YAZARLAR

Tüm Yazarlar

Rallye Revjviz, Dünya Ambulans Rallisi Uz. Dr. Ülkümen RODOPLU

Avrupa Acil Tıp Derneği II. Başkanı

Uz. Dr. Ülkümen RODOPLU

28.06.2004, Pazartesi

Tüm Yazıları
"- İnsan yaşamı çok değerlidir. O'nu kaybetmeyi göze alamazsınız."
Bu sözler, Dünya Ambulans Rallisi'nin kurucusu ve başkanı olan Dr. Jiri Stana'ya aittir. 28-30 Mayıs 2004 tarihlerinde Çek Cumhuriyeti'nde düzenlenen VIII. Dünya Ambulans Rallisi'nin açılış konuşması işte bu iki cümleyle başladı.
Jesenik, Çek Cumhuriyeti'nin kuzey doğusunda, Polonya sınırında bulunan, 10.000 nüfuslu bir kasaba. Rejviz adlı sıra dağların eteğinde bulunmaktadır. Ralli de adını işte bu dağlardan almaktadır.
Dr. Jiri Stana ve arkadaşları, 1997 yılında Jesenik Ambulans Servisinin yirminci kuruluş yıldönümünü farklı bir etkinlikle kutlamak ister. Ambulanslarda çalışan görevliler üçer kişiden oluşan takımlar kurar. Her takım bir doktor, bir paramedik ve bir de sürücüden oluşur. Önceden belirlenmiş senaryolara bağlı kalarak, aralarında yarışırlar.
Bu, bir sürat yarışı değildir. Siren çalmadan, çevreyi rahatsız etmeden yapılan bir bilgi ve beceri yarışmasıdır. Sadece, yaralı ve hastalara yapılan müdahalelere puanlar verilir.
Yarışma, Jesenik bölgesinde yaklaşık 50 kilometre karelik bir alanda geçer. Sekiz farklı noktada önceden belirlenmiş hastalık senaryolarına uygun olarak rol yapan kişiler bulunmaktadır. Rol alan bu kişiler, ambulans görevlilerinin aile bireyleridir. Amaç, doğru müdahale etmek ve olabildiğince çok puan toplamaktır.

Ekiplerin yaptığı doğru girişimler puan alırken, hatalara da ceza puanı verilmektedir.
Her istasyonda bir de hakem heyeti bulunmaktadır.
1997 yılında küçük bir orman kasabasında başlayan bu yarışma, bir sonraki yıl 18 takımın katıldığı uluslararası bir Ralli'ye dönüşür.
Her yıl Mayıs ayının son Cumartesi ve Pazar günü yapılan bu Ralli'nin Danışma Kuruluna geçtiğimiz yıl seçilmiştim.
Ralli'ye bu yıl, toplam 14 ülkeden 58 takım katıldı.
Ben de iki gün boyunca yarışları, Avrupa Acil Tıp Birliği II. Başkanı sıfatımla izledim. Acil Tıp alanında dünyanın en önemli etkinliklerinden birine tanık oldum.
Bu yıl birinciliği Avusturya Kızıl Haç Ambulans ekibi kazandı. Avusturya ekibinde bir doktor, iki de paramedik bulunmaktaydı. Avusturya takımı gibi hekim ve paramediklerden oluşan takımların daha başarılı olduğunu gözledim.
30 Mayıs Pazar günü yapılan ödül töreninden sonra, yarışmaya katılan ambulanslar geçit töreni için 3 km uzunluğuna ulaşan konvoy oluşturdu. Jesenik halkı, bu gösteriyi büyük bir sevinç ile izledi. Binlerce insan, ambulans hizmetlerine ve ambulans görevlilerine duydukları güveni sergilemek için toplanmıştı.
Küçük bir kasabada başlayıp, uluslararası dev bir Ralliye dönüşen bu yarışmanın tek eksiği, Türk ekibinin bulunmamasıydı.
Tanıştığım herkese söz verdim: "-Seneye biz de varız."

Yorum yazmak için tıklayınız

Bu sayfalarda yer alan okur yorumları kişilerin kendi görüşleridir. Yazılanlardan Medimagazin veya medimagazin.com.tr sorumlu tutulamaz.

Bu konuya yorum yazılmamıştır.
SON HABERLER
#MedimagazinHİT (HAFTALIK)
#MedimagazinHİT (AYLIK)