YAZARLAR

Tüm Yazarlar

Herkes İçin Acil Sağlık Derneği-HİASDUz. Dr. Ülkümen RODOPLU

Avrupa Acil Tıp Derneği II. Başkanı

Uz. Dr. Ülkümen RODOPLU

21.11.2010, Pazar

Tüm Yazıları

Herkes İçin Acil Sağlık Derneği (HİASD), acil tıp sistemi içinde yer alan ilk yardım, hastane öncesi acil sağlık hizmetleri, acil servis, afet tıbbı konularında çalışan tüm kurum, kuruluş ve kişileri ortak bir çatı altında toplayarak, bilimsel çalışma ve girişimlerde bulunmak ve böylece halkımızın hakettiği en kaliteli acil sağlık hizmetini alabilmesini sağlamak amacıyla kurulmaktadır. Kurucu üyeleri arasında yer almaktan büyük heyecan duyduğum bu derneğin vizyonu, yaptığı çalışmalarla tüm dünyaya örnek olmaktır.


HİASD’nin kurulma gerekçelerine bakalım:

1) Geçtiğimiz yıllarda acil tıbbın gerçekleştirdiği başarılı çalışmalar ortadadır. Bu alanda emek veren tüm dernekler ile iş birliği yapılması temel amacımızdır. Bu derneklerin deneyimlerinden yararlanarak bu güzel ülkede yaşayan insanların hak ettikleri kalitedeki sağlık hizmetini alabilmelerini sağlamalıyız.

2) Acil tıp sistemi içinde yer alan ilk yardım, hastane öncesi acil sağlık hizmetleri, acil servis ve afet konularında ortak çalışmalar yapılması çok önemlidir.

3) Acil tıp sistemi içinde çalışan hekim, hemşire, paramedik, acil tıp teknisyeni, sağlık memuru ve ilk yardım gönüllülerinin birlikte hareket etmesi ve ortak çalışmalarda bulunması kaçınılmazdır.

4) Birinci basamak sağlık hizmeti sunan aile hekimlerinin ve acil tıp sistemi içinde yer alan tüm görevlilerin acil tıp alanındaki bilgi ve becerilerini geliştirmek en önemli amaçlarımızın başında gelmektedir.

5) Türkiye’de ilk yardım eğitimleri artık paralı olmuştur. Bu da ilk yardımın yaygınlaşmasına engel olmaktadır. Parası olan insanların ilk yardım öğrenebildiği ve sertifika alabildiği bir sistemi doğru bulmuyoruz. Bu eğitimlerden maddi olanakları kısıtlı olan insanlar da yararlanmalıdır.

6) İlk yardım eğitimi veren kurumlar arasında iş birliği yoktur. Eğitim standartlarının belirlenmesi için birlikte çalışma yapılması çok önemlidir.

7) Trafik kazaları, kalp ve damar hastalıkları, ev kazaları, suda boğulma, duman zehirlenmesi, felç, zehirlenme, sıcak çarpması, donma, hayvan ısırmaları gibi konularda halkın bilinçlendirilmesi ve temel ilk yardım uygulamalarının öğretilmesi gerekmektedir.

8) Marmara Depremi’nden sonra afetlere hazırlık konusunda toplumda kazanılan duyarlılık son yıllarda azalmıştır. Bu duyarlılığın yeniden kazandırılması ve afetlere hazırlık konusunda toplumun bilinçlendirilmesi gerekmektedir.

9) Hastanelerin afetlere hazırlanması konusundaki çalışmalar yeterli değildir. Bu konuda ulusal bir planlama yapılmalıdır.

10) 2009 yılında çıkan Acil Servis Yönetmeliği’nde birçok eksik konu vardır. Bu eksikliklerin saptanması ve hastalarımızın hak ettiği kalitedeki hizmeti alabilmeleri için tüm ilgililerin ortak kararının alınması gerekmektedir.

11) Acil servislerde ve 112 ambulansta çalışan hekim, hemşire, paramedik ve acil sağlık teknisyenleri, sağlık çalışanları arasında en güç ve özverili işi yaparken, en az maaşı alan kesim olarak kalmıştır.

12) Afet yönetiminde görevli olan tüm kurum ve kişiler arasında iş birliği ve ortak çalışma yapılması gerekmektedir. Bu kişileri ve kurumları biraraya getirmeliyiz. Ancak, bu şekilde afet yönetimi alanında başarıya ulaşabiliriz.

Amaç, halkımızın hak ettiği en iyi acil sağlık hizmetini sunabilmek için bilimsel çalışmalar yapmaktır.

Yorum yazmak için tıklayınız

Bu sayfalarda yer alan okur yorumları kişilerin kendi görüşleridir. Yazılanlardan Medimagazin veya medimagazin.com.tr sorumlu tutulamaz.

People
0
1) adnan köse ( prt.doktor)
24.11.2010 23:34:24
acilde 20 yıldır çalışan bir hekimim. hem hasta yönünden hemde çalışan olarak sistemi değerlendirmeye çalışıyorum. acile gelen en sakin insan bile ölüm korkusuyla geliyor. toplum olarak arabaya binince herkes nasıl kurt adama dönüşüveriyorsa acile gelincede aynan o oluyor. sizin bayramda hiç oturmadan 500. hastaya ve 17 saattir ayakta olmanız onu hiç ilgilendirmiyor. bunun yanında işin adli yönü, vicdani yönü, hastaların tehditleri,uzman hekimlerin cüzzamdan kaçar gibi acillerden kaçmalarımı; fakat en az asker veya polis gibi 24 saat çalişmamıza rağmen bizim yıpranma payımız veya erken emeklilik durumumuz yok. antalyada arka cebinde bıçak taşıyan açil hekimini açığa alan zihniyetki onaylamıyorum ama neden sorusunu sormuşlardır muhakkakki hepimizce malumdur. birde performans var? acilde performans olurmu? olur ama bence yanliş olur saygılar.
Yazarlar
SON HABERLER
#MedimagazinHİT (HAFTALIK)
#MedimagazinHİT (AYLIK)
ETKİNLİKLER
TarihEtkinlikKategoriYer