YAZARLAR

Tüm Yazarlar

Uluslararası Afet Tıbbı ve Acil Yönetimi Kongresi’nin ardından Uz. Dr. Ülkümen RODOPLU

Avrupa Acil Tıp Derneği II. Başkanı

Uz. Dr. Ülkümen RODOPLU

05.12.2005, Pazartesi

Tüm Yazıları
Yale Üniversitesi tarafından düzenlenen Uluslararası Afet Tıbbı ve Acil Yönetimi Kongresi -International Congress on Disaster Medicine and Emergency Management- 12-13 Eylül 2005 tarihlerinde ABD’nin New Haven kentinde düzenlendi. Yale Üniversitesi tarafından düzenlenen, Dünya Sağlık Örgütü, Dünya Afet ve Acil Tıp Birliği tarafından desteklenen Kongreye ben de “İstanbul Terörist Saldırıları ve Acil Sağlık Hizmetleri” başlıklı sunum yapmak üzere davet edildim. Ayrıca, oturum başkanlığı ve kongre sonrasında düzenlenen BDLS & ADLS -Temel Afet Yaşam Desteği ve İleri Afet Yaşam Desteği- kurslarında eğitimci olarak görev aldım.

Kongrede toplam 45 davetli konuşmacı vardı. Katılımcı sayısı 420 idi ve katılanlar hekim, hemşire, paramedik, hastane afet yöneticileri ve hastanelerin afet planlarında görev alan sağlık personeliydi.

Kongre’nin amaçlarına göz atalım:
Afetlerde sağlık hizmetleri, hastane öncesi acil sağlık hizmetleri, acil servis yönetimi, hastanelerin afetlere hazırlanması ve afet epidemiyolojisi konularında uluslararası ve ulusal deneyimleri tartışmak. Bilgi ve deneyimlerin paylaşılarak uluslararası işbirliği yollarının geliştirilmesi.

Kongre’nin konu başlıkları:
ABD’den ve ülke dışından davet edilen toplam 45 konuşmacı aşağıdaki konu başlıklarını tartıştı:
• Terörist saldırılardan alınan dersler.
• Yaşanan doğal afetlerden alınan dersler.
• Genel Afet Yönetimi.
• Hastane Afet Planları.
• Afet Tıbbında klinik olgular.
• Afetler ve Halk Sağlığı uygulamaları.
• Afet Tıbbı eğitim programları.

Bazı konuşmacılar:
Dr. Marvin Birnbaum – Dünya Afet ve Acil Tıp Birliği Başkanı
Dr. Joxel Garcia – Dünya Sağlık Örgütü Temsilcisi
Dr. Frederick Burkle – Asya – Pasifik Biyolojik Güvenlik ve Afet Araştırma Merkezi Başkanı
Dr. Herman Delooz – Avrupa Afet Tıbbı Master Programı Başkanı Dr. Jeffrey Arnold – Yale Üniversitesi Afetlere ve Acil Durumlara Hazırlık Merkezi Tıbbi Direktörü
Dr. P.K. Carlton – ABD Homeland Security Direktörü
Dr. Eric Noji - ABD, Beyaz Saray, Center for Disease Control Temsilcisi

Kongrenin ardından akılda kalanlar:
İki gün boyunca toplam 45 panel ve sunum gerçekleşti. Bunlar arasında en çarpıcı olanlar, 11 Eylül 2001 deki New York - İkiz Kuleler terörist saldırıları ve 15-20 Kasım 2003 tarihlerinde İstanbul’da yaşanan terörist saldırılarla ilgili sunumlardı. Ayrıca, Madrid ve Londra bombalamalarının etkileri, sonuçları ve acil sağlık hizmetleri ile ilgili bilgiler büyük ilgi topladı.

İran’ın Bam kentinde yaşanan depremin hemen ardından havaalanına ilk inen uçağın -İran dahil olmak üzere- Türkiye’den giden ve aralarında uzman hekimlerin de bulunduğu yardım ekibini taşıdığını öğrendim. Enkaz altında kalan ve böbrek yetmezliği gelişen hastalara ilk ciddi müdahaleyi bu ekip yapmış. Deprem ve terörist saldırılar konusunda yapılan tüm sunumlarda Marmara Depremi ve İstanbul’daki terörist saldırılardan örnekler verildiğine tanık oldum. Bunun en önemli nedeni ise, her iki konuda da yapılmış olan ve yabancı bilimsel dergilerde yayınlanan çok sayıda yayının olmasıdır. Bu konu ülkemizin bilimsel alanda ciddi bir prestij kazanmasını sağlamaktadır.

Kongreye damgasını vuran asıl olay, Katrina Kasırgası oldu. Her oturumda, her panelde bu konu konuşuldu. ABD gibi en gelişmiş ekonomiye sahip ülkelerde bile afetlerle baş edebilme konusunda sorunlar olabileceği görüldü.

Son söz:
Dünyamız her yeni güne bir afet haberiyle başlıyor. Sadece depremler, sel ve su baskınları, kasırgalar, tsunami gibi doğal afetler değil terörist saldırılar, trafik kazaları, uçak kazaları, yangınlar ve savaşlar gibi insan eliyle gerçekleştirilen afetler de insan sağlığını tehdit ediyor.

Afetlerle baş edebilmenin temel şartı, afetlerin devam edeceğini ve her hangi bir zamanda ortaya çıkabileceğini kabul etmektir.
Yorum yazmak için tıklayınız

Bu sayfalarda yer alan okur yorumları kişilerin kendi görüşleridir. Yazılanlardan Medimagazin veya medimagazin.com.tr sorumlu tutulamaz.

Bu konuya yorum yazılmamıştır.
SON HABERLER
#MedimagazinHİT (HAFTALIK)
#MedimagazinHİT (AYLIK)