YAZARLAR

Tüm Yazarlar

Hava Ambulansı Uz. Dr. Ülkümen RODOPLU

Avrupa Acil Tıp Derneği II. Başkanı

Uz. Dr. Ülkümen RODOPLU

18.05.2009, Pazartesi

Tüm Yazıları
Gün geçmiyor ki ulusal gazetelerde hava ambulansının yaşam kurtardığını anlatan bir haber görmeyelim. Bu haberleri okudukça, her dakika ülkemizin bir yerinde yaşam kurtaran meslektaşlarıma, 112 ambulanslara, acil hekimlerine, isimsiz birçok kahramana haksızlık yapıldığını düşünmekteyim.

Aradan geçen zaman içerisinde Türkiye’de de hava ambulansı ile hasta taşımanın başladığını görmekten dolayı çok mutluyum. Hastalarımızın daha iyi hizmet görebilmesi için yapılan her yatırım yerinde ve doğrudur. Ancak, geçen süre içerisinde bu sistem ile ilgili akılda tutulması gereken bazı konuları da paylaşmak isterim:

1. Hava ambulansı çok pahalı bir sistemdir. Sadece hastanın transferi sırasındaki giderler değil, tek bir hasta bile taşınmasa bu sistemi ayakta tutacak maliyetler çok yüksektir. Yüksek maliyet nedeniyle, Avrupa ve ABD’de birçok ülke ve eyalette hava ambulansı ile hasta transferinden vazgeçilmiş veya çok gerekli durumlarda kullanılmasına karar verilmiştir.

2. Bu sistemden çok az sayıda hasta yararlanabilmektedir. Hava ambulansı ile geçtiğimiz günlerde Erzincan’dan Erzurum’a götürülen kanamalı bir hasta değerlendirildiğinde, belki bu hastaya sistemin yararı olduğu düşünülebilir. Ancak, Erzincan’da gerekli müdahaleyi yapabilecek altyapının neden kurulamadığının da sorgulanması gerekir. Yine aynı şekilde kalp nakli için İstanbul’dan Ankara’ya getirilen hastanın kurtarılmış olması ne kadar sevindiriciyse, aynı olanaklara sahip bir merkezin Dünya Kültür Başkenti İstanbul’da neden kurulamadığı da düşündürücüdür.

3. Hava ambulansının hareket alanı kısıtlıdır. Her yere inemez, her yerde uçamaz. Her mevsim ve her saat hizmet sunamaz.

4. Hava ambulansının uçabilmesi için uçuş izni, hekim onayı, havaalanında aprona girebilme onayı, personelin zaman yitirmeden hazırlanması, hava trafiğinin dikkate alınması gibi teknik sorunlar yaşanmaktadır. Tüm bunlar da gecikmelere neden olmaktadır.

5. Hastaların basınç değişiminden etkileneceği bilinmelidir. Kanamalı bir hastada, ambulans alçalırken artan basınç ile birlikte, kanamanın artma olasılığı yüksektir. Gebe hasta, basınç değişiminden olumsuz etkilenirken belki de erken doğum riski ortaya çıkmaktadır.

6. Gürültülü ve hareketli olan bu uçuş, koroner arter hastası, kalp yetmezliği, akut solunum yetmezliği gibi olguları olumsuz etkilemektedir. Sakin kalması gereken hasta hayatında ilk kez böylesine gürültülü ve hareketli bir araca binecektir. Bu da sıkıntısını artırabilir ve hastanın geleceğini olumsuz etkileyebilir.

7. Şehirlerarası yollarda yaşanan trafik kazalarından sonra acil yaralı sevki için hava ambulansının kullanılabileceği düşünülse de kaza yerine inebilmesi zor olmaktadır.

8. Heliport adı verilen iniş pistinin Ankara gibi metropolde bile çok az sayıda bulunduğunu biliyoruz. Üstelik bunlar da hastanelere uzak olan yerlerde bulunmaktadır. Dolayısıyla hava ambulansını işletebilmek için ilave yatırımların yapılması gerekmektedir.

9. Kış şartlarının ağır olduğu Doğu ve Güney Doğu Anadolu bölgelerinde yolların kapanmasına bağlı olarak ulaşımın güçlükle yapıldığı şartlarda hava ambulanslarından yararlanılabilir. Ancak, yine karşımıza pist ve heliport gibi ek sorunlar çıkmaktadır.

Sonuç:
Hava ambulansı oldukça pahalı bir sistemdir. Birçok olguda yararı tartışmalıdır. Doğru kullanılmak kaydıyla yararlı olacağı alanları çok iyi belirlemek gerekir. Hastayı yaşadığı bölgeden alıp uzaktaki bir merkeze taşımak yerine gelişmiş tıp merkezi sayısını artırmak hem daha etkili ve kalıcı hem de daha akılcıdır.

Bugüne kadar hava ambulansı ile nakledilen olguların mutlaka büyüteç altına alınması ve tarafsız bilimsel bir danışma kuruluna danışılması gerekmektedir. Bu durumda, birçok olgunun sadece sistemin çalıştığını ve işe yaradığını göstermek için “göstermelik” olarak hava ambulansı ile taşındığını görebiliriz. Öte yandan, maliyet çalışması yapıldığında önümüze çok daha ilginç bir tablo çıkacağı da ortadadır.
Yorum yazmak için tıklayınız

Bu sayfalarda yer alan okur yorumları kişilerin kendi görüşleridir. Yazılanlardan Medimagazin veya medimagazin.com.tr sorumlu tutulamaz.

Bu konuya yorum yazılmamıştır.
SON HABERLER
#MedimagazinHİT (HAFTALIK)
#MedimagazinHİT (AYLIK)
ETKİNLİKLER
Tarih Etkinlik Kategori Yer
20/09-20/09 7. Geriatri Günleri GERİATRİ İZMİ
19/09-22/09 14. Ulusal Genç Yaşam ve 4.Klinik Romatoloji Kongresi ROMATOLOJİ KIBR
19/09-22/09 16. Ege Romatoloji Günleri ROMATOLOJİ İZMİ
19/09-22/09 16. Metabolik Sendrom Sempozyumu BESLENME... MUĞL
20/09-22/09 5. Klinik Embriyoloji Derneği Kongresi HİSTOLOJİ... İZMİ
21/09-24/09 Dünya Gastroenteroloji Kongresi 2019 GASTROENT... İSTA
25/09-27/09 4. Ulusal Çocuk Genetik Kongresi ÇOCUK... ANKA