YAZARLAR

Tüm Yazarlar

Afet yönetimini biliyor musunuz? Uz. Dr. Ülkümen RODOPLU

Avrupa Acil Tıp Derneği II. Başkanı

Uz. Dr. Ülkümen RODOPLU

01.03.2004, Pazartesi

Tüm Yazıları
Marmara ve Düzce depremlerinin üzerinden dört yılı aşkın bir süre geçti. Bu süre içinde afetlere hazırlık ve afet yönetimi konusunda bazı olumlu gelişmeler oldu. Özellikle arama-kurtarma ve hastane öncesi acil yardım konularında olumlu gelişmeler sağlandı.
Ancak, bu gelişmelerin ve yapılanların yeterli olmadığını, geçtiğimiz günlerde yaşanan olaylarda gördük: 15 ve 20 Kasım 2003 tarihlerinde İstanbul'da yaşanan terörist saldırılar. Aralık ayında Antalya'yı etkileyen sel. İstanbul'da şehri esir alan, "beyaz afet". Konya'da 3 Şubat 2004 günü yıkılan Zümrüt Apartmanı.

Bu olayların hepsinde şu gerçeği yakından görmekteyiz: Planlarımız var; insan gücü yeterli; malzeme sıkıntımız yok. Ancak, afet yönetimini bilmiyoruz. Afet yönetimi konusunda yeterli deneyim ve beceriye sahip değiliz.
Afet sonrasında, "idareci" pozisyonunda olan kişilerin en önemli amacı ve temel uğraşı, olabildiğince çok sayıda insanı sağlam olarak kurtarmaktır. Yapılan tüm çalışmaların ortak amacı, "sağlıklı insan"dır.
"Kar yağışı olacağı belliydi; insanlar buna rağmen sokağa çıktı".
"Bize bu binanın yıkılabileceği konusunda herhangi bir şikayet gelmedi."
"Ne yapalım? Bu kadar yoğun yağmur yağacağını nereden bilebilirdik?"
Bu söylemlerle halkın karşısına çıkanlar "idareci" olamaz. Afet yöneticisi olamaz. Tüm suçu halkın üzerine atan, kendi insanını hatalı bulan bir yöneticinin, afet sonrasında gereken başarıyı gösterebileceğine inanır mısınız?

Marmara depreminin ardından ülkemizde sıkça yapılan bir hata, afet denildiğinde sadece deprem olgusunun algılanmasıdır. Deprem, ülkemiz için çok önemli bir konudur. Ancak sel, yangın, hergün ortalama 20 kişinin yaşamını yitirdiği trafik kazaları ve terörist saldırılar da afet konusu ve afet tıbbı içinde yer almaktadır.
Afet, beklenmeyen ve önceden oluş zamanı bilinemeyen bir olgudur.
Geçen 20 yıl içinde meydana gelen doğal afetler nedeni ile tüm dünyada 3 milyon kişiden çok insan öldü. Yaklaşık 1 milyar insan mağdur oldu.
Devletlerin ve hükümetlerin tedbir almasına, kaynak aktarmasına ve araştırma için yasalar çıkarmasına rağmen afetler nedeni ile oluşan maddi ve manevi kayıplar azalmamakta, aksine artmaya devam etmektedir. Çünkü hergün yeni kimyasal maddeler, silahlar icat edilmekte, üretilmekte ve taşınmaktadır. Nükleer santraller kurulmaya ve kullanılmaya devam etmektedir.

Ülkemizde de olduğu gibi geri kalmış ülkelerde, deprem kuşağı olarak adlandırılan alanlar üzerine yapılanma engellenememektedir. Dere yatakları üzerine yapılan ev ve işyerleri seller nedeniyle yıkılmaktadır.
Türkiye'de afetler olmaya devam edecektir. Peki, afetleri hangi idarecilerle göğüsleyebiliriz?

Yorum yazmak için tıklayınız

Bu sayfalarda yer alan okur yorumları kişilerin kendi görüşleridir. Yazılanlardan Medimagazin veya medimagazin.com.tr sorumlu tutulamaz.

Bu konuya yorum yazılmamıştır.
SON HABERLER
#MedimagazinHİT (HAFTALIK)
#MedimagazinHİT (AYLIK)
ETKİNLİKLER
Tarih Etkinlik Kategori Yer
21/09-24/09 Dünya Gastroenteroloji Kongresi 2019 GASTROENT... İSTA
25/09-27/09 4. Ulusal Çocuk Genetik Kongresi ÇOCUK... ANKA
27/09-28/09 1. Marmara Radyasyon Onkolojisi Günleri RADYOLOJİ İSTA
24/09-28/09 28. Ulusal Dermatoloji Kongresi DERMATOLOJİ ANTA
27/09-28/09 TUSYAD 9. Bahar Toplantısı DİĞER İSTA
26/09-29/09 6. KBB de Dört Mevsim Kongresi KULAK-BUR... NEVŞ
26/09-29/09 Uluslar arası Anne ve Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Kongresi KADIN... İZMİ