YAZARLAR

Tüm Yazarlar

Küresel Isınma ve İnsan Sağlığı Uz. Dr. Ülkümen RODOPLU

Avrupa Acil Tıp Derneği II. Başkanı

Uz. Dr. Ülkümen RODOPLU

13.10.2008, Pazartesi

Tüm Yazıları
15 – 18 Haziran 2008 tarihleri arasinda Kanada’nın Toronto kentinde düzenlenen XIV. Dünya Afet Yönetimi Kongresi’nin ana teması “Küresel Isınma” olarak belirlenmişti. Türkiye’den bu kongreye katılan tek kişi olarak bugüne kadar deprem, sel, yangınlar, terörist saldırılar, kasırga gibi konuların tartışıldığına tanık olmuştum. Oysa, bu kongrede ilk kez, küresel ısınma ön plana çıkmıştı.

Kapanış konuşmasını yapan Kanada Sağlık Bakanı küresel ısınmanın, bugüne kadar dünyamızın yaşadığı en ciddi “afet” olduğunu ve insan sağlığını ciddi anlamda etkilemeye başladığını ifade etti.

Küresel ısınmanın yarattığı ilk fark, iklimdeki hızlı değişimdir. Bu değişime insan vücudunun uyum sağlaması zor olmaktadır. Bazı hastalar ve belli yaş grubundaki insanlar çok daha fazla etkilenmektedir: 65 yaş üstü insanlar, 0-14 yaş arası çocuklar, şişmanlar, kalp ve damar hastaları, bazı kalp ve dolaşım ilaçları kullananlar, sıvı kaybına yol açan hastalığı olanlar. İshal, kusma gibi sıvı kaybına neden olan rahatsızlıklar küresel ısınmayla birlikte daha da önem kazanacaktır. Sıvı kayıpları tedavi edilmediğinde ölüme kadar gidebilen ciddi sağlık sorunları ortaya çıkabilir.

Küresel ısınma nedeniyle oluşabilecek sıcak hava dalgası, sel, kasırga, yangınlar, kuraklık ve bunların sebep olacağı hastalıklar yüzünden milyonlarca insan ölebilir. Yine aynı nedenle dünyadaki pek çok canlı türü yok olabilir. Bitki örtüsü azalabilir, yok olabilir. Dünyanın büyük bölümü çöl olabilir.

World Wild Life Fund - Dünya Doğal Yaşam Birliği – tarafından geçtiğimiz aylarda yapılan açıklamaya göre küresel ısınma nedeniyle kolera, dank humması ve sıtma gibi hastalıklarda ciddi artışlar – salgınlar başlamıştır.

Harvard Tıp Fakültesi Sağlık ve Küresel Çevre Merkezi Direktörü Dr. Paul Epstein, küresel ısınmanın daha şimdiden etkisini göstermeye başladığını ve tüm dünyada kolera, sıtma gibi hastalıkların görülme sıklığının arttığına dair ipuçlarının görüldüğünü bildirdi.

Buradaki en ciddi sorun, gündüz saatlerinde hava sıcaklığının artması yanında, akşam saatlerindeki ısının yüksek seyretmesidir. Akşam ve gece saatlerinde ısı artışının fazla olması, hastalık taşıyan insektlerin dengesiz artışına ve çoğalmasına neden olmaktadır. Bu nedenle Dank humması adı verilen hastalık, Arjantin, Avustralya ve Asya’daki birçok ülkede artış göstermektedir.

Keneler tarafından taşınan ‘Nairovirüs’ isimli bir virüs tarafından ortaya çıkan Kırım-Kongo Kanamalı Ateşi hastalığında da yine küresel ısınma nedeniyle artış görülmektedir. Türkiye’de bu hastalık nedeniyle son iki ayda elliye yakın insan yaşamını yitirmiştir.

Her iki hastalık artışında küresel ısınmanın yılan, kuş, yarasa, baykuş gibi insektleri yiyerek, dengede tutan canlıları olumsuz etkilemesiyle de rol oynadığı düşünülmektedir. Kürsel ısınma nedeniyle tatlı su kaynakları azalma tehlikesiyle karşı karşıyadır. Bu durum geniş çaplı enfeksiyonların ortaya çıkmasına neden olacaktır. Daha şimdiden Ankara ve İstanbul başta olmak üzere birçok il ve ilçede su kesintileri başlamıştır. Bu da salgın hastalık riskini artırmaktadır.

Sürekli sıcak hava, seller, fırtınalar gibi hava olayları, psikolojik rahatsızlıkların artışına da yol açabilir.
Üretimdeki bölgesel azalmalar sonucu, açlık ve yetersiz beslenmeye bağlı sağlık sorunları görülebilir.
Bazı bölgelerde şiddetli kuraklığın ardından görülen aşırı miktardaki yağışlar, virüs mutasyonlarının oluşmasına, buna bağlı olarak da sıtma gibi hastalıkların yayılmasına neden olabilir.

Küresel ısınma ile birlikte orman yangınlarında belirgin bir artış ortaya çıkmıştır. Bu da beraberinde hava kirliliği sorununu getirmektedir. Böylece, solunum hastalıklarında, göz hastalıklarında ve kalp damar sistemi olgularında artışlara yol açmaktadır.
Son söz:
Küresel ısınma olgusu sadece ülkemizi değil aynı zamanda tüm dünyayı etkileyen bir durumdur. Başta Üniversiteler ve hastaneler olmak üzere tüm sağlık kurumlarının bu önemli olguya önem vermesi gerekmektedir.
Yorum yazmak için tıklayınız

Bu sayfalarda yer alan okur yorumları kişilerin kendi görüşleridir. Yazılanlardan Medimagazin veya medimagazin.com.tr sorumlu tutulamaz.

Bu konuya yorum yazılmamıştır.
SON HABERLER
#MedimagazinHİT (HAFTALIK)
#MedimagazinHİT (AYLIK)
ETKİNLİKLER
Tarih Etkinlik Kategori Yer
20/09-20/09 7. Geriatri Günleri GERİATRİ İZMİ
19/09-22/09 14. Ulusal Genç Yaşam ve 4.Klinik Romatoloji Kongresi ROMATOLOJİ KIBR
19/09-22/09 16. Ege Romatoloji Günleri ROMATOLOJİ İZMİ
19/09-22/09 16. Metabolik Sendrom Sempozyumu BESLENME... MUĞL
20/09-22/09 5. Klinik Embriyoloji Derneği Kongresi HİSTOLOJİ... İZMİ
21/09-24/09 Dünya Gastroenteroloji Kongresi 2019 GASTROENT... İSTA
25/09-27/09 4. Ulusal Çocuk Genetik Kongresi ÇOCUK... ANKA