YAZARLAR

Tüm Yazarlar

Afet Hastanesi ve Gerçekler Uz. Dr. Ülkümen RODOPLU

Avrupa Acil Tıp Derneği II. Başkanı

Uz. Dr. Ülkümen RODOPLU

04.12.2006, Pazartesi

Tüm Yazıları
Anadolu Ajansı haberine göre, Marmara Depreminin ardından Uludağ Üniversitesi (UÜ) Tıp Fakültesi Hastanesi bünyesinde yapımına başlanan ve Türkiye\'de ilk olacağı bildirilen \"Afet Hastanesi\"nin, gelecek yıl hizmete girmesi planlanıyor. Herhangi afet durumunda birkaç saat içerisinde \"Afet Hastanesi\"ne dönüşebilecek yapı, normal zamanda göz polikliniği olarak kullanılacak. “Afet Hastanesi\"nin, büyük depremlerde ayakta kalabilecek, yoğun bakım hizmetleri verilebilecek, ameliyat yapılabilecek ve lojistik desteğin sağlanabileceği bir merkez olacağı belirtildi. 9 şiddetindeki depremlere dayanıklı olduğu vurgulanan binanın, herhangi bir afet durumunda birkaç saat içerisinde afet hastanesine dönüşebilecek yapıda planlandığını, diğer zamanlarda göz polikliniği olarak kullanılacağını görüyoruz.

Gerçekler ve görüşler
Bu \"afet hastanesi\" binasının yapımı için kimlerin nasıl onay verdiğini merak ediyorum. Keşke o para ile tüm hastanelerimizin deprem ve diğer afetlere dayanıklılığı artırılsa çok daha iyi olmaz mıydı? Ülkemizde, hastaneler depreme karşı hazırlıklı değilken “afet hastanesi” adıyla yeni bir hastane yapılıp, trilyonlarca lira harcanması doğru değildir. Afet hastanesi yapmak yerine mevcut hastanelerin ve personelinin depreme karşı hazırlıklı hale getirilmesi gerekir. Yoksa, her özel duruma göre –trafik kazası hastanesi, kalp krizi hastanesi, hipertansiyon– bir hastane inşa etmek gerekir.

\"Afet Hastanesi\" kavramı bilimsel değildir. Doğal afetlerin daha sık yaşandığı ülkelerde bile bu tür hastaneler yoktur. Bilimsel ve doğru olan, mevcut hastanelerin her türlü afete hazır hale gelmesini sağlamaktır.

Yapılması düşünülen Afet Hastanesi, aynı anda 1000 hastaya bakabilecek. Bu mantığa göre, İstanbul başta olmak üzere ülkemizde deprem bölgesinde olan bölgeleri depreme hazır hale getirmek için binlerce daha Afet Hastanesi\'ne gereksinim vardır. Oysa yapılması gereken, eldeki tüm hastaneleri gerek fiziksel ve gerekse kurumsal olarak depreme ve diğer olası afetlere hazır duruma getirmektir.

Ülkemizdeki hastanelerin afet planları yoktur. Planı olan hastanelerde ise bu planlar tozlu raflarda beklemektedir. Marmara Depremi\'nden sonra geçen yedi yıl içinde Türkiye\'de tek bir hastanede deprem ve/veya afet tatbikatı yapılmamıştır.

Sonuç olarak;
Hastanelerimizin afet planları yoktur. Hastanelerde çalışan tüm görevliler afetlerde çalışmaya ve görev almaya hazırdır. Yapılması gereken, yeni binalar yapmak değil, hastaneleri güçlendirmek ve çalışanları deprem ve diğer afetlere hazır hale getirmektir. Böylece, daha çok sayıda insanımızı kurtarabiliriz.
Yorum yazmak için tıklayınız

Bu sayfalarda yer alan okur yorumları kişilerin kendi görüşleridir. Yazılanlardan Medimagazin veya medimagazin.com.tr sorumlu tutulamaz.

Bu konuya yorum yazılmamıştır.
SON HABERLER
#MedimagazinHİT (HAFTALIK)
#MedimagazinHİT (AYLIK)
ETKİNLİKLER
Tarih Etkinlik Kategori Yer
20/09-20/09 7. Geriatri Günleri GERİATRİ İZMİ
19/09-22/09 14. Ulusal Genç Yaşam ve 4.Klinik Romatoloji Kongresi ROMATOLOJİ KIBR
19/09-22/09 16. Ege Romatoloji Günleri ROMATOLOJİ İZMİ
19/09-22/09 16. Metabolik Sendrom Sempozyumu BESLENME... MUĞL
20/09-22/09 5. Klinik Embriyoloji Derneği Kongresi HİSTOLOJİ... İZMİ
21/09-24/09 Dünya Gastroenteroloji Kongresi 2019 GASTROENT... İSTA
25/09-27/09 4. Ulusal Çocuk Genetik Kongresi ÇOCUK... ANKA