KLİNİKLER
Abant İzzet Baysal Üniversitesi Tıp Fakültesi Tıbbi Farmakoloji Ana Bilim Dalı
FARMAKOLOJİ
15 Nisan 2012, Pazar

Kliniklerimizi tanıttığımız sayfamızın bu haftaki konuğu, Abant İzzet Baysal Üniversitesi Tıp Fakültesi Tıbbi Farmakoloji Ana Bilim Dalı Başkanı Prof. Dr. Akçahan Gepdiremen

 

Ana Bilim Dalınızın tarihçesini anlatır mısınız?

Ana Bilim Dalımız, 2007 yılında tarafımdan açılmıştır. Bu tarihten önce Düzce Tıp Fakültesi, Abant İzzet Baysal Üniversitesinin bünyesinde bulunduğundan dolayı, öğretim üyeleri buradan görevlendirme ile ders anlatmakta idi. Düzce Üniversitesinin kurulmasından sonra, şahsıma teklif edilen bu görevi, hem öğrencilerini hem de altyapısını çok beğendiğim için kabul ettim. Daha sonra, 2009 yılı Şubat ayında bir  doçent arkadaşımız bünyemize katıldı. 2011 yılında ise bir yardımcı doçent kadrosu ilan ederek, akademik kadromuzun sayısını  3’e yükselttik.

 

Ana Bilim Dalınız bünyesinde kaç yıldır asistan eğitimi veriliyor?

Ana Bilim Dalımızda yaklaşık 4 yıldır asistan eğitimi veriyoruz.

 

Akademik kadronuz kaç kişiden oluşuyor?

Akademik kadromuz bir profesör, bir doçent, bir yardımcı doçent ve 2 TUS asistanı olmak üzere toplam 5 kişiden oluşuyor.

 

Yardımcı personel durumunuz nedir?

Bir  yüksek lisans öğrencisi ve bir  laboratuvar teknisyenimiz var.

 

Eğitim programınız nedir?

Tıp fakültesi 3’üncü sınıf öğrencilerine tıbbi farmakoloji dersleri, 5’inci sınıf öğrencilerine klinik farmakoloji stajı içerisinde 15 gün “akılcı ilaç kullanımı” programı uyguluyoruz.

Ayrıca, fizik tedavi ve rehabilitasyon 3’üncü sınıf öğrencilerine bir sömestr tıbbi farmakoloji eğitimi verilmektedir. Bunların yanı sıra yüksek lisans programımız ve TUS öğrenci eğitim programımız da devam etmektedir.

 

Kaç yatağınız var ve doluluk oranınız nedir?

Bölümümüzün özelliğinden dolayı Ana Bilim Dalımız bünyesinde yataklı hizmet verilmemekte olduğundan, kullanmakta olduğumuz yatağımız bulunmamaktadır.

 

Yıllık poliklinik sayınız ortalama kaçtır?

Farmakogenetik laboratuvarımız Doğu Marmara Kalkınma Ajansı (MARKA)’nın destekleri ile yeni açılmış olup, şu anda yıllık bir tahminde bulunmak zor. Bu laboratuvarda kişilerin genetik profillerine göre farklılık gösteren ilaç metabolizmalarını ve ideal dozlarını tedavi öncesinde belirleyip, hekimlere güvenlik marjları dar ilaçların güvenli kullanımı için yol göstermeye çalışıyoruz. Bu konuda zorluk yaşayan hekimlerimizi de bizlerle iletişim kurmaya davet ediyorum.

 

Nöbet düzenlemelerinizi nasıl yapıyorsunuz?  İlk yıl bir asistan ortalama kaç nöbet tutuyor?

Asistanlarımız kendi birimimizde nöbet olmamasına rağmen, ilk 2 yıl ayda bir kez olmak üzere hastanemizin acil servisinde nöbet tutmaktadır.

 

Asistan eğitiminde kullanılan çekirdek eğitim müfredatınız var mı?

Türk Farmakoloji Derneğinin hazırladığı ve birimlere önerdiği çekirdek eğitim programını uyguluyoruz. Ancak uzmanlık öğrencileri bölümümüze başladıkları andan itibaren birçok moleküler laboratuvar araştırma tekniğinin yanı sıra, izole organ çalışmalarını, DNA izolasyon robotu ve mikroarray sistemini de içeren farmakogenetik ekipmanlarını aktif olarak kullanmaya başlamaktadırlar.

 

Rotasyon uygulamalarınızı nasıl yapıyorsunuz?

Anestezi ve Reanimasyon Ana Bilim Dalı asistanları tıbbi farmakolojide 4 ay rotasyona gitmektedir.

Bizim asistanlarımız ise bir ay nükleer tıp ve bir ay da tıbbi genetik rotasyonuna tabi tutulmaktadır.

Son bir yıldaki yurt içi ve yurt dışı yayın sayınız kaçtır?

Yılda yaklaşık 2-3 yurt dışı ve 2-3 yurt içi yayın yapıyoruz. Yeni tamamlanan moleküler laboratuvar altyapımız sayesinde bu rakamların çok daha yükseleceğini ümit ediyoruz.

 

Kongrelere katılabiliyor musunuz?

Genellikle akademisyen arkadaşlar her yıl bir yurt dışı, bir de yurt içi kongreye katılım sağlıyorlar. İki yılda bir yapılan ulusal farmakoloji kongrelerine de tam kadro katılmaya çalışıyoruz.

Asistan arkadaşları istedikleri kadar başka şehirlere eğitime, toplantılara ve “workshop”lara gönderiyoruz. Kendilerini geliştirmeleri konusunda önlerinde hiçbir engel bulunmamaktadır.

 

Aranıza yeni katılacak asistanlara vermek istediğiniz bir mesaj var mı?

Sağlık Bakanlığı son TUS sınavlarında bizlere çok fazla kadro verilmemesi yönünde inisiyatif kullanmaktadır. Umarım bu konudaki tutumları kısa sürede değişir ve bizler de çok ihtiyacımız olan yeni asistanlarımıza kavuşuruz. Tıbbi farmakoloji branşını seçecek asistan adaylarına, öncelikle yabancı dil konusunda hazır hale gelmelerini öneriyorum. Moleküler araştırmaların bilimin vitesini yükselttiği günümüzde, biz gençlerden, onların bizlerden beklediğinin fazlasını bekliyoruz. Yaratıcı, hayal gücü yüksek ve inatçı arkadaşların her branşta olduğundan daha fazla, bizim branşımızda başarı şansları yüksektir.

 

Teşekkürler.

 

 

Anabilim Dalında görev yapan akademisyen, hekim  ve asistanlar

 

Ana Bilim Dalı Başkanı:          

Prof. Dr. Akçahan Gepdiremen

Doç. Dr. Özge Uzun

Yrd. Doç. Dr. Zeynep Güneş Özinal

Arş. Gör. Recep Bayram

Arş. Gör. Muhsine Zeynep Çulcu

Yük. Lisans Öğr. Bio.: Ali Uçbek

 

 

Lab. Tek. Nilgün Beytekin - Prof. Dr. Akçahan Gepdiremen - Yrd. Doç. Dr. Z. Güneş Özünal

Yorum yazmak için tıklayınız

Bu sayfalarda yer alan okur yorumları kişilerin kendi görüşleridir. Yazılanlardan Medimagazin veya medimagazin.com.tr sorumlu tutulamaz.

Bu konuya yorum yazılmamıştır.
SON HABERLER
#MedimagazinHİT (HAFTALIK)
#MedimagazinHİT (AYLIK)
ETKİNLİKLER
TarihEtkinlikKategoriYer