınız

Bu sayfalarda yer alan okur yorumları kişilerin kendi görüşleridir. Yazılanlardan Medimagazin veya medimagazin.com.tr sorumlu tutulamaz.

Bu konuya yorum yazılmamıştır.
SON HABERLER
#MedimagazinHİT (HAFTALIK)
#MedimagazinHİT (AYLIK)
ETKİNLİKLER
Tarih Etkinlik Kategori Yer
20/09-20/09 7. Geriatri Günleri GERİATRİ İZMİ
19/09-22/09 14. Ulusal Genç Yaşam ve 4.Klinik Romatoloji Kongresi ROMATOLOJİ KIBR
19/09-22/09 16. Ege Romatoloji Günleri ROMATOLOJİ İZMİ
19/09-22/09 16. Metabolik Sendrom Sempozyumu BESLENME... MUĞL
20/09-22/09 5. Klinik Embriyoloji Derneği Kongresi HİSTOLOJİ... İZMİ
21/09-24/09 Dünya Gastroenteroloji Kongresi 2019 GASTROENT... İSTA
25/09-27/09 4. Ulusal Çocuk Genetik Kongresi ÇOCUK... ANKA