YAZARLAR

Tüm Yazarlar

Galatasaray-Fenerbahçe Futbol Maçı & Acil Tıp Uz. Dr. Ülkümen RODOPLU

Avrupa Acil Tıp Derneği II. Başkanı

Uz. Dr. Ülkümen RODOPLU

20.10.2003, Pazartesi

Tüm Yazıları
21 Eylül 2003 Pazar günü oynanan Galatasaray - Fenerbahçe maçını izledim.
Taraftarı olduğum Avrupa Şampiyonu Galatasaray'ı desteklemek ve günlerdir konuşulan maçı yerinde - canlı olarak izlemek istiyordum. Ayrıca, Türkiye Acil Tıp Derneği Genel Başkanı olarak, bu kadar çok sayıda insanın toplandığı bir alanda acil tıp uygulamaları konusunda alınan tedbirleri gözlemek istedim.

Gördüklerimi ve bazı değerlendirmeleri sizlerle paylaşmak isterim:
1. Olimpiyat stadında, yollarda ve çevrede çok sayıda güvenlik görevlisi dikkatimi çekti. Alınan önlemler yerindeydi ve hiçbir olay çıkmadı. Maçın öncesinde ve sonrasında tek bir yaralanmaya neden olan olayın çıkmaması sevindiricidir. Bu konuda alınan tedbirlerin başarılı olduğu ortadadır.

2. Olimpiyat stadına giden yolun tıkanmaması için görevliler büyük çaba harcadı. Burada temel amaç gelenlerin biran evvel stada ulaşmasını ve çıkışta da trafiğin tıkanmadan insanların evine kısa zamanda ulaşmasını sağlamaktı. Bu iki amaca ulaşıldığını söylemeliyim.

3. Yollar kontrol edilirken, ambulans ve itfaiye geçişi için şerit bırakılmamıştı. Gerek stada gelişte ve gerekse staddan çıkışta ambulans ve itfaiye araçlarının geçişi için uygun yol yoktu. Böylesine çok sayıda insanın toplandığı alana giriş ve çıkış yollarının dar olması, yetersiz olması (tek bir giriş ve çıkış yolu var), ambulans ve itfaiye şeridinin düşünülmemesi korkunç bir ihmaldir.

4. Stadın içinde numaralı tribünde bulunan ilkyardım istasyonu maçtan önce kapalıydı. Devre arasında da aynı yerin kilitli olduğunu saptadım. Camlı olan bu birimin aslında bir poliklinik olarak düşünüldüğü anlaşılmaktadır. Ciddi bir yaralanma veya hastalık durumunda gerekli müdahaleyi yapabilecek donanıma sahip değildir.

5. Stadın çevresinde ambulans ve itfaiye araçlarının beklediği alanı göremedim. Sorduğum güvenlik görevlileri de böyle bir alan olmadığını, saha girişinde bir adet ambulans ve bir adet de itfaiye aracı bekletildiğini bildirdi.

6. Alınan tüm sağlık tedbirleri futbolcular içindi. Özel bir hastane tarafından verilen bu hizmetin, sayıları 80.000'i bulan izleyicilere de sunulabileceğini düşünmüyorum. Üstelik, sahada yaralanan ve hastaneye götürülmesi gereken kişi yollar tıkalı olduğundan buradan çıkamaz. Ayrıca izleyicilerden fenalaşan, yaralanan, hastalanan olsa buna müdahale edecek sağlık görevlisi olmadığı gibi, nereye, nasıl, hangi ambulansla gideceği de belli değil.br>
7. Kalabalık grupların toplandığı bu tür etkinliklerde her 1000 kişiden birinde acil yaralanma, hastalık görülmektedir. Bu genel istatistik değerlendirildiğinde maç günü ortalama 80 kişide acil bir hastalık, yaralanma olacağı düşünülmelidir. Bunların arasında basit burkulma, yanık, kesi olabileceği gibi kalp krizi, beyin felci gibi ölümle sonlanabilecek tablo oluşabilir. Belli ki alınan tedbirler arasında insan sağlığı hiç düşünülmemiştir. 80.000 kişinin arasından bazılarının da hastalanabileceği, yaralanabileceği hiç hesaplanmamıştır.

8. Sahaya girerken yapılan arama sadece göstermelik bir aramadır. Nitekim maçın hemen başında kapalı tribünden atılan 4-5 adet renkli sis bombası çıkış tünelinin ağzına düşmüş, burada bulunan çok sayıda polisi zor durumda bırakmış ve maçın da 10 dakika gecikmeli başlamasına neden olmuştur.

9. Stadda heran ciddi bir yangın riski vardır. Yerlerde kağıt, naylon gibi yanıcı birçok madde bulunmaktadır. Tribünlerde sigara içenler, atılan meşale, havai fişekler düşünüldüğünde yangın riskinin hiç de az olmadığı düşünülmelidir. Bu riske rağmen hiçbir önlem yoktur. Numaralı tribün altında birkaç yangın söndürücü vardır. Ancak sayıları çok azdır ve üzerlerinde açıklayıcı bilgi, acil durumda kullanma klavuzu yoktur. Tribünlerde yangın durumunda ciddi bir panik olması kaçınılmazdır. Gerek Galatasaray ve gerekse Fenerbahçe taraftarlarının oturduğu tribünlerde merdivenler dahil heryere izleyici alınmıştır. Bu da olası bir panik durumunda, toplu ölüme varabilecek sorunlara yol açabilir.

Sonuç olarak; güzel bir günde, güneşli ama rüzgarlı bir havada oynanan Galatasaray - Fenerbahçe maçı hakem hataları, heyecanı, golleri ve verilmeyen penaltıları ile akıllarda kalacak. İzleyicilerin, sporcuların sağlığı ve olası yangın, terörist saldırı, panik gibi toplu yaralanmalara karşı alınan tedbirlerin yetersiz olduğu unutulmamalıdır. Maçtan önce sahayı dolaşan yetkililerin düşünmesi ve çözmesi gereken sorunların başında insan sağlığını tehdit eden unsurları ortadan kaldırmak ve olası kazalarda yapılacak olanları planlamaktır.

Yorum yazmak için tıklayınız

Bu sayfalarda yer alan okur yorumları kişilerin kendi görüşleridir. Yazılanlardan Medimagazin veya medimagazin.com.tr sorumlu tutulamaz.

Bu konuya yorum yazılmamıştır.
SON HABERLER
#MedimagazinHİT (HAFTALIK)
#MedimagazinHİT (AYLIK)
ETKİNLİKLER
Tarih Etkinlik Kategori Yer
28/10-31/10 6. Ulusal Bağırsak Mikrobiyotası ve Probiyotik Kongresi ENDOKRİNO... ANTA
28/10-01/11 5. Ulusal Klinik Mikrobiyoloji Kongresi MİKROBİYO... İZMİ
31/10-02/11 Türkiye Maternal Fetal Tıp Derneği Ultrasonografi Kursu KADIN... İSTA
30/10-03/11 63. Türkiye Milli Pediatri Kongresi PEDİATRİ KIBR
23/11-23/11 TMFTP Tıbbi Uygulamalar ve Hukuk Kongresi TIP... ANKA
21/11-24/11 15. Türkiye Acil Tıp Kongresi ACİL TIP ANTA
26/11-30/11 3. Uluslarası – 21. Ulusal Halk Sağlığı Kongresi HALK SAĞLIĞI ANTA