YAZARLAR

Tüm Yazarlar

PARAMEDİKLER Uz. Dr. Ülkümen RODOPLU

Avrupa Acil Tıp Derneği II. Başkanı

Uz. Dr. Ülkümen RODOPLU

16.02.2004, Pazartesi

Tüm Yazıları
Paramedik, acil bakımın hastane dışında profesyonel seviyede verilmesini sağlayan kişidir. Bu kişi standart ve üniversite düzeyinde bir eğitim aldıktan sonra diploma almış olmalıdır. Ülkemizde Ambulans ve Acil Bakım Teknikerliği Programı, ÖSS sayısal puanıyla öğrenci almaktadır ve eğitim-öğretim süresi 2 yıldır.

Paramediklerin (Ambulans ve Acil Bakım Teknikeri) görevi, acil bakımın hastane dışında profesyonel seviyede verilmesini sağlamaktır. Bu bakım acil olayla başlar, hastanın hastaneye taşınması sırasında devam eder ve tıbbi olanaklara sahip bir yere nakledildikten sonra biter. Kaza yerinde ya da acil hastalığın ortaya çıktığı alanda, öncelikle hastanın problemini tanıyıp, durumunu değerlendirir ve uygun bakımı sunar. Gerektiğinde kanamanın durdurulması, suni solunum ve kalp masajının başlatılması gibi yaşam kurtarıcı işlemleri yapar. Bunları yaparken kendisinin ve hastanın emniyetini korumak gerektiğini bilir. Paramedikler, hasta bakımının yanı sıra, araç sürücülüğünden de sorumludurlar.

Tüm girişler önceden tanımlanmış tedavi protokolleri dahilinde yapılmaktadır. Gelişmiş ülkelerde uygulanan olağan hizmetlerde, bir vardiyada iki ambulans teknikerinden oluşan ekip, hastane öncesi acil sağlık hizmetini sürdürmede yeterli olmaktadır.
Eğitim programlarında, mesleki olarak acil hasta bakımı, ambulans servisi eğitimi, acil yardım ve kurtarma çalışmaları ana başlıklı derslerde; tıbbi terminoloji, alanda hastanın fiziksel muayenesi, değerlendirilmesi, doğum, entübasyon, acil ilaç uygulamaları, çocuk acilleri, farmakoloji, olgu çalışmaları verilmektedir. Bu derslerin yanı sıra anatomi, fizyoloji, davranış bilimleri, fizyopatoloji dersleri de verilmektedir.

Türkiye'de ilk kez 1993 yılında, Dokuz Eylül Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Namık Çevik ve Program Başkanı Prof. Dr. Necla Çevik'in çabalarıyla başlatılan programda, Öğretim Görevlisi Semra Çelikli Kanada'da konuyla ilgili eğitim aldı. Hemen ardından aynı Üniversite'de eğitim başlatıldı. 1995 yılında ilk 12 paramedik mezun oldu. Bugün, toplam 13 Üniversitede (11 devlet, 1 özel - Kadir Has, 1 askeri - GATA) 950 mezun, 400 öğrenci (2004 ocak itibariyle) bulunmaktadır.
1995 yılında kurulan ve sekiz yıl süreyle Genel Başkanlığını yaptığım Türkiye Acil Tıp Derneği'nin (www.atd.org.tr) tüm etkinliklerinde büyük bir başarı ile çalışan paramediklerin, ülkemiz acil tıbbına büyük katkıları olacağına inanmaktayım. Kendilerine güvenim sonsuzdur.

13 Aralık 2003 tarihinde Sağlık Bakanlığı'nın açtığı sözleşmeli kadro ile 500 paramedik ülkemizin birçok yerinde 112 ambulanslarda kadro buldu. 14 ocak 2004 itibariyle de sözleşme imzalayarak çalışma programları belirlenmeye başladı. Bugün, paramediklerin kadroları ne yazık ki, asıl gereksinim duyulan ve mesleki becerilerini gösterebilecekleri büyük kentlerde değil, taşradaki 112 ambulans istasyonlarında bulunmaktadır.
Ambulanslar, acil tıp sisteminin en önemli parçalarıdır. Acil hastalarımızın ve yaralıların hastaneye taşınması mutlaka ambulansla yapılmalıdır.
Her hangi bir aracın arka koltuğunda ya da kamyonetin kasasında yaralı ya da hasta taşınmaz. Bu taşıma sırasında da mutlaka profesyoneller tarafından ilk müdahaleler ve tıbbi bakım başlatılmalıdır. İşte bu girişimleri yapabilecek bilgi birikimine sahip kişiler, paramediklerdir.

Yorum yazmak için tıklayınız

Bu sayfalarda yer alan okur yorumları kişilerin kendi görüşleridir. Yazılanlardan Medimagazin veya medimagazin.com.tr sorumlu tutulamaz.

Bu konuya yorum yazılmamıştır.
SON HABERLER
#MedimagazinHİT (HAFTALIK)
#MedimagazinHİT (AYLIK)