KLİNİKLER
Akdeniz Üniversitesi Tıp Fakültesi Histoloji ve Embriyoloji Anabilim Dalı
HİSTOLOJİ VE EMB.
14 Nisan 2021, Çarşamba
Kliniklerimiz köşesinin bu haftaki konuğu Akdeniz Üniversitesi Tıp Fakültesi Histoloji ve Embriyoloji Anabilim Dalı Başkanı Prof. Dr. Ramazan Demir.


Anabilim dalınızın tarihçesini anlatır mısınız?
Ankara Üniversitesi Tıp Fakültesi, 1975 yılında 15 öğretim üyesini Antalya Tıp Fakültesi bünyesinde ders vermek üzere görevlendirdi. Antalya Tıp Fakültesi Fakülte Kurulu oluşturulduktan sonra, 1976 yılında aralarında Histoloji ve Embriyoloji Kürsüsü’nün de olduğu 30 temel kürsünün kurulmasına karar verildi. Eğitim, Topçular’daki 12 metrekarelik alanda devam ettirildi. 1991’de ise Topçular’dan kampustaki Dekanlık binasına taşındık.

Akademik kadronuz kaç kişiden oluşuyor?
Anabilim dalımızda 2 profesör, 2 doçent, 4 postdoktorant, 7 bilim uzmanı doktora asistanı, 4 master asistanı, 1 fizikçi, 1 biyolog, 1 teknisyen bulunuyor.

Yardımcı personel durumunuz nedir?
Kürsümüzde 1 sekreter, 1 yardımcı personel ve 1 yarı zamanlı eleman çalışıyor.

Rotasyon uygulamanız nasıl yapılıyor?
Asistan eğitimi tamamen master ve doktora eğitimine bağlı olarak verilmektedir. Asistanlar, Sağlık Bilimleri Enstitüsü’ne ait kadrolarda, lisansüstü eğitimlerini tamamlayıncaya kadar istihdam edilmektedir. TUS ile gelen öğrenciler, “araştırmacı akademisyen” olmak istemedikleri, ısrarla klinik bilimleri istedikleri için ayrılıp tekrar TUS’a hazırlık yapıyorlar ya da pratisyen hekim olarak çalışıyorlar. Dolayısıyla rotasyon sistemi bizde yoktur. Ancak, master ve doktora derslerini almak isteyen diğer bilim disiplinlerine ait asistanlar kürsümüzde sömestir hesabıyla eğitim görüyorlar.

Eğitim programınız nedir?
Lisansüstü eğitim master, doktora ve post-doktora olmak üzere üç aşamadan oluşuyor. Bu eğitim süreçleri YÖK çerçeve yönetmeliği ve 2547 sayılı yasada belirtilmiş kurallar ve hükümler gereğince uygulanıyor. Buna ek olarak lisansüstü eğitim görenler, gerektiğinde standart lisans eğitimi programın bir kısmına da devam ettiriliyor. Tıbbi araç-gereç durumunuz nasıl?
Rutin histoloji ve embriyoloji laboratuvarları, immünohistokimya laboratuvarları, embriyo kültürü laboratuvarı, TEM ve SEM laboratuvarları, görüntü analiz mikroskop laboratuvarı, TEM ve SEM mikroskopları, parafin-rotari ve kızaklı-kriyo mikrotomu, ultramikrotom ile zengin bir ecza deposu ve antikor panelimiz bulunmaktadır. Bu alt yapı yurtiçi ve yurtdışı imkanlarla sağlanmıştır.

Bilimsel yayın sayınız nedir? Kongreleri takip edebiliyor musunuz?
Bugüne kadar yayınlanan 340 civarındaki yayınımızın 120 tanesi uluslararası yayın olup değişik dergilerde yayınlanmış makale ve abstraklardır. 2003-2004 öğretim yılında SCI kayıtlı dergilerde yayımlanan toplam makale sayısı 12’dir. Son 5 yılda yayınlanan makale sayısı ise 30-40 arasında değişmektedir.
Üniversite yönetimi yılda iki kez yurtiçi, bir kez de yurtdışı kongre katılımını desteklemektedir.

Anabilim dalınıza yeni giren asistanlar ve uzmanlar döner sermayeden ne kadar pay alıyor?
Üniversite döner sermaye yönetim kurulu kararı ile belli oranlarda asistanlara ek kaynak sağlanmaktadır.

Ulusal ve uluslararası bilimsel proje sayınız nedir?
Akdeniz Üniversitesi Tıp Fakültesi Histoloji ve Embriyoloji Anabilim Dalı tarafından uluslararası düzeyde gerçekleştirilen çok sayıda projemiz bulunmaktadır. Yale Üniversitesi Tıp Fakültesi (ABD) ile 5, Haartman Enstitüsü (Finlandiya) ile 1, Oslo Üniversitesi (Norveç) ile 2, Cardiff Ünivesitesi (İngiltere) ile 1, Aachen Üniversitesi Tıp Fakültesi (Almanya) ile 3, Graz Üniversitesi Tıp Fakültesi (Avusturya) ile 1 ortak projemiz bulunuyor. Ulusal destekli ise 8’i multidisipliner olmak üzere bitirilen 15, devam eden 8 projemiz var.

Anabilim dalınızı seçecek asistanlardan beklentileriniz nelerdir?
Bilim insanı olmak isteyen, araştırmacı akademisyen olmak isteyen gençlere sesleniyorum; bize gelin. Makul bir süre sonra kadro ve yurtdışı burs garantisini de vererek bize gelmelerini istiyorum. Yabancı dil problemi olmayan, araştırmacı ruhuna sahip, sentezleyebilen, irdeleyebilen, sorgulayabilen gençler, evrensel üne sahip akademisyen olmak isteyen gençler bize gelsinler. Bizim rakiplerimiz Türkiye sınırlarındaki kurumlar değil. Biz AB ve ABD’deki üniversitelerle yarışıyoruz. Bizim rakibimiz kendimiz.

Teşekkürler.
Yorum yazmak için tıklayınız

Bu sayfalarda yer alan okur yorumları kişilerin kendi görüşleridir. Yazılanlardan Medimagazin veya medimagazin.com.tr sorumlu tutulamaz.

Bu konuya yorum yazılmamıştır.
SON HABERLER
#MedimagazinHİT (HAFTALIK)
#MedimagazinHİT (AYLIK)
ETKİNLİKLER
TarihEtkinlikKategoriYer