YAZARLAR

Tüm Yazarlar

Mayınlar ve Terör Uz. Dr. Ülkümen RODOPLU

Avrupa Acil Tıp Derneği II. Başkanı

Uz. Dr. Ülkümen RODOPLU

03.12.2007, Pazartesi

Tüm Yazıları
15. Dünya Afet ve Acil Tıp Kongresi, bu yıl 3-16 Mayıs 2007 tarihleri arasında Amsterdam’da düzenlendi.
Dünya Afet ve Acil Tıp Birliği - World Association for Disaster and Emergency Medicine tarafından düzenlenen bu kongrenin bilimsel programında dikkatimi çeken “Mayın Çalışma Grubu” toplantısına katıldım.
Konuşmacı, bu çalışma grubunun başkanıydı.
Sunumuna şu sözlerle başladı: “Şükürler olsun ki yaşadığımız Avrupa Kıtası, mayınlardan tamamen temizlenmiş durumdadır.” Bu sırada sahnede bulunan perdede Avrupa haritası vardı ve Türkiye sınırları içerisinde mayınların bulunduğunu gösteren sarı renkli mantar şekilleri bulunmaktaydı. Yerimden kalkarak, haritada ve söylenen bilgilerde yanlışlık olduğunu söyledim. Kıta Avrupa’dan söz ediyorsak buna Türkiye’nin de dahil edilmesi gerektiğini vurguladım.
Konuşmacı, ülkemizin Ortadoğu’da yer aldığını iddia etse de benim uyarım ile Türkiye’nin bir Avrupa ülkesi olduğunu kabul etti.
Sunumun bir başka yerinde mayınların tamamen yasaklanması gerektiğini ve Birleşmiş Milletlerin, mayınların temizlenmesi için harcadığı çabaların yeterli olmadığını ilave etti.
Yine dayanamadım ve sordum: “Peki bu mayınları Dünya’da hangi ülkeler üretiyor?”
Yanıt, çok açıktı. Ülkeler belliydi: “…”
Mayınlar, dünyada Türkiye’den başka onlarca bölgede daha bulunmaktadır. Toprağın altına yerleştirilen bu silahların tamamen kaldırılması ve yok edilmesi için yıllardır süren çalışmalar ne yazık ki sonuç verememiştir.
Mayın, tüm dünyada lanetlenen ve yasaklanan bir silahken, bir yandan da üretiminin ve dağıtımının gerçekleşmesi çok şaşırtıcıdır.
Üreten ve dağıtan ülkelerle, buna karşı çıkan ve yasaklanması için girişimlerde bulunan örgütlerin yer aldığı ülkeler aynıdır.
Mayın, sadece düşman güçlere değil aynı zamanda o bölgede yaşayan sivil halka da zarar vermektedir. Zaten, mayının toprağın altına döşenmesinden sonra o bölgede yaşayan insanların bundan etkilenmemesi düşünülemez.
Birçok Avrupa ülkesinde önemli bir gerçek daha atlanmaktadır. Bizim terörist olarak gördüğümüzü birçokları, özgürlük savaşçısı olarak nitelendirmektedir. Mayın ile özgürlük mücadelesi olmaz. Bu, terördür.
Mayın Çalışma Grubu lideri konuşmasını bana bakarak, şu sözlerle tamamladı: “Dünyada hiçbir savaş mayınlar ve buna benzer tuzaklarla kazanılmadı.”
Yorum yazmak için tıklayınız

Bu sayfalarda yer alan okur yorumları kişilerin kendi görüşleridir. Yazılanlardan Medimagazin veya medimagazin.com.tr sorumlu tutulamaz.

Bu konuya yorum yazılmamıştır.
SON HABERLER
#MedimagazinHİT (HAFTALIK)
#MedimagazinHİT (AYLIK)
ETKİNLİKLER
Tarih Etkinlik Kategori Yer
20/09-20/09 7. Geriatri Günleri GERİATRİ İZMİ
19/09-22/09 14. Ulusal Genç Yaşam ve 4.Klinik Romatoloji Kongresi ROMATOLOJİ KIBR
19/09-22/09 16. Ege Romatoloji Günleri ROMATOLOJİ İZMİ
19/09-22/09 16. Metabolik Sendrom Sempozyumu BESLENME... MUĞL
20/09-22/09 5. Klinik Embriyoloji Derneği Kongresi HİSTOLOJİ... İZMİ
21/09-24/09 Dünya Gastroenteroloji Kongresi 2019 GASTROENT... İSTA
25/09-27/09 4. Ulusal Çocuk Genetik Kongresi ÇOCUK... ANKA