KLİNİKLER
Abant İzzet Baysal Üniversitesi Tıp Fakültesi Enfeksiyon Hastalıkları Ana Bilim Dalı
MİKROBİO. VE ENFEK. HAST.
11 Kasım 2012, Pazar

Kliniklerimizi tanıttığımız sayfamızın bu haftaki konuğu, Abant İzzet Baysal Üniversitesi Tıp Fakültesi Enfeksiyon Hastalıkları Ana Bilim Dalı Başkanı Prof. Dr. Fatma Sırmatel

 

 

Ana Bilim Dalınızın tarihçesini anlatır mısınız?

2004 yılında Dr. Oğuz Karabay tarafından kurulmuştur. Poliklinikler ve diğer kliniklerle ortak yataklı servisi kullanan Ana Bilim Dalımız, 2012 yılında kendine ait olan 13 yataklı bölümü ile hizmete devam etmektedir.

 

Ana Bilim Dalınız bünyesinde kaç yıldır asistan eğitimi veriliyor?

Ana Bilim Dalımız  kurulduğu tarihten itibaren asistan eğitimi verilmektedir.

 

Akademik kadronuz kaç kişiden oluşuyor?

İki profesör, bir yardımcı doçent ve iki asistanımız vardır.

 

Yardımcı personel durumunuz nedir?

Diğer kliniklere de hizmet veren iki hemşiremiz ve bir personelimiz bulunmaktadır.

 

Eğitim programınız nedir?

Uzmanlık derneklerimizin tespit ettiği çerçevede şekillendirdiğimiz beş yıllık bir eğitim programımız vardır.  Yeni başlayan asistan ilk bir yıl klinikte, daha sonra konsültasyonlarda, poliklinikte görevlendirilmektedir. Bir yıl genel dâhiliye, iki ay göğüs ve bir ay pediatri rotasyonumuz var.  Hastanemiz merkez laboratuvarında her tür tetkik yapıldığı için asistanlarımızı beş yıllık eğitim programında belli zaman aralıklarında görevlendirmeyi düşünüyoruz. Kliniğimizin henüz bir laboratuvarı yoktur. Haftada bir gün literatür, üç gün asistan dersi, bir gün olgu tartışması, ayda bir de seminer yapılmaktadır.  Poliklinik ve klinik konsültasyonlar görevli öğretim üyesi eşliğinde gerçekleştirilmektedir.  Asistanlarımız hastane enfeksiyonları, lumbar ponksiyon ve karaciğer biyopsisi gibi konuları uygulamalı olarak görmektedir.  Her asistan mezun olacağı zaman makale yazmayı, poster hazırlamayı, bir mikrobiyoloji laboratuvarını idare edebilmeyi, klinik bilgisi ile mikrobiyolojik değerlendirmeyi birleştirerek hasta/hastalık hakkında karar verebilmeyi öğrenmiş olarak uzmanlığını almaktadır.  Her asistan beş yıllık eğitim döneminde bölgesel, ulusal kongre ve bilimsel toplantılara katılma konusunda desteklenmekte, yüreklendirilmekte ve görevlendirilmektedir.

 

Kaç yatağınız var ve doluluk oranınız nedir?

Servisimiz Temmuz 2012 tarihinde hizmete açılmıştır.  Toplam 13 yatağımız bulunmaktadır.  Çoğu zaman da, yatan hasta sayısı bu sayının üzerine çıkmaktadır. Genelde diğer servislerden ödünç yatak almaktayız.  Kliniğimizin yatakları uzun bayram günleri dışında yüzde 100-200 oranında doludur.

 

Yıllık poliklinik sayınız ortalama kaçtır?

Yıllık ortalama 3 bin 500-4 bin poliklinik sayımız, 500 yatan hasta ve 500 konsültasyon istemi olan bir kliniğe sahibiz.  Günde ortalama 20-40 hasta bakan ana bilim dalımızın kronik hepatit izlem polikliniği bulunmaktadır.

Nöbet düzenlemelerinizi nasıl yapıyorsunuz?  İlk yıl bir asistan ortalama kaç nöbet tutuyor?

Asistanlarımız kliniğin durumuna göre nöbetlerini ayarlamakta ve kendi aralarında paylaşmaktadırlar. İlk yıl bir asistan her ay altı yedi nöbet tutmaktadır.  İleriki yıllarda Kliniğimize diğer ana bilim dallarından rotasyon asistanları geldikçe bu sayı gittikçe azalacaktır. 

 

Asistan eğitiminde kullanılan çekirdek eğitim müfredatınız var mı?

Evet.  Çekirdek eğitim programımız uzmanlık derneklerimizin ve Avrupa Birliğinin tespit ettiği program dâhilinde hazırlanmıştır. 

 

Rotasyon uygulamalarınızı nasıl yapıyorsunuz?

Genel dâhiliyenin bir yıl, göğüs hastalıklarının iki, çocuk kliniğinin ise bir ay rotasyon süreleri bulunmaktadır.  Duruma göre asistanlarımız mikrobiyoloji laboratuvarı ve dış merkezlerde görevlendirilmektedir.

 

Son bir yıldaki yurt içi ve yurt dışı yayın sayınız kaçtır?

Toplam üç öğretim üyesinin son bir yılda yurt dışı sekiz, yurt içi de 10’a yakın yayını vardır.

 

Kongrelere katılabiliyor musunuz?

Fırsat ve Şnans buldukça asistanlarımız ve öğretim üyelerimiz kongrelere katılmaktadır.

 

Aranıza yeni katılacak asistanlara vermek istediğiniz bir mesaj var mı?

Özveri, fedakârlık, saygı ve sevgi ortamının hâkim olduğu Ana Bilim Dalımızda genç ve araştırmacı asistanlar tercihimizdir.  Aramıza katılacak arkadaşlarımızın güvene dayalı, karşılıklı doğru iletişim bilincinde ve bilimsel kişiliğin yanı sıra sosyal ve etik bir anlayışta olmaları temennimizdir.

 

 

Ana Bilim Dalında görev yapan akademisyen, hekim ve asistanların isim ve unvanları

Prof. Dr.Fatma Sırmatel

 

Prof. Dr.Hayrettin Akdeniz

 

Yrd. Doç.Dr.Abdulkadir Küçükbayrak

 

Ast. Dr.Bilge Aydemir

 

Ast. Dr. Öznur Güneş Çetin

Yorum yazmak için tıklayınız

Bu sayfalarda yer alan okur yorumları kişilerin kendi görüşleridir. Yazılanlardan Medimagazin veya medimagazin.com.tr sorumlu tutulamaz.

Bu konuya yorum yazılmamıştır.
SON HABERLER
#MedimagazinHİT (HAFTALIK)
#MedimagazinHİT (AYLIK)
ETKİNLİKLER
TarihEtkinlikKategoriYer