YAZARLAR

Tüm Yazarlar

Acil Tıp Dernek Başkanlarına Mektup Uz. Dr. Ülkümen RODOPLU

Avrupa Acil Tıp Derneği II. Başkanı

Uz. Dr. Ülkümen RODOPLU

06.11.2006, Pazartesi

Tüm Yazıları
Merhaba,
Sevgili Figen ve Cem,
Girit’de düzenlenen IV. Avrupa Acil Tıp Kongresi’ni tamamladık. 1193 kişinin katıldığı oldukça başarılı geçen bir kongre oldu. Yaklaşık 500 kişinin Yunanistan’dan katıldığı düşünüldüğünde gerek Yunanistan’dan ve gerekse de Avrupa’dan katılımın şimdiye kadar yapılan kongreler düşünüldüğünde oldukça iyi olduğunu görüyoruz.

Sevgili Arkadaşlar,
Her ikinizin de bildiği gibi aslında, bu kongre İzmir’de yapılabilirdi. Ne yazık ki 2005 yılında yapılan EuSEM (Avrupa Acil Tıp Birliği ) Yönetim Kurulu toplantısı sırasında elimde “ulusal dernek destek yazısı” olmadığından, bu kongreyi Yunanistan’a kaptırdık. Girit’deki kongreden çok daha geniş katılımlısını ve bilimsel anlamda kalitelisini biz de yapabilirdik.

Şimdi önümüzde IV. AKDENİZ ACİL TIP KONGRESİ var. Bunu düzenlemek konusunda en büyük aday bizken, bunu da, adaylıktan çekilerek İtalya’ya kaptırdık.

Amacım, geçmişi ve hataları yenilemek ve sorgulamak değil. Amacım, bana ve sizlere düşen tarihi sorumluluğu anımsatmaktır:

Önümüzdeki (2008) V. Avrupa Acil Tıp Kongresi büyük bir olasılıkla Fransa’da yapılacak. EuSEM Yönetim Kurulu bu konuda çok niyetli ve istekli. Ben de bu fikri destekliyorum. Fransa’nın birliğe kazandırılması için bu konunun önemli olduğunu düşünüyoruz.

Akdeniz Acil Tıp Kongresi, AAEM (Amerikan Acil Tıp Akademisi) ile ortak olarak düzenlendiğinden ABD’den büyük bir katılım alıyor.

2009 ya da 2010 yılında yapılacak olan Akdeniz veya Avrupa Acil Tıp Kongresi’ne şimdiden aday olup çalışmalarımıza başlamalıyız. Bu konunun büyük önemi olduğuna inanıyorum. Gerek Türkiye’de ve gerekse Avrupa’da Acil Tıbbın gelişmesi açısından bu konu çok önemlidir.

Ülkemizin ve Türkiye Acil Tıbbının tanıtımı açısından da bu konu önemlidir.

Her iki derneğin de bu “ortak proje” için bir araya gelebileceğini düşünmekteyim. Bu birliktelik te gelecek nesiller için çok önemli olur. Her ikiniz de bunu başaran liderler olabilirsiniz.

Avrupa Acil Tıp Birliği Yönetim Kurulunda, Acil Tıp Uzmanları Derneği’nin Federasyon üyeliği oybirliği ile kabul edildi. Bu nedenle sevgili Figen’i kutluyorum. Türkiye’den TATD (Türkiye Acil Tıp Derneği) ve ATUD (Acil Tıp Uzmanları Derneği)’nin üye olması yanında Türkiye’den mutlaka, EuSEM üyesi 15 kişiyi ivedilikle bularak (tam üye 7 kişiye daha gerek var) EuSEM Konseyi’ne bir kişi daha seçebiliriz. Benimle birlikte Konsey’de bir kişinin daha olması çok yararlı olacaktır. Ortak kongre düzenleme ve EuSEM Konseyi’ne bir Türk’ün daha seçilmesi konularında görüşmek üzere her ikinizi de İzmir’de ağırlamaktan büyük kıvanç duyduğumu bilmenizi isterim.
Ne dersiniz?
Sevgiler.
Yorum yazmak için tıklayınız

Bu sayfalarda yer alan okur yorumları kişilerin kendi görüşleridir. Yazılanlardan Medimagazin veya medimagazin.com.tr sorumlu tutulamaz.

Bu konuya yorum yazılmamıştır.
SON HABERLER
#MedimagazinHİT (HAFTALIK)
#MedimagazinHİT (AYLIK)
ETKİNLİKLER
Tarih Etkinlik Kategori Yer
28/10-31/10 6. Ulusal Bağırsak Mikrobiyotası ve Probiyotik Kongresi ENDOKRİNO... ANTA
28/10-01/11 5. Ulusal Klinik Mikrobiyoloji Kongresi MİKROBİYO... İZMİ
31/10-02/11 Türkiye Maternal Fetal Tıp Derneği Ultrasonografi Kursu KADIN... İSTA
30/10-03/11 63. Türkiye Milli Pediatri Kongresi PEDİATRİ KIBR
23/11-23/11 TMFTP Tıbbi Uygulamalar ve Hukuk Kongresi TIP... ANKA
21/11-24/11 15. Türkiye Acil Tıp Kongresi ACİL TIP ANTA
26/11-30/11 3. Uluslarası – 21. Ulusal Halk Sağlığı Kongresi HALK SAĞLIĞI ANTA