YAZARLAR

Tüm Yazarlar

Profesör Göz Göre Göre Öldü Uz. Dr. Ülkümen RODOPLU

Avrupa Acil Tıp Derneği II. Başkanı

Uz. Dr. Ülkümen RODOPLU

20.09.2010, Pazartesi

Tüm Yazıları

Geçtiğimiz günlerde sabah erken saatlerde İstanbul Bostancı’da bisiklete binen matematik profesörü Salih Necdet Malikoğlu, dengesini kaybederek yere yuvarlandı. Kafasını beton zemine çarptı. Çarpma sonucunda yaralandı. Sağlık ekibi kaza yerine gelerek yaralı Malikoğlu’na ilk müdahaleyi yaptı. Ağır yaralı vaziyette hastaneye götürülse de yapılan tedaviye rağmen hayatını kaybetti.

 

Çevrede toplanan kişilerden biri olan ve olaya başından sonuna kadar tanık olan Mehmet Tarhan adlı vatandaş şöyle dedi: “- Tam 45 dakika ne polis geldi ne de ambulans. Adam göz göre göre can verdi.”

 

Yukarıda yaşanan ve ölümle sonuçlanan olay ülkemizde sıradan ve hemen hepimizin başına gelebilecek “olağan” bir kazadır. Oysa gelişmiş bir ülkede böyle bir olay “olağan” değildir. Sıradan olarak kabul edilemez.

 

Neden mi ?

Gelin nedenlerine bakalım:

Böyle bir kazanın yaşanma olasılığı gelişmiş ülkelerde çok düşüktür. Dünyada birçok ülkede bisiklete binerken kast takılması zorunlu olmuştur.  Can güvenliğinin sağlanması için kask takılması çok önemlidir.

 

Bostancı gibi gelişmiş bir bölgede bulunan sahil yolu hergün yüzlerce insanın yürüyüş yaptığı, koştuğu, bisiklete bindiği, spor yaptığı  bir alandır. İstanbul Büyük Şehir Belediyesi tarafından çevre düzenlemesi yapılan ve hemen her yerde “İBB” işaretleriyle vatandaşın adeta gözüne sokularak, “Bunu ben yaptım” denilen bu alanda, böyle bir kazadan sonra ilk yardımın zamanında yapılamaması çok düşündürücüdür. 

 

Çevrede toplanan insanlardan hiçbirinin “ilk yardım” uygulayamaması acıdır. İlk yardım eğitimleri ülkemizde artık, paralı olmuştur. Kızılay bile bu eğitimleri  parayla vermektedir. Dolayısıyla ilk yardım yaygınlaşmamıştır.

Bu ve buna benzer alanlarda çok sayıda insan spor yapmaktadır. Özellikle sıcak ve nemli günlerde birçok kişi kalp ve damar acil olguları ile karşılaşabilir. Kalp krizi, yüksek tansiyon, ani felç, inme gibi acil olgular bu alanlarda sıkça görülebilmektedir. Dolayısıyla burada acil müdahale yapılabilecek alt yapının kurulması gerekmektedir.

 

Acil hastalık ve yaralanmalardan sonra yapılan ilk yardımın ardından profesyonel müdahalenin hızla yapılması gerekmektedir. Bu da 112 Ambulans’ın görevidir. 45 dakika süreyle 112 Ambulans beklenmesi çok acı ve şaşırtıcıdır.

 

Ambulansların gecikmesinin birçok nedeni vardır: Aranmamış olabilir. Trafik yoğunluğu nedeniyle yetişememiş olabilir. Ambulans istasyonu sayısı yetersiz olabilir. Her ne olursa olsun tüm bunlarda sorumluluk yine de sisteme aittir. İstanbul’un trafiğinin sıkışık olduğu ve ambulansların hareket etmesinin zor olduğu neredeyse 10 senedir konuşulmaktadır. Bugüne kadar buna çözüm bulunamamış olmasını açıklayacak hiçbir gerekçe yoktur. Bu sıkışık ve yoğun trafikte bile acil yardımın yetiştirilebileceği birçok yöntem vardır ve bunun yapılamamış olması büyük bir ayıptır.

 

Profesör belki de kurtarılamayacaktı. Belki yine ölecekti. Yine de sistemin tüm olanaklarını kullanması ve elden gelenin sonuna kadar yapılması gerekirdi. Çağdaş ve gelişmiş bir ülkeden beklenen budur.

Yorum yazmak için tıklayınız

Bu sayfalarda yer alan okur yorumları kişilerin kendi görüşleridir. Yazılanlardan Medimagazin veya medimagazin.com.tr sorumlu tutulamaz.

Bu konuya yorum yazılmamıştır.
SON HABERLER
#MedimagazinHİT (HAFTALIK)
#MedimagazinHİT (AYLIK)
ETKİNLİKLER
Tarih Etkinlik Kategori Yer
28/10-31/10 6. Ulusal Bağırsak Mikrobiyotası ve Probiyotik Kongresi ENDOKRİNO... ANTA
28/10-01/11 5. Ulusal Klinik Mikrobiyoloji Kongresi MİKROBİYO... İZMİ
31/10-02/11 Türkiye Maternal Fetal Tıp Derneği Ultrasonografi Kursu KADIN... İSTA
30/10-03/11 63. Türkiye Milli Pediatri Kongresi PEDİATRİ KIBR
23/11-23/11 TMFTP Tıbbi Uygulamalar ve Hukuk Kongresi TIP... ANKA
21/11-24/11 15. Türkiye Acil Tıp Kongresi ACİL TIP ANTA
26/11-30/11 3. Uluslarası – 21. Ulusal Halk Sağlığı Kongresi HALK SAĞLIĞI ANTA