KLİNİKLER
Afyon Kocatepe Üniversitesi Tıp Fakültesi Radyoloji Ana Bilim Dalı
RADYOLOJİ
09 Aralık 2012, Pazar

Kliniklerimizi tanıttığımız sayfamızın  bu haftaki konuğu, Afyon Kocatepe Üniversitesi Tıp Fakültesi Radyoloji Ana Bilim Dalı Başkanı  Prof. Dr. Alpay Haktanır

 

Ana Bilim Dalınızın tarihçesini anlatır mısınız?

Afyon Kocatepe Üniversitesi Tıp Fakültesi Radyoloji Ana Bilim Dalı, 1999 yılında Tıp Fakültemizin kuruluşunu takiben kurulmuştur. Kurucu Ana Bilim Dalı Başkanı Dr. Aylin Yücel’dir. O tarihten bu yana bölümde çalışan ve çalışmış olan öğretim üyeleri: Doç. Dr. Aylin Yücel, Doç. Dr. Bumin Değirmenci (şu anda Süleyman Demirel Üniversitesinde), Prof. Dr. Murat Acar (şu anda İstanbul Medeniyet Üniversitesinde), Doç. Dr. Ramazan Albayrak (şu anda İstanbul Bağcılar Eğitim ve Araştırma hastanesinde), ben Prof. Dr. Alpay Haktanır, Yrd. Doç. Dr. Nazan Okur, Yrd. Doç. Dr. Emre Kaçar ve Yrd. Doç. Dr. Ebru Ünlü’dür. Kuruluşunda bir konvansiyonel röntgen cihazı, bir ultrasonografi cihazı ile başlayan hizmet zaman içinde zenginleşmiş olup, şu anda kliniğimizde 1.5 Tesla MR, çok kesitli BT, dört adet ultrasonografi (biri üst düzey ve üçü renkli Doppler), mamografi (dijitalize), iki adet dijital röntgen ve iki adet CR cihazı bulunmaktadır. Ayrıca, anjiyografi cihazı kardiyoloji ile birlikte kullanılmaktadır. DSA sistemi ve 128 kesitli BT sistemi ise alım aşamasındadır. 2013 yılı içinde en az iki adet en üst düzey ultrasonografi ile dijital mamografi almayı planlamaktayız. 2009 yılının başından bu yana tüm görüntüleme hizmeti PACS üzerinden yapılmakta olup, film basılmamaktadır. Halen altı adet gelişmiş radyoloji iş istasyonumuz vardır. 

 

Ana Bilim Dalınız bünyesinde kaç yıldır asistan eğitimi veriliyor?

Ana Bilim Dalımızda 10 yıldır asistan eğitimi verilmektedir.

 

Akademik kadronuz kaç kişiden oluşuyor?

Bir profesör, bir doçent, üç yardımcı doçent, bir uzman ve halen altı araştırma görevlimiz vardır.

Yardımcı personel durumunuz nedir?

Yardımcı personelimiz 29 radyoloji teknikeri, altı raportör, dört sekreter ve bir temizlik görevlisinden oluşmaktadır.

 

Eğitim programınız nedir?

Öğretim üyelerimiz altı yılı aşkındır radyolojinin alt disiplinlerinde ayrı çalışmakta olup, asistan rotasyonları da buna göre yapılmaktadır. Uzmanlık eğitimi dört yılda tamamlanmaktadır. Bu dört yıl içinde asistanlarımız ultrasonografi, nöroradyoloji ve baş-boyun radyolojisi, kas-iskelet radyolojisi, abdominal radyoloji, toraks radyolojisi, meme radyolojisi, spinal görüntüleme ve girişimsel radyoloji rotasyonlarını tamamlamaktadırlar. Ayrıca, izin dönemi dışında yıl boyunca her hafta bir öğretim üyesi dersi, bir asistan semineri ve bir makale saati uygulanmaktadır. Eğitimler kendimize ait toplantı salonumuzda gerçekleşmektedir. Ayrıca, nöroradyoloji ve toraks radyolojisi konseyleri gibi multidisipliner toplantılara da azami katılım teşvik edilmektedir. Her yıl en az bir asistanımızın ulusal radyoloji kongresine katılımını sağlıyoruz. Bunun yanında, Antalya’da yapılan kış okuluna iki asistan gönderiyoruz. Bu programlara katılmayan asistanımızın kalmadığını da belirtmek isterim. İstekli asistanlarımız Avrupa Birliği programları ile yurt dışına da gitmektedirler. Bu yıl bir asistanımızı bu yolla Finlandiya’ya gönderdik, gelecek yıl ise Hollanda’ya bir asistan göndereceğiz.

 

Yıllık poliklinik sayınız ortalama kaçtır?

2012 yılı için ortalama sayılarımız, MR: 21 bin; BT: 18 bin; ultrasonografi: 21 bin; mamografi: bin; girişimsel radyoloji: 800; röntgen: 36 bin.

 

Nöbet düzenlemelerinizi nasıl yapıyorsunuz?  İlk yıl bir asistan ortalama kaç nöbet tutuyor?

İlk ve son altı ay asistanlar nöbet tutmuyorlar. Daha sonra modalitelere hâkim oldukça, asistan sayısına bağlı olarak nöbet sayısı ayda en fazla sekiz dokuz, en az ise üç dört olacak şekilde değişiyor.

 

Asistan eğitiminde kullanılan çekirdek eğitim müfredatınız var mı?

Evet. Asistan eğitimimiz her asistanın radyoloji alanında yapılan her işlemi kendi başına yapabilir yeterliliğe gelmesine odaklanmıştır. Bunun için asistanlarımızın her alt birimdeki rotasyon süreleri belirlenmiş olup titizlikle uygulanmaktadır.

 

Rotasyon uygulamalarınızı nasıl yapıyorsunuz?

İki ay nükleer tıp rotasyonumuz vardır. Bunun dışında floroskopi için asistanlarımızı bir veya iki ay süreyle dış merkeze gönderiyoruz.

 

Son bir yıldaki yurt içi ve yurt dışı yayın sayınız kaçtır?

Kliniğimizden son bir yılda sekiz yurt dışı, beş yurt içi yayın çıkmıştır.

 

Kongrelere katılabiliyor musunuz?

Her yıl tüm öğretim üyelerimiz yurt dışı ve yurt içi kongrelere katılmaktadır. Bu kongrelerin önemli bir kısmında konuşmacı, oturum başkanı ve sözlü bildiri sunma şeklinde aktif katılım mevcuttur.

 

Aranıza yeni katılacak asistanlara vermek istediğiniz bir mesaj var mı?

Ana Bilim Dalımızda vizyonumuz eğitim ve araştırma odaklıdır. Bu nedenle bir yandan eğitim kadromuzu güçlendirirken bir yandan da rutin hizmetlerin aksamaması için uzmanlarımızı uygulamaya dâhil etmekteyiz. Bölümümüze yakın zamanda eklenecek cihazlarla hem en ileri ve en güncel işlemler yapılabilecek hem de yeni araştırma imkânları elde edilecektir. Özellikle belirtmek isterim ki, Afyon Kocatepe Üniversitesi Tıp Fakültesi Radyoloji Ana Bilim Dalında asistanlarımızı öncelikle bir radyoloji uzmanı değil, radyolojik ve bilimsel nosyonu olan birer akademisyen adayı olarak yetiştirme çabasındayız. Bunun için asistanlarımızın kongre katılımlarını teşvik ediyor, bildiri ve makale yazımı konusunda destek veriyoruz.

 

 

 

Ana Bilim Dalında görev yapan akademisyen, hekim ve asistanların isim ve unvanları

 

Prof. Dr.Alpay Haktanır

 

Doç. Dr. Aylin Yücel

 

Yrd. Doç.Dr. Nazan Okur

Yrd. Doç. Dr. Emre Kaçar

Yrd. Doç.Dr. Ebru Ünlü

 

Uzm. Dr.Fatih Ata Doğan

 

Arş. Gör. Dr.Mehmet Ali Gedik

Arş. Gör. Dr.Şükrü Şahin

Arş. Gör. Dr.Nurcan Zengin

Arş. Gör. Dr.Mehmet Ali Gültekin

Arş. Gör. Dr.Hüseyin Uçar

Arş. Gör. Dr.Ahmet Katırağ

Yorum yazmak için tıklayınız

Bu sayfalarda yer alan okur yorumları kişilerin kendi görüşleridir. Yazılanlardan Medimagazin veya medimagazin.com.tr sorumlu tutulamaz.

Bu konuya yorum yazılmamıştır.
SON HABERLER
#MedimagazinHİT (HAFTALIK)
#MedimagazinHİT (AYLIK)
ETKİNLİKLER
TarihEtkinlikKategoriYer