YAZARLAR

Tüm Yazarlar

Marmara Depreminin üzerinden dört yıl geçti Uz. Dr. Ülkümen RODOPLU

Avrupa Acil Tıp Derneği II. Başkanı

Uz. Dr. Ülkümen RODOPLU

08.09.2003, Pazartesi

Tüm Yazıları
Dört yıl içinde bu konuda ülkemizde birçok gelişme oldu. Olumlu bazı çalışmaların yanında, hala hiçbir değişikliğin ve ilerlemenin olmadığı alanlar da var.

Bu konular arasından, Acil Tıp Hizmetleri ile ilgili olanlara değinmek istiyorum:
1- Afet sonrası ilkyardım konusunda yeterli gelişme sağlanamadı. Deprem sonrasında herkesin kendi kişisel eylem planı olması gerektiğini biliyorsunuz. Ancak, toplumda kaç kişinin bu konuda hazırlık yaptığını düşünüyorsunuz? Kaç kişinin deprem çantası var? Kaçımız deprem sonrası "toplanma yerlerini" biliyoruz?

" - Herkesin kendi afet eylem planı olması gerekir".

İster evinizde, işyerinizde veya okulda olun, isterse yolda ya da aracınızın içinde olun, yaşadığınız ve bulunduğunuz ortamlarda deprem ya da bir başka afet anında ne yapacağınızı, nereye saklanıp, nereye kaçacağınızı önceden düşünün. Eğer eviniz ve evinizin bulunduğu zemin sağlamsa, o zaman evinizin içinde kalabilirsiniz. Ancak başınızı, yüzünüzü korumalısınız. Ancak eviniz ve zemin sağlam değilse, bu binanın kuvvetli bir depremde yıkılma olasılığı varsa, eylem planınızı yaparken ya binayı terketmek ya da bina içinde çamaşır makinesi, çelik kasa, mutfak tezgahı gibi dayanıklı eşyaların önüne sığınmak sizi kurtarabilir. Bu konuda tek ve net bir doğru yoktur. Herkesin kendi eylem planını hazırlaması ve bunun da belli aralıklarla uygulamasını yapması gerekmektedir.

2- Hastane Afet Planları -HAP: Bu konuda da ne yazık ki ülke olarak gerekli çalışmaları tamamlayamadık. 4 yıl içinde tüm TR'de afete hazırlık konusunda çalışma başlatmış olan sadece ve sadece birkaç hastane var. Tatbikat yapmış olan tek bir hastane anımsamıyorum.
Hastanelerin afetlere hazır olması için belli bir disiplin ve standart halinde plan yapılması ve afet olmadan önce bu planı gözden geçirerek tüm personeline aktarması ve öğretmesi gerekir. Hastane afet planı hazırlandıktan sonra bu plan ile ilgili, tüm hastane çalışanlarının katıldığı, yılda en az iki uygulamalı, iki de masabaşı tatbikatı yapılmalıdır.

Türkiye Acil Tıp Derneği, 25 Eylül 2000 tarihinden sonra sırasıyla Bursa, Edirne, Ankara, İzmir, Aydın, Denizli, Antalya, İstanbul, Gaziantep, Balıkesir, Kayseri, İzmit ve Muğla'da Hastane Afet Planı - HAP eğitimleri (Toplam 13 Şehir, 26 Eğitim Konferansı ve 1440 kişi) düzenlemiştir. Toplam 1440 kişinin katıldığı bu eğitim ve tatbikatlarda amacımız tüm hastanelerimizin afetlere hazır hale gelmesidir. Farklı illerde, 100' den fazla hastaneden gelen hekim, hemşire, paramedik, idareci, memur, mühendis, sekreter, güvenlik görevlisi, şöför, sivil savunma uzmanı, kısacası hastanede görev alan her meslek temsilcisi yer almıştır.
3- Hastanelerin fiziksel yapıları çok yetersiz. İstanbul ve İzmir'deki hastanelerin %72'sinin elden geçirilmesi gerektiği, birbaşka deyişle binaların yeterli ve dayanıklı olmadığı resmi çalışmalar sonucunda açıklandı. Biz hekim, hemşire ve paramedikler deprem sonrası yıkılmaya veya dökülmeye hazır binalarda çalışmak istemiyoruz.

4- Afet ve afete hazırlık konusunda çalışmalar yapan hemen her kurum bunu kendi sosyal konumlarını ve önceliklerini düşünerek yapıyor. Bütünlük ve ulusal bir çalışma sözkonusu değil. Her kurum sadece kendi gözlüğü ile olaya bakıyor. Bu da afete hazırlık alanında çok para ve zaman harcanmasına rağmen gerekli ilerlemenin sağlanmasına engel oluyor. Çözüm: Koordinasyonu sağlayacak bir yapılanma gereklidir. Türkiye' de afet ve deprem alanında yapılacak her çalışma bu kurum tarafından koordine edilmelidir.

5- Resmi kurumlar afet ve deprem hazırlığı konularında yaptıklarını halkla paylaşmıyor. Büyük paralar harcanarak yapılan çalışmalardan halkın haberi yok. Yapılan tüm çalışmaların halkla paylaşılması gerekir.

Yorum yazmak için tıklayınız

Bu sayfalarda yer alan okur yorumları kişilerin kendi görüşleridir. Yazılanlardan Medimagazin veya medimagazin.com.tr sorumlu tutulamaz.

Bu konuya yorum yazılmamıştır.
SON HABERLER
#MedimagazinHİT (HAFTALIK)
#MedimagazinHİT (AYLIK)
ETKİNLİKLER
Tarih Etkinlik Kategori Yer
20/09-20/09 7. Geriatri Günleri GERİATRİ İZMİ
19/09-22/09 14. Ulusal Genç Yaşam ve 4.Klinik Romatoloji Kongresi ROMATOLOJİ KIBR
19/09-22/09 16. Ege Romatoloji Günleri ROMATOLOJİ İZMİ
19/09-22/09 16. Metabolik Sendrom Sempozyumu BESLENME... MUĞL
20/09-22/09 5. Klinik Embriyoloji Derneği Kongresi HİSTOLOJİ... İZMİ
21/09-24/09 Dünya Gastroenteroloji Kongresi 2019 GASTROENT... İSTA
25/09-27/09 4. Ulusal Çocuk Genetik Kongresi ÇOCUK... ANKA