YAZARLAR

Tüm Yazarlar

İkinci Akdeniz Acil Tıp Kongresinin ardından Uz. Dr. Ülkümen RODOPLU

Avrupa Acil Tıp Derneği II. Başkanı

Uz. Dr. Ülkümen RODOPLU

08.12.2003, Pazartesi

Tüm Yazıları
İkinci Akdeniz Acil Tıp Kongresi, 13-17 Eylül 2003 tarihlerinde Sitges - Barcelona / İspanya"da düzenlendi.
Amerikan Acil Tıp Akademisi (American Academy of Emergency Medicine - AAEM), Avrupa Acil Tıp Birliği (European Society of Emergency Medicine - EuSEM) ve İspanya Acil Tıp Derneği tarafından düzenlenen bu kongrenin en önemli özelliği, Acil Tıp konusunda dünyada gerçekleştirilen en büyük organizasyon olmasıdır. Akdeniz Kongresi, ABD, Uzak Doğu, Orta Doğu ve Avrupa Acil Tıbbının biraraya geldiği tek dünya organizasyonudur.
Türkiye Acil Tıp Derneği (TATD), bu kongrenin ana sponsoru olmuştur ve kongre kitabında da destekleyen kurumlar arsında en başta yer verilmiştir. Türkiye"den destekleyen tek kurum olması da çok önemlidir.

Düzenleme Komitesinde tüm dünyadan toplam 17 kişi yeraldı ve bunlardan biri de TATD Genel Başkanı oldu. Bilimsel Komitede bulunan toplam 36 kişiden biri de TATD Genel Sekreteri Dr. Gürkan Ersoy oldu. Ayrıca, Danışma Kurulu"nda da Akdeniz Üniversitesi Acil Tıp Anabilim Dalından Dr. Cem Oktay ve Dr. Oktay Eray yeraldı.


İkinci Akdeniz Kongresi"nde Türkiye
1. 2001 yılında Stresa - İtalya"da yapılan Birinci Akdeniz Acil Tıp Kongresine 7 kişinin katıldığı Türkiye"den bu kez Antalya Akdeniz, Adana Çukurova, Ankara Gazi, İzmir Dokuz Eylül, Kayseri Erciyes, Gaziantep, Ankara Hacettepe, Denizli Pamukkale, Eskişehir Osman Gazi Üniversitelerinden, Ankara ve İstanbul"daki iki özel hastaneden, İzmir Alsancak Devlet Hastanesi ve İzmir Kara Hastanesinden 30"u aşkın doktor katıldı.

2. Ben, Türkiye"de Acil Tıp; Dr. Gürkan Ersoy, Türkiye"de Acil Tıp Uzmanlık Eğitimlerinin gelişimi; Dr. Cem Oktay, Türkiye"de Acil Tıp Uzmanlığı ve Board Sınavları; Dr. Sedat Yanturalı, Acil Tıp Dergileri konularında konuşma yaptı.
3. Türkiye"den gönderilen çalışmaların 29"u oral sunum olarak kongrede aktarıldı. Çalışmaların kalitesi oldukça yüksekti.
4. TATD, Üçüncü Akdeniz Acil Tıp Kongresi"ni Türkiye"de düzenlemek üzere bir yıl önce resmi başvuruda bulundu. Kongrenin ilk gününden itibaren Türkiye"nin adaylığı konuşuldu ve katılan birçok kişi bu konuda Türkiye"yi destekleyen mesajlar verdi.

5. Acil Tıbbın tüm dünyadaki gelişmesi değerlendirildiğinde, Türkiye"nin geçen 6-7 yıllık süre zarfında sağladığı başarı ve geldiği nokta tüm dünya ülkelerine örnek olmaktadır. Dr. James Holliman, Dr. Mark Davis, Dr. Jeff Smith gibi uluslararası acil tıp alanında uzman olan kişilerin bu konuda Türkiye"yi, Türkiye Acil Tıbbını ve TATD"yi örnek gösteren sözleri çok anlamlıydı.

6. Türkiye, acil tıp alanında dünyada saygın bir yere sahip olduğunu gösterdi. Genç, motive, iyi İngilizce konuşan, prezetabl ve başarılı bir ekip ile Sitges"de tüm Acil Tıp Dünyasına örnek olduğumuzu söylemeliyim.
7. Kongre"de T.C.Sağlık Bakanlığı"ndan hiçbir yetkilinin bulunmaması düşündürücüdür.
8. Kongrenin son günü, HARVARD Üniversitesi Tıp Fakültesi Uluslararası Acil Tıp Bölüm Başkanı Dr. Mark Davis tarafından İsrail ve Filistinli Doktorların buluştuğu toplantıya Türkiye ekibi de davet edildi. Bu tarihi toplantı, dünya barışı için çok önemli bir buluşmaydı. Politikacıların savaşmayı tercih ettiği topraklarda İsrailli ve Filistinli doktorların hastalarına yardım etmek için birbirlerine nasıl yardım ettiklerini duymak, anlatılan güzel öyküleri dinlemek, barış için acil tıpçıların attığı adımlara tanıklık etmek çok önemliydi. Toplantı sırasında ben de söz alarak bu barış girişimine TATD olarak her türlü desteği sağlamaya hazır olduğumuzu bildirdim.

Yorum yazmak için tıklayınız

Bu sayfalarda yer alan okur yorumları kişilerin kendi görüşleridir. Yazılanlardan Medimagazin veya medimagazin.com.tr sorumlu tutulamaz.

Bu konuya yorum yazılmamıştır.
SON HABERLER
#MedimagazinHİT (HAFTALIK)
#MedimagazinHİT (AYLIK)
ETKİNLİKLER
Tarih Etkinlik Kategori Yer
20/09-20/09 7. Geriatri Günleri GERİATRİ İZMİ
19/09-22/09 14. Ulusal Genç Yaşam ve 4.Klinik Romatoloji Kongresi ROMATOLOJİ KIBR
19/09-22/09 16. Ege Romatoloji Günleri ROMATOLOJİ İZMİ
19/09-22/09 16. Metabolik Sendrom Sempozyumu BESLENME... MUĞL
20/09-22/09 5. Klinik Embriyoloji Derneği Kongresi HİSTOLOJİ... İZMİ
21/09-24/09 Dünya Gastroenteroloji Kongresi 2019 GASTROENT... İSTA
25/09-27/09 4. Ulusal Çocuk Genetik Kongresi ÇOCUK... ANKA