KLİNİKLER
Afyon Kocatepe Üniversitesi Tıp Fakültesi Kadın Hastalıkları ve Doğum Ana Bilim Dalı
KADIN HAST. VE DOĞUM
06 Mayıs 2012, Pazar

Kliniklerimizi tanıttığımız sayfamızın bu haftaki konuğu, Afyon Kocatepe Üniversitesi Tıp Fakültesi Kadın Hastalıkları ve Doğum Ana Bilim Dalı Başkanı Doç. Dr. Mehmet Yılmazer

 

Ana Bilim Dalınızın tarihçesini anlatır mısınız?

Üniversitemiz Kadın Hastalıkları ve Doğum Kliniği, 2000 yılının başında hizmet vermeye başlamıştır. Yeni kurulan çoğu klinikte olduğu gibi, ilk önce bir odada poliklinik hizmeti vermek suretiyle hizmete başlamıştır. Şu anda Osmangazi Üniversitesinde öğretim üyesi olarak görev yapan meslektaşımız Prof. Dr. Mete Tanır kısa bir süre görev yaptıktan sonra Osmangazi Üniversitesindeki görevine dönmüş, Nisan 2000 tarihi itibariyle de şahsım göreve başlamıştır. İlerleyen zamanlarda 2 öğretim üyesi daha aramıza katılarak, verilen hizmetlerin çeşitliliği artırılmaya çalışılmıştır. Ameliyathanemizin açılması ile öncelikle jinekolojik operasyonlara başlanmış, daha sonraki yıllarda da, doğumhane ve yataklı servisimiz açılarak, gebe takibi ve doğum hizmetleri de verilmeye başlanmıştır.

Geçen bu 12 yıllık süre zarfında, özverili çalışmalarımız sayesinde kliniğimiz gerek bilimsel gerek hizmet alanında hızla ilerlemiş ve şu anda jinekoloji, jinekolojik onkoloji ve obstetri konusunda tüm hizmetleri verebilecek duruma gelmiştir. Ayrıca, bu süre zarfında asistan eğitimine de başlanmış ve şu ana kadar 10’a yakın kadın-doğum uzmanı yetiştirilmiştir. Bu meslektaşlarımız şu anda memleketimizin değişik yerlerinde görevlerini başarıyla yürütmektedirler.   

 

Ana Bilim Dalınız bünyesinde kaç yıldır asistan eğitimi veriliyor?

Yaklaşık 10 yıldır asistan eğitimi verilmektedir.

 

Akademik kadronuz kaç kişiden oluşuyor?

Akademik kadromuz 3 doçent, bir yardımcı doçent olmak üzere toplam 4 kişiden oluşmaktadır.

 

Yardımcı personel durumunuz nedir?

Kliniğimizde şu an itibariyle 7 hemşire ve 4  yardımcı personelle hastalarımıza hizmet vermekteyiz.

 

Eğitim programınız nedir?

Haftada bir gün öğleye kadar genel eğitim programı uygulanmakta olup, bu program dâhilinde makale saati, seminer, hasta konseyi, seçilen bazı hastalıklar konusunda tedavi algoritmaları tartışılmaktadır. Her sabah vizit saatinde öğrenciler ve asistanlarla birlikte genel servis viziti yapılmakta, teorik ders ve pratik uygulama programı ile eğitim faaliyetleri sürdürülmektedir.

Ayda bir kez pediatri ana bilim dalı ile birlikte obstetrik istatistik saati ve ayda bir gün de jinekoloji istatistik saati yapılmaktadır. Değişen zamanlarda, kliniğimize başka kliniklerden ya da diğer üniversitelerden konuşmacılar davet edilerek güncel bilimsel konularda değişik kliniklerdeki uygulamalar tartışılmaktadır. 

 

Kaç yatağınız var ve doluluk oranınız nedir?

Hastanemizde kliniğimize ait 21 yatak mevcuttur. Bu sayı genelde yetersiz olup, bazen diğer servislerin yataklarını da kullanmak durumunda kalmaktayız. Doluluk oranımız ise çoğunlukla yüzde 100’e yakındır.

 

Yıllık poliklinik sayınız ortalama kaçtır?

Jinekoloji ve obstetrik dâhil, poliklinik sayımız yıllık ortalama 13-15 bin civarındadır.

 

Nöbet düzenlemelerinizi nasıl yapıyorsunuz?  İlk yıl bir asistan ortalama kaç nöbet

tutuyor?

Asistan sayısı yetersizliği nedeni ile asistanlarımız ilk yıllarda bazen fazla sayıda nöbet tutabilmekte, ancak son yıllarında nöbet sayıları azaltılmakta, daha çok teorik ve pratik eğitim verilmeye çalışılmaktadır Bir asistan, ilk yılında ortalama olarak ayda 10-11 nöbet tutmaktadır.

 

Asistan eğitiminde kullanılan çekirdek eğitim müfredatınız var mı?

Uzmanlık derneklerimizin önerileri doğrultusunda hazırladığımız ve uyguladığımız eğitim programımız mevcuttur.

 

Rotasyon uygulamalarınızı nasıl yapıyorsunuz?

Kliniğimiz asistanları uzmanlık tüzüğü doğrultusunda rotasyonlarını asistanlık süreleri boyunca yapmaktadırlar. Asistanlarımızı mümkün olduğunca rotasyonlarına asistanlıklarının ilerleyen dönemlerinde, kliniğimize uyum sağladıktan sonra göndermeye çalışmaktayız. Bunun nedeni, asistanların diğer kliniklerdeki uygulamaları kendi uzmanlık alanlarında bir miktar tecrübe kazandıktan sonra daha iyi değerlendirebilecekleri düşüncesidir.

 

Son bir yıldaki yurt içi ve yurt dışı yayın sayınız kaçtır?

Kliniğimizin son bir yıl içinde  yayımlanmış ya da basım aşamasında 6 yurt dışı yayını vardır. Ayrıca, yurt içi yayınlar ve kongrelerde sunulmuş çok sayıda poster mevcuttur.

 

Kongrelere katılabiliyor musunuz?

Yurt dışı kongrelere katılımlarımız aşırı maliyet nedeni ile sınırlı, ancak yurt içi kongrelere gerek öğretim üyeleri gerekse asistanlarımızla katılmaktayız. Çalışma programımızın müsaade ettiği oranda,  asistanlarımızın da kongrelere mümkün olduğunca katılmasına destek olmaya çalışmaktayız.

 

Aranıza yeni katılacak asistanlara vermek istediğiniz bir mesaj var mı?

Kliniğimizde oldukça iyi ve tamamen iyi niyete dayalı bir asistan eğitimi vermekteyiz. Hasta çeşitliliğinin oldukça fazla olduğu kliniğimizde asistanlarımız, eğitim süreleri boyunca iyi ilişkiler dâhilinde eğitimlerini en iyi şekilde alabilmektedirler.

 

 

Ana Bilim Dalında görev yapan akademisyen, hekim ve asistanların isim ve unvanları
Öğretim Üyeleri: 
Doç. Dr. Mehmet Yılmazer
Doç. Dr. Gülengül Köken

Doç. Dr. Dağıstan Tolga Arıöz
Yrd. Doç. Dr. Mine Kanat Pektaş

 

Asistanlar:

Dr. Pınar Tipi Akbaş

Dr. Hüseyin Ilgın

Dr. Ufuk Yeşildağer

Dr. Nadire Mert

Dr. Cemile Kurttay

Dr. Ahmet Ürk

Dr. Osman Karaçin

Yorum yazmak için tıklayınız

Bu sayfalarda yer alan okur yorumları kişilerin kendi görüşleridir. Yazılanlardan Medimagazin veya medimagazin.com.tr sorumlu tutulamaz.

Bu konuya yorum yazılmamıştır.
SON HABERLER
#MedimagazinHİT (HAFTALIK)
#MedimagazinHİT (AYLIK)
ETKİNLİKLER
TarihEtkinlikKategoriYer