KLİNİKLER
Akdeniz Üniversitesi Tıp Fakültesi İnfeksiyon Hastalıkları ve Klinik Mikrobiyoloji Ana Bilim Dalı
MİKROBİO. VE ENFEK. HAST.
28 Kasım 2010, Pazar

Kliniklerimizi tanıttığımız sayfamızın bu haftaki konuğu, Akdeniz Üniversitesi Tıp Fakültesi İnfeksiyon Hastalıkları ve Klinik Mikrobiyoloji Ana Bilim Dalı Başkanı Prof. Dr. Latife Mamıkoglu

 

Kliniğinizin tarihçesini anlatır mısınız?

Akdeniz Üniversitesi Tıp Fakültesi İnfeksiyon Hastalıkları ve Klinik Mikrobiyoloji Ana Bilim Dalının kuruluşunda çok sayıda öğretim üyesi katkıda bulunmuştur. Prof. Dr. Hayati Ekmen, Prof. Dr. Sebahattin Payzın 1972 yılında Ankara Üniversitesi Tıp Fakültesi bünyesindeki komisyonlarda görev almıştır. Prof. Dr. Hayati Ekmen, Prof. Dr. Rıdvan Ege’den sonra fakültemizin dekanı seçilmiştir (Nisan 1975). Prof. Dr. Semih Kandilci, Prof. Dr. Kemal Özsan ilk fakülte kurulu üyeleri arasında yer almıştır. 26 Ocak 1976 tarihinde toplanan Antalya Tıp Fakültesi Fakülte Kurulu 30 temel kürsü açmış, bunlardan biri de İnfeksiyon ve Tropikal Hastalıkları ile Deri Hastalıkları olmuştur. Prof. Dr. Niyazi Sezen ilk kürsü başkanı seçilmiştir (01.04.1976). Prof. Dr. Gültekin Altay, 03.01.1983 tarihinde doçent olarak fakültemizde 40/b maddesine göre bir yıl süreyle görevlendirilmiş. 7 Şubat 1983’te Ana Bilim Dalı Başkanlığı’na atanmıştır. Dr. Mahir Dilek ise 19 Kasım 1982’de asistanlığa atanmış, 19.06.1986 tarihinde uzman olmuştur. Bu tarihte Ana Bilim Dalı Başkanlığını Prof. Dr. Necmi Değer yürütmektedir.  Ben 07.04.1987 tarihinde yrd. doç. dr. olarak göreve başladım. 25.06.1987 tarihinde ise Ana Bilim Dalı Başkanlığına atandım.

 

Biriminizde kaç yıldır asistan eğitimi veriliyor?

Anabilim dalımızda 1987 yılından beri düzenli olarak asistan eğitimi verilmektedir.

 

Akademik kadronuz kaç kişiden oluşuyor?

Ana bilim dalımız bugüne kadar 16 uzman yetiştirmiştir. Prof. Dr. Ata Nevzat Yalçın, Prof. Dr. Filiz Günseren, Doç. Dr. Rabin Saba, Doç. Dr. Dilara İnan ve Yrd. Doç. Dr. Özge Turhan bölümümüzde akademisyen olarak devam etmektedirler.

Bölümümüzde yetişen uzmanlar: Dr. Filiz Günseren, Dr. Rabin Saba, Dr. Figen Sarıgül, Dr. Dilara İnan, Dr. Muhsin Güler, Dr. Gülben Erdaloğlu İşken, Dr. Özge Turhan, Dr. Veli Günay, Dr. Derya Seyman, Dr. Cemal Çiftçi, Dr. Gülcan Gül, Dr. Asil Öztekin, Dr. Hicran Karaoğlan, Dr. Rezan Harman, Dr. Abdulkadir Daldal ve Dr. Seyit Ali Büyüktuna’dır. Ana bilim dalımızda araştırma görevlisi olarak, Dr. Zahide Aşık, Dr. Adem Köse, Dr. Erhan Kocalar, Dr. Umay Balcı, Dr. Oktay Yapıcı, Dr. Ülkü Üser, Dr. Çiğdem İneli ve Dr. Sevil Yılmaz görev yapmaktadır.

 

Yardımcı personel durumunuz nedir?

İnfeksiyon kontrol komitesinde görevli 3 hemşire çalışmaktadır.

 

Eğitim programınız nedir?

Mezuniyet öncesi ve mezuniyet sonrası eğitimler yürütülmektedir. Mezuniyet öncesi Dönem V öğrencilerine dört hafta süren, yılda 5 kez dönüşümlü gruplar halinde eğitim programımız devam ederken, eş zamanlı mezuniyet sonrası günlük/haftalık eğitimler verilmektedir. Tıp fakültesinin diğer dönemlerinde de ders verilmektedir. ‘Hastane İnfeksiyonları’ konulu yüksek lisans programı 1990 yılından beri yürütülmekte olup bu bağlamda şu ana kadar 6 kişiye eğitim verilmiş, halen 4 öğrencinin de eğitimi sürmektedir.

 

Kaç yatağınız var ve doluluk oranınız nedir?

Kliniğimiz dokuz yatak kapasitesine sahiptir. Doluluk oranı yüzde 89-100 arasında değişmektedir. Kliniğimiz dışında kritik hasta bakımının yapıldığı 23 yataklı hematoloji kliniği, toplam 24 yataklı Anesteziyoloji ve Reanimasyon 1 ve Reanimasyon 2 Yoğun Bakım Üniteleri ile 30 yataklı Transplantasyon Ünitesinde yatmakta olan hastaların İnfeksiyon Hastalıkları ve Klinik Mikrobiyoloji Ana Bilim Dalı asistan ve öğretim üyeleri tarafından günlük olarak takip ve tedavisi yapılmaktadır.

 

Yıllık poliklinik sayınız ortalama kaçtır?

Yıllık poliklinik sayımız ortalama 6 bin 100 hastadır.

 

Nöbet düzenlemelerinizi nasıl yapıyorsunuz?  İlk yıl bir asistan ortalama kaç nöbet tutuyor?

Mevcut asistan sayısına göre nöbetler düzenlenmekte olup, ilk yıl asistanları ortalama ayda 7-8 nöbet tutmaktadır.

 

Asistan eğitiminde kullanılan çekirdek eğitim müfredatınız var mı?

Bağlı bulunduğumuz uzmanlık derneklerinin görüşleri göz önünde bulundurularak çekirdek eğitim programı hazırlanmaktadır.

 

Rotasyon uygulamalarınızı nasıl yapıyorsunuz?

İlk 6 aylık dönemde kendi kliniğimizde infeksiyon hastalarına yaklaşım, takip ve tedavisi ile ilgili eğitim alan asistanlar laboratuvar ile ilgili bilgi ve beceri açısından sonraki 6 aylık dönemde Tıbbi Mikrobiyoloji Ana Bilim Dalında (Merkez Laboratuarında) rotasyon yapmaktadır. Kliniğimizin asistan ihtiyacına göre bundan sonraki dönemlerde 2 ay infeksiyon kontrol komitesi, 6 ay iç hastalıkları, 4 ay çocuk sağlığı ve hastalıkları, 1 ay göğüs hastalıkları ve 1 ay kardiyoloji bölümlerinde rotasyon yapmaktadırlar. 

 

Son bir yıldaki yurt içi ve yurt dışı yayın sayınız kaçtır?

2010 yılında 5 yurt dışı, 3 yurt içi yayınımız bulunmaktadır.

 

Kongrelere katılabiliyor musunuz?

Kliniğin imkânları doğrultusunda ve bildiri yaparak kongre katılımları sağlanmaktadır.

 

Akademisyen, hekim ve asistanların isim ve unvanları

Ana Bilim Dalı Başkanı:

Prof. Dr. Latife Mamıkoğlu

 

Prof. Dr. A. Nevzat Yalçın

Prof. Dr. Filiz Günseren

Doç. Dr. Rabin Saba

Doç. Dr. Dilara İnan

Yrd. Doç. Dr. Özge Turhan

Uzm. Dr. Seyit Ali Büyüktuna

Araş. Gör. Dr. Zahide Aşık

 

 

 

Araş. Gör. Dr. Adem Köse

Araş. Gör. Dr. Erhan Kocalar

Araş. Gör. Dr. Umay Altınsoy

Araş. Gör. Dr. Oktay Yapıcı

Araş. Gör. Dr. Ülkü Üser Yaylalı

Araş. Gör. Dr. Çiğdem Törüner İneli

Araş. Gör. Dr. Sevil Yılmaz

Yorum yazmak için tıklayınız

Bu sayfalarda yer alan okur yorumları kişilerin kendi görüşleridir. Yazılanlardan Medimagazin veya medimagazin.com.tr sorumlu tutulamaz.

Bu konuya yorum yazılmamıştır.
SON HABERLER
#MedimagazinHİT (HAFTALIK)
#MedimagazinHİT (AYLIK)
ETKİNLİKLER
TarihEtkinlikKategoriYer