KLİNİKLER
Afyon Kocatepe Üniversitesi Tıp Fakültesi Genel Cerrahi Anabilim Dalı
GENEL CERRAHİ
19 Nisan 2021, Pazartesi
Kliniklerimizi tanıttığımız sayfamızın bu haftaki konuğu, Afyon Kocatepe Üniversitesi Tıp Fakültesi Genel Cerrahi Anabilim Dalı Başkanı
Prof. Dr. Yüksel Arıkan

Mete Generaloğlu/Ankara


Kliniğinizin tarihçesini anlatır mısınız?
Afyon Kocatepe Üniversitesi Tıp Fakültesi 1998 yılında kuruldu,18/10/1999 tarihinde poliklinik faaliyetlerine başladı. 2000 yılı Ocak ayında iki ameliyathane ve 30 yataklı servis ile hasta kabulüne başlandı. Bu tarihte 1 doçent, 1 yrd. doç. görev yapmakta idi. Ağustos 2001 yılında 4 ameliyathane ve 50 yataklı üniteye geçildi. İlk asistanlar göreve başladı. 2006 yılında 425 yataklı, 5 yoğun bakım, 8 ameliyathaneye ulaşıldı. Halen 1 profesör, 3 doçent, 4 öğretim üyesi, 4‘ü genel cerrahi asistanı, 2’si Rotasyon asistanı olmak üzere 6 asistanımız ile görev yapmaktayız. 26 yataklı (2 suit oda, 12 çift yataklı oda) bir servis ve 5 yataklı yoğun bakım ünitesi mevcuttur. İki poliklinik odamız, bir cerrahi endoskopi ünitemiz ve Ameliyathane içerisinde bir ERCP ünitemiz var. Yıllık 1500 ameliyat, 1500-2000 civarında endoskopi yapmaktayız.

Biriminizde kaç yıldır asistan eğitimi veriliyor?
Kliniğimizde 2001 yılından bu yana asistan eğitimi veriliyor. Bugüne kadar 5 asistanımız uzman oldu.

Akademik kadronuz kaç kişiden oluşuyor?
Akademik kadromuz 2profesör ve 4 doçent olmak üzere toplam 6 kişiden oluşmaktadır.
Yardımcı personel durumunuz nedir?
Otuz bir yataklı servisimiz 3 vardiyalı sistemle dönmekte, iki poliklinik, 2. endoskopi ünitesi normal mesai saati içinde hizmet vermekte. Bir ameliyat salonumuzda her gün ameliyat yapmaktayız. Aciller için 24 saat ameliyat yapmaktayız. Bu hizmetleri sağlayacak yardımcı personelimiz mevcut.

Eğitim programınız nedir?
Yoğun bir eğitim programı uyguluyoruz. Sabah başasistan eşliğinde nöbetçi ekip tüm hastaların vizitini yapar, saat 08’de günün ameliyatları sorumlu öğretim üyesi eşliğinde başlar. 08.30’da diğer hastalar öğretim üyeleri tarafından dolaşılır. Her hafta salı günü 09’da tüm hastalar ana bilim dalı başkanı ve öğretim üyeleri tarafından beraberce dolaşılır. Poliklinik saat 08.30’da hasta muayenesine başlar. Endoskopi ünitesi cuma günleri dışında 09’dan itibaren vaka almaya başlar. Akşam ameliyatlar bittikten sonra öğretim üyeleri hastalarını dolaşır, ayrıca başasistan tarafından tüm hastaları kapsayan akşam viziti yapılır. Cuma günleri ERCP ve duodenoskopi işlemleri ameliyathanede yapılır. Her hafta cuma günü saat 14-16 arası haftalık eğitim toplantısı yapılmaktadır.

Kaç yatağınız var ve doluluk oranınız nedir?
Yoğun bakım ünitesindekilerle beraber toplam 31 yatağımız var. 2008 yılı doluluk oranımız yüzde 85.9’dur.

Yıllık poliklinik sayınız ortalama kaçtır?
Yıllık olarak poliklinik sayımız ortalama olarak 9 bin 500-10 bin civarındadır. 2008 yılı poliklinik sayımız 9 bin 572 olarak gerçekleşmiştir.

Nöbet düzenlemelerinizi nasıl yapıyorsunuz? İlk yıl bir asistan ortalama kaç nöbet tutuyor?
Nöbet düzeni asistan kıdemine göre yapılmaktadır. İlk iki yıl asistanlarımız gün aşırı nöbet tutar. Üçüncü yıl 3 günde bir nöbete geçer. Üçüncü yıl uzmanlık tezine başlar, 4’üncü yıl öğretim üyesi eşliğinde icapçı nöbet sistemine geçer, 5’inci yılda uzman gibi çalışır.

Asistan eğitiminde kullanılan çekirdek eğitim müfredatınız var mı?
Evet var, 25.05.2006 tarihinde Türk Cerrahi Derneği Yeterlilik Kurulunda kabul edilen Genel Cerrahi Uzmanlık Eğitimi Çekirdek Eğitim Programı çerçevesinde asistan eğitimini yapmaktayız.

Rotasyon uygulamalarınızı nasıl yapıyorsunuz?
Genel cerrahi asistanlık eğitimi esnasında, 1 ay kadın hastalıkları ve doğum, 1 ay üroloji, 2 ay ortopedi, 1 ay anestezi, 2 ay patoloji, 2 ay göğüs cerrahisi rotasyon programları uygulanmaktadır.

Son bir yıldaki yurt içi ve yurt dışı yayın sayınız kaçtır?
Son bir yıl içerisinde SCI kapsamında 2008 yılında 6 yurt dışı yayın, 9 yurt içi yayın yapılmıştır. Bununla birlikte 15 civarında uluslararası ve ulusal bildiri ile kongre katılımları gerçekleştirilmiştir.

Kongrelere katılabiliyor musunuz?
Cerrahi kongrelerine düzenli olarak katılıyoruz. Her kongreye kıdemine göre 2 asistan iştirak eder. Hemen her kongreye bildiri ve posterle iştirak etmekteyiz. İki ya da üç öğretim üyesi de kongrelere katılır. Her kongre dönüşü ilk eğitim toplantısını kongreye ilişkin yapmaktayız.

Aranıza yeni katılacak asistanlara vermek istediğiniz bir mesaj var mı?
Cerrahinin fiziki olarak yorucu bir branş olduğunu akıldan çıkarmamalılar. 8-10 saatlik ameliyatları ayakta çıkaramayacak, gün aşırı nöbet tutamayacak hekim arkadaşlarımızın genel cerrahi ihtisasını düşünmemelerini öneririm. Bunları yapabilecek hekim arkadaşlarımız Afyon Kocatepe Üniversitesi Genel Cerrahi Kliniğinde çok iyi genel cerrahi eğitimi alarak yetişeceklerinden emin olarak aramıza gelebilirler.


Teşekkürler.

Kliniğimizde görev yapan akademisyen hekim ve asistanlar:
Anabilim Dalı Başkanı
Prof. Dr. Yüksel Arıkan

Prof. Dr. Osman Nuri Dilek
Doç. Dr. Gökhan Akbulut
Doç. Dr. Coşkun Polat
Doç. Dr. Sezgin Yılmaz

Asistanlar
Dr. Ali Kılınçarslan
Dr. Yavuz Yavaş
Dr. Ziya Taner Özkeçeci
Dr. Hilmi Uyar
Yorum yazmak için tıklayınız

Bu sayfalarda yer alan okur yorumları kişilerin kendi görüşleridir. Yazılanlardan Medimagazin veya medimagazin.com.tr sorumlu tutulamaz.

Bu konuya yorum yazılmamıştır.
SON HABERLER
#MedimagazinHİT (HAFTALIK)
#MedimagazinHİT (AYLIK)
ETKİNLİKLER
TarihEtkinlikKategoriYer