KLİNİKLER
Adnan Menderes Üniversitesi Tıp Fakültesi Anesteziyoloji ve Reanimasyon Ana Bilim Dalı
ANES. VE REANİMASYON
21 Mayıs 2012, Pazartesi

Ana bilim dallarımızı tanıttığımız sayfamızın bu haftaki konuğu, Adnan Menderes Üniversitesi Tıp Fakültesi Anesteziyoloji ve Reanimasyon Ana Bilim Dalı Başkanı Prof. Dr. Osman Nuri Aydın

 

Ana Bilim Dalınızın tarihçesini anlatır mısınız?

Ana Bilim Dalımız, üniversitemizin kuruluşu ile birlikte 1992 yılında resmen kurulmuştur. Kuruluş çalışmaları, Yrd. Doç. Dr. Feyza Ünal tarafından yapılmış ve 1995 yılında  faaliyete geçmiştir. Kliniğimizde ilk anestezi 1996 yılında uygulanmıştır. Ben, 1996 yılında ikinci öğretim üyesi olarak Ana Bilim Dalımıza katıldım. 1997 yılında Yrd. Doç. Dr. Bakiye Uğur, 2000 yılında Prof. Dr. Ayşe Gürel, Doç. Dr. Feray Gürsoy, Yrd. Doç. Dr. Nil Kaan Kurt ve İbrahim Kurt’un katılımı ile öğretim üyesi sayımız yeterli duruma gelmişti. İlk anda 2 ameliyat odası ile şehir hastanesinde faaliyetlerimizi sürdürdük. Daha sonra 5 ameliyathanede hizmet verdik. Yoğun bakımımız 1997 yılında açıldı. Algoloji (Ağrı) hizmetleri 1998 yılından beri verilmektedir. Aralık 2003 tarihinde Türkiye’de 18. Algoloji Bilim Dalı bünyemizde kuruldu. Ana Bilim Dalımız yeni ve modern mevcut hastanemizin kurulması ile 2010 Mart ayında yeni binasına taşındı. Şu an birinde algolojik girişimsel işlemlerin yapıldığı 14 ameliyat odası ile hizmet vermekteyiz. On yataklı üçüncü basamak, 8 yataklı ikinci basamak yoğun bakım hizmeti sunulmaktadır.

 

Ana Bilim Dalınız bünyesinde kaç yıldır asistan eğitimi veriliyor?

İlk asistanımız 1996 yılında TUS ile gelmiştir. Yani 16 yıldır asistan eğitimi vermekteyiz.

 

Akademik kadronuz kaç kişiden oluşuyor?

Akademik kadromuz  4 prof., 3 doç. ve bir yrd. doç. olmak üzere 8  öğretim üyesinden oluşmaktadır, 14 de asistanımız bulunmaktadır.

 

Yardımcı personel durumunuz nedir?

Ameliyathanede 12 anestezi teknikeri çalışmaktadır. Algoloji servisinde bir hemşire, bir personel, üçüncü basamak yoğun bakımda 10 hemşire, 7 personel hizmet vermektedir.

 

Eğitim programınız nedir?

Eğitim programını yıllık yapmaktayız. Yazın temmuz ve ağustos ayları hariç, her cuma günü öğleden sonra yarım gün genel yoğun bakımlar ve algoloji viziti ve eğitim programına ayrılmaktadır. Bu programda; asistanların hazırladığı seminerler, öğretim üyelerinin anlattığı dersler, olgu sunumları, makale tartışması, firmaların ilaçlarını ve ürünlerini tanıtımları yapılmaktadır.

 

Kaç yatağınız var ve doluluk oranınız nedir?

On sekiz yoğun bakım yatağı ve 6  algoloji servis yatağımız vardır. Yoğun bakımlarda doluluk oranı yüzde 100’e yakındır. Algoloji servisinde, personel yetersizliğinden dolayı hafta sonu hasta yatırılamamaktadır. Burada da hafta içi doluluk oranı yüzde100’e yakındır.

 

Yıllık poliklinik sayınız ortalama kaçtır?

Cerrahiye alınacak istisnasız her hasta, Anestezi Polikliniğinde bakılmaktadır. Anesteziyoloji ve Reanimasyon Ana Bilim Dalı olarak 2011 yılında 12 bin hastaya anestezi hizmeti sunduk. Bu sayı kadar da anestezi polikliniği yaptığımız düşünülebilir. Algoloji Polikliniğinde 2011 yılında 2 bin 800 hasta bakılmıştır. Bunların yaklaşık bin  kadarı yeni hastadır. 2012 yılı ilk üç ayında Algoloji Polikliniğinde 833 hastaya poliklinik hizmeti verilmiştir. Ana Bilim Dalımız Algoloji Bilim Dalı tarafından, 2011 yılı içerisinde 500 hasta servise yatırılarak, ameliyathanede skopi eşliğinde girişimsel ağrı tedavisi yapılmıştır. Poliklinik şartlarında yapılan girişim sayısı da 500 dolayındadır. 2012 yılı ilk üç ayında ise 175 hasta yatırılarak, 250 girişimsel ağrı tedavisi uygulanmıştır.

 

Nöbet düzenlemelerinizi nasıl yapıyorsunuz?  İlk yıl bir asistan ortalama kaç nöbet

tutuyor?

Yeni gelen asistanlar üç ay gün aşırı nöbet tutmaktadır. Daha sonraki dönemde kıdemlerine göre nöbet sayıları değişmektedir. Ayda ortalama 5-10 arasında nöbet tutmaktadırlar.

 

Asistan eğitiminde kullanılan çekirdek eğitim müfredatınız var mı?

Asistan eğitiminde Çekirdek Eğitim Programı (ÇEP) yetersiz kaldığından, kendi eğitim programımızı oluşturduk. Yılda ortalama 30 seminer yapmaktayız. Asistanların isteklerine göre de öğretim üyeleri seminer vermektedir. Anesteziyoloji konuları yüzde 60, yoğun bakım konuları yüzde 20 ve algoloji konuları da yüzde 20 ağırlıkta işlenmektedir.

 

Rotasyon uygulamalarınızı nasıl yapıyorsunuz?

Zorunlu olan ana bilim dalları rotasyonlarının yanı sıra, diğer ana bilim dallarının rotasyonlarını da asistan yetersizliği olduğundan mümkün olduğunca yaptırıyoruz. 

Ana bilim dalı içi rotasyonlarını da belli program dâhilinde yapmaktayız. Asistanların takip edeceği rotasyon yerleri ve süreleri Ana Bilim Dalımız eğitim programında bellidir. Yoğun bakımlara ilk yıl içinde, 3. ve 4. yıllarda olmak üzere en az 2 kez 3-4 aylık sürelerle, algoloji kliniğine ise 3. ve 4. yıllarda en az 3 aylık rotasyon yapılmaktadır. Çocuk cerrahisi, kardiyak cerrahi, göğüs cerrahisi, beyin cerrahisi anestezisi gibi özelliği olan anestezi uygulamaları belli program dâhilinde yapılmaktadır.

 

Son bir yıldaki yurt içi ve yurt dışı yayın sayınız kaçtır?

Ana Bilim Dalımızda son bir yıl içerisinde 4 yurt dışı, 15 yurt içi makale ile 4 yurt dışı, 6 yurt içi bildiri faaliyetinde bulunulmuştur.

 

Kongrelere katılabiliyor musunuz?

Kongrelere son yıllarda ekonomik zorluklar nedeniyle katılmakta zorluk çekmekteyiz. Kongrelerde görevli olan öğretim üyeleri sorunsuz katılmakta, diğer öğretim üyelerinin katılımında firmaların desteklerini azaltmasından dolayı sorunlar yaşanmaktadır. Meslek derneklerimizin son yıllarda yetersiz olsa da asistan katılımı için destekleri olmasa, asistan katılımları neredeyse hiç olmayacaktır. Her asistanın asistanlık süresince en az birer defa TARK, Yoğun Bakım ve Ağrı kongrelerine katılmaları için gayret sarf ediyoruz.

 

Aranıza yeni katılacak asistanlara vermek istediğiniz bir mesaj var mı?

Anestezi ve reanimasyon ihtisasının hem ekonomik hem de bilimsel olarak hekimleri tatmin ettiği, anesteziyoloji ihtisasının giderek kendine daha fazla yer bulduğu görülmektedir.

Adnan Menderes Üniversitesi Tıp Fakültesi Anesteziyoloji ve Reanimasyon Ana Bilim Dalı olarak, standartların üstünde ve yeterli asistan eğitimi verdiğimize inanmaktayım. Bunu eğitim alıp giden asistanların geri bildirimlerinden daha iyi anlamaktayız.

 

Teşekkürler.

 

 

Ana Bilim Dalında görev yapan akademisyen, hekim ve asistanların isim ve unvanları

 

Öğretim Üyeleri:

Prof. Dr. Osman Nuri Aydın (Ana Bilim Dalı Başkanı, Algoloji Bilim Dalı Başkanı)

Prof. Dr. Feray Gürsoy

Prof. Dr. İbrahim Kurt (Yoğun Bakım Sorumlusu)

Prof. Dr. Nil Kaan

Doç. Dr. Bakiye Uğur (Başhekim Yrd.)
Doç. Dr. Selda Şen
Doç. Dr. Mustafa Oğurlu (Başhekim)

Yrd. Doç. Dr. Sinem Sarı Ak

 

Asistanlar:
Arş. Gör. Dr. Aslı Aksu Ceylan
Arş. Gör. Dr. Deniz Aydın

Arş. Gör. Dr. Murat Bakış

Arş. Gör. Dr. Gülsüm Atik

Arş. Gör. Dr. Volkan Kıvrak

Arş. Gör. Dr. Bilge Banu Taşdemir

Arş. Gör. Dr. İsmail Ur

Arş. Gör. Dr. Özgür Erden

Arş. Gör. Dr. Hansa Yaşar

Arş. Gör. Dr. Demet Yüksel yıldırım

Arş. Gör. Dr. Ayhan Öznur Cillimoğlu

Arş. Gör. Dr. Ali Rıza Kağnıcı

Arş. Gör. Dr. Cihan Atasayar

Arş. Gör. Dr. Ufuk Efe

Yorum yazmak için tıklayınız

Bu sayfalarda yer alan okur yorumları kişilerin kendi görüşleridir. Yazılanlardan Medimagazin veya medimagazin.com.tr sorumlu tutulamaz.

Bu konuya yorum yazılmamıştır.
SON HABERLER
#MedimagazinHİT (HAFTALIK)
#MedimagazinHİT (AYLIK)
ETKİNLİKLER
TarihEtkinlikKategoriYer